2015’TE ÜNLÜLERİN LGBTİ’LERLE İLGİLİ POZİTİF MESAJLARI

GZone dergisi, Oscar Özel sayısı dahil 2015 yılında 12 ayda tam 13 sayı çıkardı. Her sayısında toplumda söz sahibi olan ve sevilen ünlü kişilere yer veren GZone, LGBTİ’lerle ilgili onlardan pozitif mesajlar aldı. Bu pozitif mesajlar gazetelerin manşetlerinde de kendine yer buldu. İşte bu özel demeçlerden sizler için seçtiklerimiz:

deniz-akkaya

DENİZ AKKAYA: Kimse kimsenin özgürlük alanına girmemeli. LGBTi’ler kimsenin özgürlük alanına girmiyor. Bu sebepten dolayı başkalarının da LGBTi’lerin hayatlarının içine girmemesi gerektiğine inanıyorum. Herkes eşit şartlarda yaşamalı fakat toplum hayatını hiçe sayarak “biz şu şekilde yaşamak istiyoruz” diyenlerin de karşısında dururum. Herkes bu topraklarda eşit derecelerde özgür olarak yaşama haklarına sahiptir. Kimsenin kimseye zorla hiçbir şey yaptırma gücü yoktur.

 

Sezen-Aksu

SEZEN AKSU:  Kadını, erkeği, transı, geyi yok; aşk  gökyüzü gibi, herkesindir. Şarkılar da öyle… Bazı insanların, “sen aşık olabilirsin, sen olamazsın” gibi gülünç dayatmaları çok geri ve nafile bir çırpınıştan ibaret. Varoluşla, sansür ve baskı ile başa çıkmaya çalışmak, doğa ile inatlaşmak demek… Akıl dışı yani…

Reyhan Karaca Gzone

REYHAN KARACA: Çocuğum eşcinsel olduğunu açıklasa bir tepkim olmazdı. Çünkü bilinçli insanlar, bunun bir tercih değil, bir yönelim olduğunu bilirler. Çocuğum nasıl mutlu olacaksa öyle yaşamasını isterim, ona olan sevgim asla değişmez.

 

NAİM DİLMENER: (EŞCİNSEL EVLİLİK HAKKINDA) Evliligin tamamıyla içi boş bir kurum olduğuna çogumuzun şüphesi yok. Kurulu düzenin, iktidarını sürdürmek için oluşturduğu ve hala da kolladığı bir kurum… Ama buna rağmen gey ve lezbiyenler için bir hak arama/mücadele alanı evlilik kurumu. Ayrıca geleceğini, en azından geleceğinin bir bölümünü böyle kurmak isteyenlerin en büyük hakkı. “Yalnızca heteroseksüeller evlenir” gibi bir dayatma, ayrımcılığın tepe noktalarından biri. Hayata tamamıyla aykırı.. Birilerinin yapabildiğini, kim/hangi hakla başkalarına yasaklayabilir?

 

atiyeATİYE: Her sanatçı LGBTİlere desteğe kendisi karar vermeli. Özgürlükten yana olmak her sanatçının görevi diye düşünüyorum. Özgürlük olmadan sanat da olmaz. İnsanlar genelde bilmediği şeylerden korkar ve korktuğu şeylerden de uzak dururlar. Keşke önyargılardan daha uzak olunsa! Bence her şeyin çözümü doğru iletişim, sevgi ve saygı.

demet-akalin2

DEMET AKALIN: Aralarda LGBT için bir şey istenirse elimden geleni yapıyorum. Keşke daha çok şey elimden gelse. Takipçimiz sevenimiz çok ama keşke bir şeyleri değiştirme gibi gücüm olsa. Bir parti kurun bende genel başkan olayım ve güçlerimizi birleştirelim. Bakın o zaman neler oluyor görün. Söyleyeceğim şey şudur : Herkesi önce insan olarak kabul etmek gerekir herkesin yaşamsal hakkına saygı göstermeyi unutmamak gerektiğini hatırlatırım.

chloe

CHLOE LOUGHNAN ORTAÇ: Ne kadar çok insan açılır ve eşcinsellik ne kadar konuşulursa, aynı doğrultuda kabul ediş süreci de hızlanacaktır. Bence konu dinle ilgili değil, İrlanda’da Türkiye’de çok dindar ülkeler ama İrlanda’da başarıldı, neden Türkiye’de de başarılmasın? Türkiye’de de insanlar umarım ki İrlanda da olduğu gibi zamanla, eşcinselliğin tam olarak ne olduğunu öğrenerek kabul edecekler.

