2015’TE İZLEMENİZ GEREKEN LGBT TEMALI TV DİZİLERİ

2014 yılı LGBT temalı diziler açısından şaşırtıcı şekilde verimli geçti. HBO’nun gey temalı dizisi Looking’in ilk sezonunun 19 Ocak’ta prömiyerini yapmasının ardından ana konusu LGBT’ler olmayan dizilerdeki aynı cinsiyetten kişilerin sevişme sahnelerinde artış yaşandı. True Blood, House Of Cards, Game of Thrones, How To Get Away Murder, Orange Is The New Black gibi dizilerdeki eşcinsel seks sahneleri 2014 boyunca konuşuldu.

İşte 2015’te de takip etmeniz gereken LGBT temaları barındıran diziler:

LOOKING- 2.SEZON (HBO): HBO’nun eşcinsel temalı dizisi Looking’in beklenen ikinci sezonu 11 Ocak’ta Amerika’da başladı. İşte 10 bölüm olarak planlanan yeni sezonun görüntleri:

 

CUCUMBER ,BANANA ve TOFU (CHANNEL 4, E4, 4OD) :Orjinal Queer As Folk’un yaratıcısı Russell T.Davies, 1 değil tam 3 adet birbirine bağlı hikayelerin anlatıldığı 2 dizi ve 1 belgesel ile Ocak ayında İngiliz televizyonlarında yer alacak. Eşcinsel ve düzcinsel çiftlerin ilişkilerinin anlatıldığı bu 3 programın Türkçe adları: SALATALIK, MUZ ve TOFU PEYNİRİ.

İşte bu 3 bağlantılı dizinin fragmanı:

HOW TO GET AWAY WITH MURDER (ABC) :2014 yılının son aylarında ilk sezonunun 9 bölümüyle Amerika’da yayınlanmaya başlayan How To Get Away With Murder-Cinayetten Paçayı Sıyırmak, ulusal bir tv kanalında hiç de alışık olunmadığı üzere, yer verdiği eşcinsel seks sahneleriyle çok konuşturdu. Dizinin önemli karakterlerinden eşcinsel Connor, fırsat bulduğu her durumda başka erkeklerle sevişti. Dizinin yaratıcısı Shonda Rhimes’a, dizilerinde neden bu kadar çok eşcinsel sevişmesi olduğu sorulduğunda verdiği yanıt ise manidardı: Gey mi? Benim dizilerimde sadece sevişen insanlar var.” Dizi ilk sezonuna 29 Ocak’ta  10.bölümünden itibaren devam ediyor ve eminiz ki Connor karakterini yine birçok sevişme sahnesinde izleyeceğiz.

İşte dizinin 4.bölümündeki ateşli sevişme sahnesi

VICIOUS : İngiliz ITV’de ilk sezonu 7 bölüm olarak yayınlanan ve bizleri kahkahalara boğan Vicious, 70’li yaşlarındaki bir eşcinsel çift ve arkadaşlarının hayatını anlatan eğlenceli bir sitcom. Gerçek hayatında da açık bir eşcinsel olan Sir Ian McKellen ve Derek Jacobi’yi bir araya getiren sitcom’un ikinci sezonunun çekimleri geçtiğimiz Aralık ayında başladı. Will & Grace dizisinin yapımcılarının yarattığı dizinin yeni sezonunun 2015 yılının ortalarında yayına girmesi bekleniyor.

GIRLS (HBO) :Lena Dunham’ın yarattığı fenomen dizi Girls, dördüncü sezonuyla 11 Ocak’ta Amerika’da yeniden yayına girdi. İlişkilere cesur yaklaşımı ile dikkat çeken dizideki eşcinsel karakter Elijah (Andrew Sannels) yeni sezonda yoğunlukla ana karakterlere eşlik ediyor olacak.

İşte dizinin 4.sezon fragmanı:

SHAMELESS: 15 Ocak’ta 5. Sezonu başlayan Shameless, eşcinsel karakterleri Mickey ve Ian’la alışılmadık bir aşk ilişkisini anlatmaya devam ediyor. İşte bu ikilinin diziden en güzel sahneleri.

DİĞERLERİ:

Eşcinsel karakterleriyle ünlü GLEE dizisi 9 Ocak’ta ABD’de 6. ve son sezonunun açılışını yaptı. GLEE‘de bu sezon yeni bir eşcinsel futbolcu karakterinin olacağı söylentiler arasında.

Lezbiyen karakter yoğunluğu ile dikkat çeken Orange Is the New Black, 13 bölümlük 3.sezon için Netflix kanalıyla anlaştı. Dizinin yeni bölümlerinin 2015’te tam olarak ne zaman yayınlanacağı belli değil.

Eşcinsel evliliği normalleştirmeye büyük katkısı olan Modern Family‘nin 6.sezonu doludizgin devam ediyor.

İçinde eşcinsel karakterlerin olduğu Grey’s Anatomy, sezon arasından sonra 11.sezonunun 9.bölümüyle 29 Ocak’ta geri döndü. Grey’s Anatomy‘de bu sezon bir trans karakter yer aldı (Detaylar burada)

Zombilerle insanların savaşını anlatan The Walking Dead’in 5.sezonuna bir eşcinsel çift dahil oldu.(Detaylar burada)

Biseksüel karakter Kalinda’yı barındıran The Good Wife, sezon arasından sonra 4 Ocak’ta geri döndü.

Her sezonundaki eşcinsel karakterleriyle dikkat çeken American Horror Story, sezon arasının ardından 7 Ocak’ta yayına girdi.

2015’teki Altın Küre Ödülleri’nde “En İyi Komedi Dizisi” ödülünü alarak dönen, Jeffrey Tambor’un trans bir ebebeyni canlandırdığı  Transparent‘ın 10 bölümlük ilk sezonunu izlemediyseniz, mutlaka göz atın.