2018 SZIGET FESTİVALİ TÜM SANATÇILAR VE ETKİNLİKLER TAM LİSTE

Takvimlerinize 8-15 Ağustos tarihlerini not edin! Sziget Festivali’nin başlamasına 100 günden az kaldığı bu günlerde biletler hızla tükenmeye ve satılmaya devam ediyor! Geçtiğimiz yıl 25. Şovumuzu kutlamıştık, bu yıl ise 25. yılımızı!

Sziget’in yeni CEO’su Tamás Kádár, “Bu yıl Kendrick Lamar, Gorillaz, Lana Del Rey, Mumford and Sons, Dua Lipa, Kygo ve Arctic Monkeys’in yer aldığı tüm zamanların en güçlü müzik line-up’ını Sziget’te bir araya getirdik“ diye açıkladı. Tamás Kádár; Ana Sahne headliner’ları dışında Liam Gallagher ve Shawn Mendes gibi diğer Avrupa festivallerinde de headliner olarak yer alan büyük isimlerin de Sziget’te yer aldığından bahsederken aynı zamanda yabancı yatırımcılar ile yaptıkları anlaşmada, ekstra bir milyar forint’in Ana Sahne’nin gelecek üç yıllık programına yatırım olarak harcandığını da açıkladı.

İlk adım Sziget 2018 Ana Sahne sanatçılarına bir milyar forintten fazla harcamaktı. Bu yıl Sziget bütçesinin 8.6 milyar forint ile geçen yıla oranla %12 oranında artış göstermesi bekleniyor.

Biletler hızla satılıyor

Bu yılın harika line’-up’ının etkisiyle biletlerin neredeyse tükenmesi sürpriz değil! 5 günlük biletler çoktan tükendi. Yoğun ilgi dolayısı ile 3 günlük biletler bu yıl tekrar satışa çıkarıldı. Kádár’ın açıklamasına göre 3 günlük biletler hem Macar hem de yabancı Szitizen’ler tarafından yoğun ilgi görürken, 3 günük biletlerin açılış gününden önce tükenmesini beklediklerini de ekledi.

Sziget Festivali’ne En Uygun Fiyatlarla Bilet Almak İçin Tıklayın 

Ödemeleri bilekliğiniz ile yapın

Sziget tarihinde ilk defa festival bilekliğiniz ile festival alanında alışveriş ödemeleri yapılacak. Bilekliklerin içinde RFID çipleri bulunacak ve bilet bilgilerinin yanı sıra ödeme imkanı da sunacak. Bu sistem hem günlük biletler hem de haftalık biletler de geçerli olacak ve Festipay ödeme kartı ile bilekliği tek bir ürüne dönüştürecek. Bu şekilde 500 HUF’luk kart depozito ücreti de ortadan kalkacak ve Sziget mobil uygulamasından ödeme yapacağınız bilekliğe direk bakiye aktarılacak. Uygulamadan bakiyesini dolduranlar, festival bitiminde 300 HUF üzerinde bakiyeleri olmaları durumunda otomatik olarak kullanmadıkları paralarını iade alacaklar. Bilekliklerin yanı sıra festivalde temassız banka kartları da geçerli olacak. Bilet ve ödeme ile ilgili sahtekarlıklarda son yıllarda düşüş yaşandı. Tamás Kádár ayrıca ‘‘Bu yeni teknoloji ile bu trendin devam edeceğini umuyoruz’’ diye ekledi.

Banka kartları ve bilekliklerin dışında cep telefonları ile de ödeme yapılacak. MasterCard Ülke Yöneticisi Endre Eölyüs: ‘‘Sziget ziyaretçileri festival süresince tek dokunuş ile ödeme yapmaya alışkın ve her zaman yanlarında cep telefonları mevcut. Bundan dolayı tek tuşla cep telefonundan ödeme yapmak en iyi çözümlerden biri olacaktır. Hızlı, kolay ve güvenilir. Daha fazla genç insanın bu faydalardan yararlanacağını umuyor ve Sziget deneyimlerini daha da kolaylaştıracağına inanıyoruz’’ diye ekledi.

Sziget Festivali’ne En Uygun Fiyatlarla Bilet Almak İçin Tıklayın 

Love Revolution

Sziget topluluğu 25 yıl önce, kültürlerin birleştiği ve kutlandığı geçici bir ‘‘rüya ulusu’’ yaratma fikri üzerine kuruldu. Sziget topluluğu olarak inancımız; herkesin kişisel özgürlüklerine saygı duyulması,  herkesin özgür konuşma, düşünce, hayat, cinsel tercih, din ve eşit öğretime hakkı olmalı.

Sziget Festivali topluluğu, 100’den fazla ülkeden gelen Szitizen ailesi ‘‘Love Revolution’’ı sunar.

Topluluğumuzun gücünü kullanan, aşk ile yol alan, gezegenimizi daha iyi bir yere getirebilecek adımları destekleyen bir devrim bu. Hepimiz farklıyız; dünyanın farklı yerlerinden geliyor, farklı diller konuşuyoruz. Farklı inançlara, ten renklerine, ilgi alanlarına, tatlara sahibiz ve bunlara farklı öncelikler veriyoruz. Fakat, hep beraberken, farklılığımızdan doğan gücün bizi birleştirdiğini ve hep beraber çevremizi değiştirebileceğimizi fark edebilmeliyiz.

‘‘Love Revolution’’ bizim beraberce barış içinde yaşamayı amaç edindiğimiz, savaşın ve nükleer tehditlerin bulunmadığı, kimsenin ten rengine, inancına veya cinsel yönelimine göre ayrımlaştırılmadığı barışçıl bir kutlama.

Biz farklılığı kucaklamaya, insanın şerefine saygı duymaya ve birbirimizi kollamaya inanıyoruz. Tüm ulus ve bireyler eşit olmalı, sosyal ve kişisel sorumluluklar teşvik edilmeli ve beslenmeli.

Toplulukların gücünün, sürdürülebilir kalkınmaya önceliğin tanınmasının, mutlu olma, sevgi ve huzurun gücünün, çevremizi daha yaşanılabilir ve iyi bir yer haline getirebileceğine inanıyoruz.

Love Revolution Programları

Sziget ‘‘büyük bir Love Revolution kutlaması’’ olsa da, Sziget’in günlük programlarında bireysel mesajlara yer verilecektir. Örneğin; Afro-Latin Reggae Village’da günlük ONE HOUR – ONE LOVE sohbet seanslarına yer verilerek, çevre ve çoklu kültür üstüne konuşmalar yapılacak. Sziget’in en olağanüstü programlarından Giant Street Theater/Dev Sokak Tiyatrosu’nda ise bu yıl Wired Aerial Tiyatrosu tarafından AS THE WORLD TIPPED performansı yer alacak. Tahtabacaklar Kamchàtka topluluğunu ağırlayacak ve performanlarında insan haklarına yer verecek. Sziget’te ilk defa Live Statue Championship/Canlı Heykel Şampiyonası yapılacak. ArtZone alanında geri dönüştürülmüş maddelerden yapılmış sanat enstelasyonları yer alacak. Mission Szitizen oyunlarının içerisinde ‘Love Revolution’ maddeleri yer alacak. NGO Adası’nda da ana odak ‘Love Revolution’ konsepti olacak.

Love Revolution Sanatı

5. Art of Freedom yarışması açıklandı ve en yaratıcı Szitizen’leri en farklı ve olağanüstü işlerini ‘Love Revolution’ konsepti ile yaratmaları için çağrıldı.

İsrail Eyaletinin 70. Yılının kutlanması

Sziget ve İsrail, festivale bir kaç İsrailli sanatçının davet edilmesi için anlaşma yaptı. Bu sanatçılar, İsrail kültürünü ve renkliliğini Sziget’e taşıyacak.

İsrail müziğine ilgi duyanlar festivalde Borgore ve Asaf Avidan’ı Mastercard’ın sunduğu A38 sahnesinde, Jewish Monkeys’i World Music Sahnesi’nde, Omer Netzer, The Paz Band, Sol Monk & Jenny Penkin’i Europe Sahnesi’nde izleyebilecek.

Alaev Family/Aalev Ailesi Tacikistan azınlığını Caravan çadırında temsil ediyor olacak ve 2017 yapımı Cakemaker filmi Magic Mirror’un film gösterimleri arasında yer alacak.

Fidelio Tiyatro ve Dans Çadırı’nda Roy Assaf’ın Girls and Boys isimli iki koreografisine ev sahipliği yapacak. Performanslar arasında OGE Group’un Forever Young! çalışmasında ise ziyaretçilerin dev bir bebek yüzüne kendi yüzlerini yerleştirebilecekleri ışık enstelasyonu yer alacak.

Bir diğer önemli etkinlik ise Nelson Mandela’nın 100. doğum günü olması. Güney Afrika kültürü, Ibis tarafından sunulan Europe Sahnesi’nde resmedilirken, Moonchild Sanelly, Ubuhle be Afrika Afro-Latin-Reggae Village’da, Sean Koch Trio, Music Box Sahnesi’nde, Bantu Continua Uhuru Consciousness ise müziklerini Caravan çadırında icra edecek.

Sziget Festivali’ne En Uygun Fiyatlarla Bilet Almak İçin Tıklayın 

Sziget 2018 müzik programları

Dan Panaitescu Ana Sahne

Dan Panaitescu Ana Sahne her zaman olduğu gibi yine en büyük sanatçıları ağırlayacak. Szitizen’ler bu yıl, Clean Bandit, Stormzy, Lykke Li, The Kooks, Parov Stelar, Lianne La Havas, Bastille, Kaleo, Liam Gallagher, Milky Chance, MØ, Shawn Mendes, Gogol Bordello, Blossoms, The War On Drugs ve headlinler olan:  Kendrick Lamar, Gorillaz, Lana Del Rey, Mumford and Sons, Dua Lipa, Kygo ve Arctic Monkeys’i izleyecek. Çok yakında birkaç yeni isim daha eklenecek.

A38 Mastercard Sahnesi

A38 çadırı programının neredeyse %100’ü tamamlandı. Line-up’ta WhoMadeWho, Unknown Mortal Orchestra, Cigarettes After Sex, Seasick Steve, Lemaitre, Alle Farben, SG Lewis, Shame, Scarlxrd, JP Cooper, Bilderbuch, Asaf Avidan, Joe Goddard, Perturbator, The Living End, Everything Everything, Fink, Sofi Tukker, Aurora, Zhu, Borgore, Slaves, Wolf Alice, King Gizzard & the Lizard Wizard, Desiigner, Petit Biscuit, Jan Blomqvist and Band, My Baby, Yellow Days, Goo Goo Dolls, La Femme, Little Dragon, Nick Murphy, Damian Lazarus & The Ancient Moons, Lewis Capaldi, Nothing But Thieves, Børns, Zara Larsson, Fever Ray, Gorgon City live ve Delta Heavy yer alıyor.

World Music Sahnesi

Sziget’in en canlı ve hareketli sahnelerinden biri olan IBIS’in sunduğu World Music Sahnesi, Sziget’teki 18. Yılını kutluyor! Bu sahnede retrodan progressive ve live technoya kadar uzanan eğlenceli ‘parti müziği’ yer alıyor. Bu yıl; Les Négresses Vertes, Transglobal Underground, Natacha Atlas, Värttinä, Paleface, Garmarna, Plaza Francia Orchestra, El Juntacadáveres, LaBrassBanda, Mr Žarko, Jupiter & Okwess, Griot Blues, Ifriquiyya Electrique, Canzoniere Grecanico Salentino, Mon Côté Punk, Hora de Joglar, Bukahara, Warsaw Village Band, Hartyga, Kries, Onuka, Baba ZuLa, Jewish Monkeys, Besh o droM, Pannonia Allstars Ska Orchestra, Chalaban, Amsterdam Klezmer Banddel feat. Söndörgő, ve çok daha fazlası sahne alacak. Açılışını Zuboly, Kistehén, Ladánybene 27, Meszecsinka, ve Anima Sound System gibi meşhur Macar sanatçılar yapıyor olacak.

baba zula

Sziget Festivali’ne En Uygun Fiyatlarla Bilet Almak İçin Tıklayın 

Bacardi Arena

Sziget’in en büyük parti mekanında sıradaki isimler ziyaretçileri bekliyor olacak; The Him, Sam Feldt, Ummet Ozcan, Jay Hardway, Above & Beyond, Seven Lions, KSHMR, Tujamo, and Don Diablo. Yeni isimler çok yakında.

Telekom’un sunduğu Colosseum

Colosseum, tamamı paletlerden inşa edilen çok özel bir parti mekanı. Bu yılın line-up’ında The Martinez Brothers, Tiga, Jesse Calosso, Andhim, Rodrigez Jr. & Liset Alea (Live), Nakadia, Mind Against, Eagles &Butterflies, Luke + Alvarez, Popof, Enrico Sangiuliano, Dense and Pika, Sama’, Hernan Cattaneo, Elke Keijn, Rebekah b2b Paula Temple, Dave Clarke, Raresh, Ben UFO ve Nicolas Lutz yer alıyor.

Ibis’in sunduğu Europe Sahnesi

Kendi ülkelerinde belli bir kitleye ulaşmış sanatçıları, Sziget’teki sevenleri ile buluşturmak Europe Sahnesi’nin ana konsepti.

Bu yıl sahne alan isimler ise; The Poppers, Strapo, Willie Peyote, Shell Beach, Sexy Zebras, Francobollo, Fresku, Run Over Dogs, The Paz Band, Omer Netzer, Klub Des Loosers, Peter Aristone, Chefboss, Tommy CA$H, Astronautalis, Ezhel, Satra B.E.N.Z., Smokey Joe & the Kid, Senbeï, Moonchild Sanelly, Bostich + Fussible, Motta, Kettcar, Meute, The Lytics, Témé Tan, Blaudzun, ve Electric Fields. Her günün ilk iki sahnesi ise Sziget Europe Talent yarışmasının kazananlarına ayrılıyor.

Petőfi Radio – Telekom VOLT Fesztival Sahnesi

Bu sahne her zaman olduğu gibi Macar müzik sahnesinin en pöpüler ve gelecek vaadeden müzisyenlerini ağırlıyor olacak. Line-up’ta bu yıl Lóci Játszik, 30Y, Intim Torna Illegál, Cloud9+, Bohemian Betyars, Margaret Island, Hiperkarma, Blahalousiana, Balázs Szabó’s Band, Bagossy Brothers Company, Ivan & the Parazol, Fran Palermo ve Esti Kornél yer alıyor. Kendrick Lamar’ın açılışını yaptığı festivalin ilk gününde ‘Pesti Műszak.’ isimli özel bir Macar hip-hop performansı yer alacak.

Hungarikum Village

Bu yılda Macar kırsalları Sziget’te yer alacak, böylece ziyaretçiler Macar geleneklerini daha yakından tanıyacak, yemek ve içeceklerini tadabilecek. Burada aynı zamanda folk oyunları ve “Táncház” dans metodu da yer alacak. Macar folk grupları ise müziklerini sergileyecek.

Afro-Latin-Reggae Village

‘Love Revolution’ın ilkeleri bu alanda bir çok farklı metod ile yer alıyor olacak. Günlük ONE HOUR – ONE LOVE sohbet seanslarına yer verilerek, çevre ve çoklu kültür üstüne konuşmalar yapılacak. Bu yıl bu sahnede Mike Love, Samory I & The Black Heart Band, Ubuhle be Afrika, Claudia Masik, Ballet Camara, G Ras & The Fyah Rebels, Los Orangutanes, Acido Pantera, Red-Red feat. Sena, Dubapest Hifi, Bottah Rankin Sound System, Bassrunner, Love Alliance, Jahfar & Babystep, Selecta Joe-Z ft. G Ras, RE-G Sound System, Pina DJ Set, DJ Azou, DJ Galamb, DJ Elo, ve DJ Paolo de Jesus yer alacak.

Papageno Classical, Opera ve Jazz Sahnesi

Klasik, opera, jazz ve contemporary müzik – Hepsi tek bir yerde! Tipik festival müziğinden farklı bir şey arayanlar için Papageno sahnesi tekrar festival alanında yer alacak. Dekoor Close Harmony, Budapest Show Choir, ve Viktor Magyaróvári’s koro grupları programın açılışını yapacak. Big Primadonna Show gibi farklı şovlara yer verilecek ve her gün Hungarian National Opera House/Macar Ulusal Opera Evi, György Böhm ve András Aczél konserine Chamber Orchestra House  katılımı ile ev sahipliği yapacak. Sahnenin diğer misafirleri ise Snétberger Központ, Jorge Luis Pacheco, Péter Dobszay, Radiomentale, Ferenc Darvas, Swing á la Django, Roby Lakatos, Balázs Balogh Quintet, Tamás Balogh Quintet, Juli Karosi, Niki Szőke, Lőrinc Barabás and his band, Cymbal Rush, Dezső Oláh Trió, Rozina Pátkai Trió, ve Rafael Mário Trio olacak.

Caravan Çadırı

Sziget’in en yeni sahnesinde konserler, belgesel filmler ve sahne alan müzisyenlere uygun filmler yer alacak. Burada aynı zamanda mutfakla ilgili sunumlar yapılacak. Caravan çadırında farklı etnik kökenlere ait olan azınlıklara da yer verilecek. Bu çeşitli line-up’da yer alacak müzisyenler ise: Dil Mastana, La Caravane Passe, Poklade, Dűvő, Fanfara Complexa, Szalonna and his band, Fix-Stimm, Dzambo Agushevi, Gypsy Cimbalom Band, Ialma, Labess, Nishtiman, Nadara, Mascarimiri, Parno Graszt, Alaev Family, ve Bantu Continua Uhuru Consciousness olacak.

TRIBUTE

Tribute grupları müzik tarihinin en iyi performansçılarının müziklerini bu sahnede çalıyor! Bunlar arasında Rage Against The Machine, Limp Bizkit, Guns n’ Roses, AC/DC, Metallica, Rammstein, Abba, Blink 182, Pearl Jam, Foo Fighters, Linkin Park, ve Red Hot Chili Peppers tribute grupları yer alıyor.

Retro Sahnesi

Bu yıl, uluslararası gruplar da Retro Sahnesi’nde yer alabilecek. Eski jenerasyonlara bir hediye olarak Video Disco geri dönüyor. Yer alan gruplar ise: Regina, Brooklyn Bounce, Kerozin, Help, Bon-Bon, Groovehouse, Shygys, Ámokfutók, Csordás Tibi/Fiesta, UFO, Bestiák/Miss Bee, Desperado, Splash ve V-Tech/Kefír.

MUSIC BOX

Music Box, gün boyunca dünyanın her yerinden şarkıcı ve söz yazarlarını bu sahnede ağırlıyor. Akşamları ise, Ana Sahne konserleri bittikten sonra Chelou, The Inspector Cluzo, The Summer Rebellion, Sean Koch Trio, Márton Hangácsi, Szeder duó, Apey, ve I am Soyuz gibi gruplar sahne alıyor.

Sziget Plajı – Cökxpôn Chill Bahçesi

Sziget Plajı rahat ve psychedelic bir deneyim sunuyor. Tuna nehri kıyısında, dev renkli yıldızlarla süslenmiş ve rahat yastıkların yer aldığı bir rahatlama alanı. Burada durmaksızın psychedelic, ambient müzik ve filmler yer alıyor. Öğleden sonra ise yoga seansları, dans, el işi dersleri ve jonglörlük kursları.. Ziyaretçiler Pránanadi çadırında enerji depolayabilir, Playhouse Project’te akıl oyunları oynayabilir, Dance Therapy atölyelerine katılabilir ve Death Coffeehouse’tan kahvelerini alabilirler.

Akşamları, modern ve hip-hop müziği çalacak, oryantal dans gösterileri ve ateş jonglörleri şovları yer alacak. Entheogenic,Saafi Brothers’dan tanıdığımız Gabriel Le Mar, Hamid Mantu, Transglobal Underground, Gonzo Visuals, ve VJ Anima performans sergileyecek.

Lightstage, Campfire

Blokk Építészműhely tarafından tasarlanan Lightstage‘de yüzlerce lamba ile dekore edilecek ve Alternativa Kamp alanının yeşillik girişini aydınlatacak. Bu sahnede: Andead, Siberia, ve Galeffi yer alacak. Adanın en otantik sahnelerinden biri olan Campfire alanında ise Campfire başvurularında en çok oy alan Szitizen’lerin müziklerini her akşam 23:00 itibari ile dinleyebilirsiniz.

‘‘Sziget’in ruhu’’

Sziget 2018 müzik dışı etkinlikleri

Giant Street Theatre/Dev Sokak Tiyatrosu – Wired Aerial Theatre (UK): AS THE WORLD TIPPED

Bu yılın Dev Sokak Tiyatrosu’nda havada gerçek bir drama filmi oynayacak. Bu özel prodüksiyonda dramatik film akrobasisi, görsel efektler ve nefes kesen hava akrobatları ekolojik bir krizi oynayacaklar. Bu şov, günümüz toplumunda karşılaştığımız en önemli sorunlardan birine nefes kesen ve eğlenceli bir şekilde dikkat çekecek.

Cirque du Sziget

Cirque du Sziget her zaman olduğu gibi yine eşsiz ve olağanüstü prodüksiyonları ile karşınızda. Muhteşem, uluslararası, yeni-sirk toplulukları gelip Szitizen’lere keyifli anlar yaşatacak. Bu alanda iki farklı mekan bulunacak; 1000 kişilik çadır ve dışarıda prodüksiyonların sergileneceği bir dış sahne.

Groupe Acrobatique de Tanger, Afrique en Cirque, ve Circus Phare. Imre Baross Artist School’s ‘ın öğrencileri, Samuel Tétreault tarafından koreografisi yapılan bir prodüksiyonun da yer aldığı nefes kesen gösteriler sahne alacak. Dış sahnede ise Etta Ermini Dance Theatre, La Sbrindola, The Loser Show, ACE-K hünerlerini gösterecek.

Fidelio Tiyatro ve Dans Çadırı’nda en heyecanlı modern tiyatro ve dans toplulukları iki mekanda yer alacak: çadırın içinde ve dış sahnede. ‘Love Revolution’ bu yılın ortak teması olacak. 13 Ağustos’ta, üç farklı Kore prodüksiyonu ile Kore Gecesi gerçekleştirilecek. İspanyol Insectotròpics, Kırmızı Başlıklı Kız’ın ormandaki gezisi ile ilgili özel bir şov gerçekleştirecek. Yine İspanya’dan Compañia de circo ”eia” topluluğu ve İsrailli sanatçı Roy Assaf seyircileri performansları ile büyüleyecek.

Lübnanlı Guy Nader İspanyol Maria Campos, koreografisinin Almanya’da yapıldığı ikilinin beraber yürüttüğü gösteriyi sunacaklar. Brezilyalı Bruno Beltrao hip hop’u modern dans ile kombine ederken, Macar Máté Mészáros özel koreografisini sunacak. No Fit State ve Motionhouse tarafından akrobatik bir şov gerçekleşecek, Slovenyalı ikili Alien Express, Ardestop, Intimate Spectacle ikilisi, Cserepes Gyula, Bilbobasso, ve Sleeping Beauty Project seyirciye muhteşem anlar yaşatacak.

Travelling Funfair “Vándor Vurstli”

Travelling Funfair “Vándor Vurstli” mekanı festivale herşeyin gerçekleşebileceği, eşsiz ve büyülü bir atmosfer getirecek. Fanfare müziği, bir çok atış, savurma ve oyun dolu bir alan olacak. Szitizen’ler aynı zamanda harika küçük tiyatroların keyfini de çıkaracaklar. Bu yıl Cia La Tal, Yelling Kitchen Prince, ve Les Frères Jacquard, hepsi Sziget’te!

Tahtabacaklar

Gruplar, ilginç varlıklar, uzak diyarlardan uzaylılar, hepsi Sziget’te beklemediğiniz anlarda karşınıza çıkacak. Performansçılar ziyaretçileri eğlendirmek için İspanya, İngiltere ve Hindistan gibi dünyanın birçok farklı yerinden geliyor. Deabru Beltzak, Nomad Men, Kamchàtka, The Rajasthan Heritage Brass Band, Noisy Oyster, Crimplene Crusaders ve Bunker Ljubljana, hepsi bu yıl Sziget’te!

The Art of Immobility – Living Statue Championship/Canlı Heykel Şampiyonası

Sziget ilk defa bir Canlı Heykel Şampiyonasına ev sahipliği yapacak. 40 katılımcı arasından partnerimiz olan Hollanda Canlı Heykel Festivali tarafından 10 finalist seçilecek. Katılımcılar, ‘Love Revolution’ konsepti ile hareket edecekler. Halk oylaması ile kazanan seçilecek ve kazanan 2019 Canlı Heykel Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazanacak.

Tents Without Borders/Sınırı olmayan Çadırlar

Paris, Musée national de l’histoire de l’immigration ve the Museum of Ethnography, Budapest ile beraber Macaristan UNICEF Ulusal Komitesi bu yılın ana teması olan göç ve entegrasyon için Sziget’te bir araya geliyor. Bu konulara yeni ve ilginç yaklaşımlar gösterecek olan çadırda; oyunlar, filmler, tartışmalar ve enstelasyonlar yer alacak.

On the Spot belgesel yapımcıları, gazeteciler Al Ghaoui Hesna ve András Kepes, sanatçı Luca Gőbölyös, ve Romano Glaso grubu bu çadırın misafirleri olacak. Path Out ve OGE Group ‘da bu Tents Without Borders’da olacak.

Museum Quarter/Müze alanı

Festivalin müze alanı olan Museum Quarter 2008 yılında kuruldu. Budapeşte ve Macaristan’ın en büyük ve ilginç müzelerine interaktif bir giriş sunuyor. Burası hem kültürel hem de artistik bir buluşma alanı. Sanat ve tarih bilgisini geliştirmek isteyenler için müzeler Szitizen’leri bir çok aktivite ve oyunlarla bekliyor olacak. Daha önceki yıllarda olduğu gibi, Sziget ve CITYPASS bileklik sahipleri Ağustos boyunca, Budapeşte’deki katılımcı müzeleri %50 indirimli olarak ziyaret edebilecek.

Katılımcı müzeler: Aquincumi Museum, Museum of Applied Arts, Museum of Military History, Hungarian Technical and Transportation Museum, Hungarian National Museum, Hungarian House of Photography – Mai Manó House, Hungarian Natural History Museum and Győr’s Rómer Flóris Art and History Museum ortak çadırı ve Robert Capa Contemporary Photography Center.

I Ching Labirent, GameLandHub, Chess Tent/Satranç Çadırı

I Ching Labirenti ziyaretçilerin kendileri ile ilgili yeni şeyler öğrenebilecekleri, Değişimlerin Kitabı I Ching yolu ile bilinmeyen gerçekleri keşfedebilecekleri interaktif bir mekan. GameLandHub ‘ın bu heyecanlı ve ilginç mekanı, etrafımızdaki dijital olarak kontrol edilen dünyayı gösterecek. Video oyunlarının dışında, geleneksel oyunların da bulunacağı alanda yeni jenerasyonun en yeni ve en iyi masa üstü oyunları da bulunuyor. Szitizen’ler burada Rubik küp bilgilerini geliştirebilir veya poker oynayabilirler. Satranç Çadırında satranç bilgilerini sergileyebilirler.

#CinemaHungary ve TEDxBudapest Salon

Muhteşem müzik programlarının ev sahibi olmasının dışında Sziget aynı zamanda film severlere seçkin Macar filmlerini ve uluslararası film festival favorilerini de getiriyor. 50’lerden günümüze kadar bir çok filmi bünyesinde bulunduran #CinemaHungary’nin sponsoru Macar Ulusal Film Fonu. Tüm filmler Macarca olarak seslendirilmekte ve İngilizce altyazı ile gösterilmektedir.

TEDxBudapest ise SZIGET topluluğuna hayatlarında gelecekte alacakları kararlarını düşündürtmek için festivalde olacak. Buraya kişiler, tartışma, konuşma küçük ve büyük konular üzerinde düşünmek için geliyor. Şimdiye kadar 10 yıl boyunca TEDxYouth@Budapest takımı genç jenerasyonları destekliyor, yenilikçi fikir ve ürünleri ile geleceği daha iyi bir dünya için şekillendiriyor.

Magic Mirror

Magic Mirror, Sziget’in LMBTQ komünitelerinin farklılığını gösteren en özel ve olağanüstü mekanlarından biri. Magic Mirror herkes için bir yer – kendilerini ‘güvende’ hissedebilecekleri bir ev olabilirken aynı zamanda Szitizen’lerin birbirlerine karşı açık ve anlayışlı olmaları gerektiğini hatırlatan bir yer. Queer kültürü burada talk-show, stand-up komedi, performanslar gibi aktiviteler ile resmediliyor. Bu yılın programında:

Kristóf Steiner, Hassan, Alec Furtek, Sziget Comedy, Liz Aggiss, Big Freedia, Ivo Dimchev, Markus Pabst, Jack Woodhead, Tim Kriegler, Péter Holoda, Garçons, Hard Ton, VIBE, Tanga!, OMOH, Furfriend, Pioneer ve Papa Don’t Vogue yer alıyor.