riff-cohen

RIFF COHEN: En az 3 eşcinsel çift arkadaşım çocuk sahibi oldular. Çok iyi ebebeynler oldular ve çok da iyi eğitimlere sahipler. Benim için de buna şahit olmak yeni bir deneyim aslında ama eşcinsel ailelerin de ne kadar iyi çocuk yetiştirdiklerini de görüyorum.

oben-budak

OBEN BUDAK: Seçim döneminden sonra artık %1’lik birimin bile önemli olduğunu gören politikacılar LGBT’ye yeşil ışık yakmaya başladı ya, bu beni çok mutlu etti. İnanmasalar bile seçimi kazanabilmek adına LGBT bireyler için birşeyler vaad etmeye başladılar ki bu bile önemli. Her şeyden önce sen kendini kabul edeceksin ki diğerleri de seni kabul etsin. İlk aşamada oldukça yol alındı, daha görünür ve daha net bir duruşu var LGBT toplumunun.

EceSeckin

ECE SEÇKİN: LGBT hakları olması gerektiği düzeyde değil. Geçtiğimiz ay Onur Yürüyüşü’nde yaşananlar da bunu gösteriyor. LGBT’nin haklara ihtiyacı var, herhangi bir vatandaşın ihtiyaç duyduğu haklara ihtiyaçları var. LGBT’nin herhangi bir vatandaştan ayırt edilmemesi gerekiyor, bunun için çıkması gereken yasaların ve tanınması gereken imtiyazların acilen yerne getirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda batının çok gerisindeyiz, umuyorum kısa zamanda her insan haklarına uygun bir hale dönüşür.

Yesim-Salkim

YEŞİM SALKIM: Tüm LGBT bireylerin koşulsuz şartsız hep arkasındayım. Eşcinsel olup da LGBTİ Onur Yürüyüşünde sesini yükseltmeyen ünlüleri ikiyüzlü buluyorum açıkcası. Sen neysen osun. Hani bu saatten sonra olmaz da, cinsel yönelimim değişirse bunu alenen açıklarım. Bundan da hiç korkmam.

kadebostanyKADEBOSTANY: İnsanları olduğu gibi görüyorum. Kendimi melez bir insan olarak görüyorum ve peşin hükümlerden kaçınmaya çalışıyorum. Azınlıkların benim müziğimin ülkesinde kendine bir yer bulması hoşuma gidiyor. Herkesin gerçeklikten kaçmaya ihtiyacı vardır ve müzisyen olarak benim görevim de insanlara cenneti görebilecekleri bir yeri öneriyor olmak.

can-bonomo

CAN BONOMO: Türkiye’de bir LGBT hareketi olmak zorunda olması beni üzüyor. Ben insanları, insan olarak değerlendirip tanımayı tercih ediyorum. İnsanların dini, dili, ırkı, cinsiyeti kimseyi ilgilendirmemeli, ki bu da ütopik bir Türkiye’ye delalet ediyorsa LGBT hareketini bir icracı olarak bende destekler yani onların selahiyeti için elimden geleni yaparım.

yasin-keles

YASİN KELEŞ: Herkes kendi tercihiyle özgürce yaşabilmeli. LGBT hareketi de kişilerin özgürlük savaşıdır. Özgürlük ve kişisel haklar için yapılan her türlü eylem ‘’aşırıya kaçmamak’’ kaydıyla haktır bence.

fehmi-dalsaldi

FEHMİ DALSALDI: Çok güzel işler yapıyorlar LGBTİ dernekleri. Laik demokrasinin olduğu ülkelerde, bir şeylerin bahane edilerek, Ramazan dahil, engellenmemesi lazım. O yürüyüşe katılanlar hatta polisler arasında bile oruçlu olanlar vardı. Olmaması mümkün mü? Onur Yürüyüşü inanca karşı değil ki. İnsanların sadece LGBTİ oldukları için hakarete maruz kalma, aşağılanma, taciz ve darp edilmek gibi sorunları var. Bu ona karşı bir direniştir, dine veya inanca karşı değil.