22 OCAK, AZERBAYCAN’DA HOMOFOBİ VE TRANSFOBİYLE SAVAŞMA GÜNÜ

22 Ocak Azerbaycan yaşayan LGBT bireyler için homofobi,transfobi karşıtı mücadele ve nefret suçlarına karşı farkındalık günü olarak belirlendi. Azerbaycan da faaliyet gösteren Nefes LGBT örgütlenmesinin bu tarihi seçmelerindeki en büyük neden ise 2 yıl önce kendisine yapılan baskılara dayanamayıp çalıştığı ofiste gökkuşağı bayrağı ile intahar eden AZAD LGBT aktivisti İsa Şahmarlı’yı anmak.

Bu vesile ile Azerbaycanda yaşayan LGBT bireyler profil resimlerini değiştirip sosyal farkındalık yaratmaya çalışacaklar. Azerbaijan free LGBT organization örgütlenmesinde faaliyet gösteren aktivistler ise İsanın en büyük hayallerinden birini gerçekleştirmek için Bakünün çeşitli yerlerinde gökkuşağı bayrakları ile fotoğraflar çekip yaygınlaştırmayı planlıyorlar.

Nefret suçlarına karşı farkındalık yaratıp homofobiye, transfobiye dur demek isteyen diğer bir grup aktivist ise saat 15:00’da Köroğlu metro istasyonunun önünde toplanacaklar.

GZone olarak, İsa’nın intahar etmeden önceki mesajının hepimize ilham kaynağı olmasını dileyerek Azerbaycan ve tüm dünyadaki nefret cinayetlerinde hayatını kaybeden bireyleri saygıyla anıyoruz.