ArtZone

ArtZone alanında Szitizen’ler sanatın bir çok farklı formuna ulaşabilecek, atölyelerin ana odak noktası olan geri dönüştürülebilir maddeler ile oynayan sanatçıların yardımı ile yaratıcılıklarını ortaya çıkarabilecekler.

Medence Group bu yılın konseptini oluşturacak. ArtZone Galerisi’nde katılımcılar bir hafta boyunca burada sanatçılar ile çalışabilecek. Yepyeni acb Gallery burada progressive güzel sanat performanslarına yer verecek. Technika #1 | Community Wood Workshop ise atölyeler düzenleyecek. Geçtiğimiz yılların en popüler etkinliklerinden biri olan Sandalye yapma atölyesi de yer alacak.

Medence Group Re+concept el çantası yapımı, cARTc Cultural Association oymacılık atölyesine ev sahipliği yapacak. Diğer programlar ise; Art Label Budapest, Kisképző, Moholy-Nagy University of Arts, Rainbow Textile, National Táp Theater, Contemporary Architecture Center – KÉK, Bélaműhely, and Andrea Kovács/Kurszán.

Before I Die

Before I Die katılımcıların kişisel isteklerini, sırlarını ve korkularını ortak bir alanda yazıya dökmesi için teşvik ediyor. Candy Chang’in bu dev tahtasına Szitizen’ler ölmeden önce görmeyi, hissetmeyi, deneyimlemek istediği her şeyi yazıyor.

Sport TV Sport Zone, NGO Island/Adası, XS Land

Spor dernekleri ile yapılan anlaşmalarla, Szitizen’ler burada yepyeni spor dalları ile tanışabilir veya en sevdikleri sporları oynama fırsatını bulabilir ve şampiyonalara katılabilir.

NGO Island/Adası’nda, Sziget bir çok organizasyon ile beraber çok dilli programlara yer veriyor. Burada katılımcılar bu organizasyonlar ve onların hizmet ettiği amaçlar hakkında detaylı bilgi alabilir. Ziyaretçiler aynı zamanda bir çok farklı oyun ve aktiviteye de katılabilir. Buradaki organizasyonlar özellikle çevre dostu, insan hakları, azınlık hakları, uyuşturucunun önüne geçme, sosyal sorunlar ve eğitim konuları üzerinde duruyor.

XS Land alanı ise eşsiz ve uluslararası üne sahip interaktif bir macera parkı. Burada ziyaretçiler, engelli insanların günlük hayatlarını nasıl yaşadıklarını deneyimleyebilir.

Mission: Szitizen – Mission: Love Revolution

Yüzlerce takım bu eğlenceli yarışmada yer alıyor ve farklı görevleri yerine getirerek puanları topluyor. Tüm bunların sonunda en çok puana sahip olan takım VIP bilet kazanacak. Bu yılın Mission: Love Revolution oyunu, ‘Love Revolution’ ilkeleri ve temalarına dayanıyor. Oyunlar Dünya Günü’nde başlıyor.

Tekne Partisi

Tekne meraklıları, eşsiz bir manzara eşliğinde Budapeşte’yi keşfedebilecek! Zarif ‘Europe’ teknesi herkese uygun programlar sunuyor: ister arkanızda Parlamento binası manzarası ile dev yastıklarda rahatlayın ister çılgınca partileyin. Katılımcılar Budapeşte’nin dünyaca meşhur panoramasının, köprülerinin veya yüzyıllardır varolan binaların keyfine, Tuna nehrini boydan boya gezip partilerken varabilir. Szitizen’ler tekneye ister şehrin merkezinden (Batthyányi tér) veya Sziget’ten binebilir. Tekne partisinden sonra ziyaretçiler ekstra ücret karşılığında özel otobüslerle Sziget’e geri götürülecektir.

Sziget Festivali’ne En Uygun Fiyatlarla Bilet Almak İçin Tıklayın 

Haziran 2018 Dergi içeriklerimizin tamamını okumak için aşağıdaki görsele tıklayın. 

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :