2019’DA İZLEMENİZ GEREKEN LGBTİ+ İÇERİKLİ FİLMLER

2019'da Türkiye'deki festivallerde, belki Başka Sinema'da gösterilmesi için yolunu bekleyeceğimiz LGBTİ+ içerikli filmlere dikkatinizi çekmek istedik.

2019’un ortasına geldiğimizde, Türkiye sinemalarında yeteri kadar LGBTİ+ içerikli filmlerin gösterime girmemesinin sıkıntısını yaşadığımıza inanasımız gelmiyor. Mecburen internet üzerinden arayıp tarayarak ulaşabileceğiniz ya da Türkiye’deki festivallerde, belki Başka Sinema’da gösterilmesi için yolunu bekleyeceğimiz LGBTİ+ içerikli filmlere dikkatinizi çekmek istedik.

ROCKETMAN (Yönetmen: Dexter Fletcher)

Elton John’un müzik tarihine altın harflerle kazınan yıllarını konu alan biyografi filmi Rocketman, Haziran sonunda ülkemizde de gösterime girecek. Başroldeki Taron Egerton’un yanı sıra Jamie Bell, Richard Madden ve Bryce Dallas Howard da kadroda yer alıyor.

ADAM (Yönetmen: Rhys Ernst)

Cisgender bir ergenin kendisini New York ortamındaki LGBTİ+ aktivizmine adayan ablasıyla olan ilişkisinin anlatıldığı Adam, bu seneki Sundance’in favori filmlerindendi. Yönetmeninin de bir trans erkek olduğu Adam, hikayesini komedi unsurlarıyla anlatıyor.

AIR (Yönetmen: Anatol Schuester)

Louk deniz kadar derin, Manja ise hava kadar saf. İkisinin aşkı ise IMDB kullanıcıları tarafından sinematik bir şiir olarak nitelenmiş. Bir büyüme hikayesini anlatan Alman-Fransız ortak yapımı film Şubat’ta gösterime girdiği Almanya’da olumlu eleştiriler aldı.

BABY JANE (Yönetmen:Katja Gauriloff)

Sofi Oksanen’in aynı isimli romanından uyarlanan film, bir gey barda tanışan ve sonra aşklarını yaşamaya başlayan iki kadının hikayesini anlatıyor. Finlandiya yapımı film, çok iddialı olmamasına rağmen ülkesinde iyi eleştiriler aldı.

BENEDETTA (Yönetmen: Paul Verhoeven)

Judith C.Brown’un Immodest Acts isimli kitabından uyarlanan film, 17.yüzyılda İtalya’da yaşayan rahibelerin arasındaki romantik ilişkileri anlatıyor. Ünlü yönetmen Paul Verhoeven’in en önemli filmlerinden biri olacağı tahmin edilen bu yapıt henüz dünyada gösterime girmedi ama bu yılın sonuna doğru bizim ülkemizde de gösterileceğini düşünüyoruz.

KNIFE + HEART – KALPTEKİ BIÇAK (Yönetmen: Yann Gonzales)

Aslında bu film 2018 Filmekimi’nde gösterildi ama 2019’un da en sevilen LGBTİ+ içerikli filmlerinden biri oldu. M83’ün şahane müzikleriyle 1980’li yıllarda geçen, sinematik gey soft-porno filmlerin dünyasına, bir seri-katil hikayesiyle hınzır bir bakış atan filme nerede denk gelirseniz izlemenizi öneriyoruz.

GIANT LITTLE ONES (Yönetmen: Keith Behrman)

Çocukluk arkadaşı olan 17 yaşındaki iki erkeğin, kız arkadaşları ve aileleri ekseninde gelişen hikaye, hayatlarının dönüm noktası olan bir gecenin sonrasında yaşadıklarına odaklanıyor. Filmin IMDB puanı ise hayli yüksek:7,4

VAHŞİ- SAUVAGE (Yönetmen: Camille Vidal-Naquet)

Cannes Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası bölümünde dünya prömiyerini yapan ilk uzun metrajında Camille Vidal-Naquet, sokaklarda vücuduyla para kazanan gençlerin dünyasına yargıdan uzak, içeriden ve samimi bir bakışla yaklaşırken, Kalpteki Bıçak ve Kalp Atışı Dakikada 120’den anımsayacağınız Félix Maritaud bu kez başrolde hafızalara kazınacak çarpıcı bir oyunculuk sergiliyor.

VITA & VIRGINIA (Yönetmen: Chanya Button)

Vita Sackville-West ve edebiyat ikonu Virginia Woolf’un gerçek aşk hikayesini anlatan film Temmuz ayında dünyada gösterime girecek. Filmin başrollerinde Elizabeth Debicki ve Gemma Arterton var. 5,6 gibi ortalama bir IMDB puanına sahip olan filmi yine de merak ediyoruz.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :