38.İSTANBUL FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) düzenlenen 38 İstanbul Film Festivali, 4 Nisan Perşembe akşamı Uniq İstanbul’da gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı.

Dünya sinemasının en yeni örnekleri, usta yönetmenlerin son filmleri, yeni keşifler ve kültyapıtların aralarında bulunduğu 175 uzun metrajlı ve 11 kısa filmden oluşan zenginprogramıyla festival takipçileriyle buluşacak.

Festival kapsamında 12 gün boyunca, 19 bölümde 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filminin 467 seansta gösteriminin yanı sıra, konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, atölyeler, konserler ve özel etkinlikler de yer alacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) düzenlenen 38 İstanbul Film Festivali, 4 Nisan Perşembe akşamı Uniq İstanbul’da gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı. Törene Türkiye sinema dünyasından seçkin isimlerin yanı sıra Edmond filminin Fransız oyuncuları Thomas Solivérès ile Lucie Boujenah da katıldı.

Festivalde Yarışma Heyecanı 10 Nisan’da Başlıyor

Törende festivalin yarışmaları ile jüri üyeleri de tanıtıldı. Festivalde Uluslararası ve Ulusal Yarışma, Sinemadaİnsan Hakları, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Film Yarışması olmak üzere beş başlık altında 52 film yarışıyor.Festivalde gösterilecek Türkiye yapımı 6 kurmaca ilk film, genç yaşta kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına 2013 yılından bu yana verilen ve CMYLMZ Fikirsanat tarafından desteklenen Seyfi Teoman “En İyi İlk Film Ödülü” için yarışacak. Kazanan filmler, 16 Nisan Salı akşamı yapılacak İstanbul Film Festivali Ödül Töreni’nde açıklanacak.

Festival Edmond Filmiyle Açıldı

Açılış töreninin ardından, Edmond Rostand’ın şanı yüzyılları aşan oyunu, ünlü Cyrano de Bergerac’ın ortaya çıkış hikâyesini anlatan Edmond’un gösterimiyle başladı. Edmond’u “Fransız tiyatrosunun prensi” lakaplı genç deha, dramaturg, oyuncu ve oyun yazarı Alexis Michalik, kendi yazdığı aynı adlı gişe rekortmeni oyunu sinemaya kendi uyarladı; senaryosunu yazdığı filmi kendi yönetti. Galalar bölümünde gösterilen Edmond’un Fransız oyuncuları Thomas Solivérès ile Lucie Boujenah filmi sunmak üzere açılış törenine katıldı.

Sinema Şöleni Başlıyor

38 İstanbul Film Festivali’nde 5-16 Nisan tarihleri arasında, dünya sinemasının en yeni örneklerinden kült yapıtlara, usta yönetmenlerin son filmlerinden yeni keşiflere ve gizli kalmış hazinelere 45 ülkeden 187yönetmenin toplam 186 filmi gösterilecek. Festival gösterimleri Beyoğlu’nda Atlas, Beyoğlu, Pera MüzesiOditoryumu, Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s, Gayrettepe’de Cinemaximum Zorlu ve Kadıköy’de Rexxve Kadıköy Sinemaları’yla İstanbul’un farklı köşelerine yayılacak. Festival uluslararası konukları, sohbetler, atölyeler, konserler ve özel etkinlikleriyle 12 gün boyunca İstanbul’da sinema şöleni yaşatacak.

Festivali Yenilenen İKSV Mobil’den Takip Edin

Daha iyi bir deneyim için İKSV Mobil uygulaması Loodos Teknoloji’nin katkılarıyla yeniden tasarlandı.Rengârenk bir tasarımla etkinlikleri takip etmek artık daha keyifli. Yeni eklenen özelliklerle kendi profilinizi oluşturarak, İstanbul Film Festivali’nde izlemek istediğiniz filmleri takviminize ekleyebilir, programınızı İKSVMobil’den oluşturabilirsiniz.İKSV Mobil ile ayrıca İKSV etkinliklerini kategoriler özelinde listeleyip filtreleyebilir; sanatçı, mekân ve etkinlik adına göre arama yapabilir; etkinlikleri harita üzerinde görüntüleyip yol tarifi alabilirsiniz. Uygulama AppStore’dan ve Google Play’den indirilebiliyor.

Uygulamayı IPhone’larınıza indirmek için tıklayın

Uygulamayı Android telefonlarınıza indirmek için tıklayın.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :