10 SENE SONRA TRANS KADINLARA RAHİM NAKLİ YAPILABİLECEK

Bir “Ulusal Sağlık Servisi” doktoru İngiltere’deki transseksüel kadınların rahim nakli için 10 yıl kadar süre kaldığını ileri sürdü.

Süreçle ilgili devam eden araştırmaların bir parçası olarak en az üç transseksüel kadına bu sene bir yardım kuruluşunun sponsorluğunda rahim nakli yapılabilir. Buna benzer bir rahim nakli, transseksüel kadınların hamile kalmalarını ve bebek sahibi olmalarını sağlayacak.

Rahim nakli daha önce İsveç’te başarılı olmuştu. Ulusal Sağlık Servisi’nin Jinekoloji Uzman Dr. Arianna D’angelo’nun Daily Mail gazetesine yapmış olduğu açıklamada bu durumun etik olduğunu vurguladı. Dr. D’angelo “ Transseksüel insanların kendi genetik çocuklarına sahip olabilmeleri için doğurganlık korumamız var. Bu yüzden aslında kendi çocuklarını yakın zamanda doğurabileceklerini düşünüyorum. ” Dedi.

Hayden Cross Yakında Doğum Yapacak!

Rahim nakli yapılan ilk İngiliz Transseksüel Erkek Hayden Cross doğum yapmaya hazırlanıyor! Cross cinsiyet değiştirme ameliyatını erteleyerek bebek sahibi olacak.

Ayrımcı Trans Feministler bu ameliyatın etik olmadığını eleştirdiler. Bir kadın feminist Laura Perrins, bu hamileliğin “kadın haklarını etkileyen ve ahlaki sorunları arttıran” bir durum olduğunu belirtti.

Haber Çeviri: Bircan Pullu