15 YAŞINDAKİ ÖĞRENCİ GÖKKUŞAĞI KAZAĞI YÜZÜNDEN OKULDAN ATILDI

ABD’de bir katolik lisesinde öğrenim gören 15 yaşındaki öğrencinin gökkuşaklı kazak giymesi okuldan uzaklaştırılmasına neden oldu.

Wave 3 News’un haberine göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kentucky eyaletindeki özel katolik lisesi Whitefield Akademi‘sinde öğrenim gören 15 yaşındaki Kayla Kenney, doğum günü partisinde giydiği gökkuşağı kazağı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı.

Doğum günü partisinden bir kaç gün sonra okul rektörü Bruce Jacobson, öğrencinin ailesine e-posta yoluyla kızlarının Whitefield Akademi’sinin inancıyla, ahlaki ve kültürel değerleriyle çelişen davranışı sebebiyle okuldan uzaklaştırıldığını bildirdi.

Yaşananları büyük bir saşkınlıkla karşılayan Kenney‘in annesi Kimberly Alford, gerek pasta seçimini, gerekse parti organizasyonunu kendisinin düzenlediğini ve gökkuşağı renklerinin sadece eşcinsel haklarını savunan ya da cinsel yönelime ilişkin bir sembol olmadığını belirtti.

Olayın basında yer almasının ardından okul yönetimi uzaklaştırma kararını öğrencinin geçmişteki kural dışı davranışlarını değerlendirerek alındığını ve okula kayıtlı tüm öğrencilerin yaşam tarzının dini inanca uygun bir şekilde zorunlu olduğunun altını çizdi.

Haber: Serkan Gökçe