5.PEMBE HAYAT KUİRFEST İSTANBUL’DA DEVAM EDİYOR

Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel (LGBTT) Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Pembe Hayat KuirFest beşinci yaşını kutluyor. Yolculuğuna 14 Ocak’ta Ankara’da başlayan festival, 22-24 Ocak tarihleri arasında bu kez İstanbul’u gökkuşağı renklerine boyayacak!

KuirFest’in İstanbul gösterimleri ve söyleşileri Başka Sinema ev sahipliğinde Fransız Kültür Merkezi ile Pera Müzesi ve Goethe-Enstitüsü’nde gerçekleşecek. Fransız Kültür Merkezi’ndeki gösterimler için biletler mekândan 10 TL’ye temin edilebilir. Pera Müzesi ve Goethe-Enstitüsü’nde gerçekleşecek etkinlik ve gösterimler ise ücretsiz.

KuirFest, geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz, feminist sinemanın en önemli isimlerinden Belçikalı yönetmen Chantal Akerman’ın anısına, yönetmenin Ben, Sen, O (Je, tu, il, elle, 1975) filmini gösteriyor. Sinema tarihinin en provokatif yapımlarından, yönetmenin 24 yaşındayken çektiği, ilk uzun metrajlı filmi Ben, Sen, O 24 Ocak’ta Fransız Kültür Merkezi’nde İstanbul’daki festival takipçileriyle buluşacak.

Ünlü yönetmen ve aktivist Tom Kalin, Yeni Kuir Sinema’nın en önemli örneklerinden sayılan siyah beyaz filmi Swoon (1992) ile KuirFest’in ana konuğu olarak İstanbul’a geliyor. Filmin 23 Ocak Cumartesi günü Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek gösteriminin ardından Kalin’le yapılacak söyleşiyi kaçırmayın!

İstanbul izleyicisi, KuirFest’in ‘qÜLT’ bölümünde bu yıl Swoon filminin yanı sıra sinema tarihine damgasını vuran iki yapımla daha bir araya gelecek. 25. yılı için restore edilen kopyasıyla, Doğu Almanya’da çekilen ilk açık gey temalı film olan Coming Out (1989) ve sinema tarihinin ilk LGBT temalı filmlerinden Diğerlerinden Farklı (Anders Als die Andern, 1919) festivalin beşinci yıl sürprizlerinden. Coming Out ve Diğerlerinden Farklı Goethe Enstitüsü’nde ücretsiz izlenebilir.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya festivallerinde ilgi gören, ödüllü filmler KuirFest’in ‘Gökkuşağının Altında’ bölümünde buluşuyor. İlk gösterimi geçtiğimiz yıl Berlinale’nin ‘Panorama’ bölümünde gerçekleşen Kıyı (Beira-Mar, 2015), Sundance’de kazandığı ‘En İyi Yönetmen’ ödülünden bu yana gerçek bir festival favorisine dönüşen ve Litvanya’yı bu yılki Oscar yarışında temsil eden Sangailė’nin Yazı (Sangailės Vasara, 2015), Yeşilçam filmleri ile erken dönem Almodóvar yapımlarını anımsatan bir trans hikâyesi olan Meksika yapımı Yalnız Yıldızlar (Estrellas Solitarias, 2015), Catherine Stewart’ın Out in Africa Gey & Lezbiyen Film Festivali işbirliğiyle tamamladığı filmi Sen Bakmazken (While You Weren’t Looking, 2015), terk edilme ve ayrımcılık gibi ciddi meseleleri esprili bir dille anlatan kara komedi Kırık Gardenyalar (Broken Gardenias, 2014), arzu ve ölüm arasındaki ilişkiyi sorgulayan karanlık aşk hikâyesi Sonsuz Aşk (Amor Eterno, 2014) ve yine geçtiğimiz yıl Berlinale’nin ‘Panorama’ bölümünde dikkat çeken yapımlarından Mavi Saati (Onthakan, 2015) Ankara’dan sonra İstanbul’da da seyirci karşısına çıkacak. KuirFest’e Endonezya’dan katılan, aralarında Berlin Film Festivali’nin de bulunduğu birçok festival için Asya Filmleri programlayan John Badalu, Mavi Saati filminin 22 Ocak’ta Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek gösteriminin öncesinde kısa bir ön sunuş gerçekleştirecek.

Festivalin ‘Kuir Belgeseller’ bölümünde; kuir sinemanın öncü isimlerinden Barbara Hammer’ın Pulitzer ödüllü Amerikalı şair Elizabeth Bishop’un bilinmeyen dünyasını ve lezbiyen bir sanatçı olarak var olma mücadelesini anlattığı Bu Eve Hoşgeldiniz (Welcome To This House, 2015), Jannik Splidsboel’in yeni filmi Uygunsuzlar (Misfits, 2015), Vietnam yapımı Madam Phung’un Son Yolculuğu (Chuyến Đi Cuối Cùng Của Chị Phụng, 2014), 1950’lerin Hollywood yıldızlarından Tab Hunter’ın bir gey aktör olarak stüdyo sisteminde var olma çabasını anlatan Gizli Dosya: Tab Hunter (Tab Hunter Confidential, 2015) gösterilecek.

Pembe Hayat KuirFest yurtdışından programcılarla işbirliği yapmaya devam ediyor. Britanya Film Enstitüsü’nce düzenlenen Flare LGBT Film Festivali’nin yeni kuir sinemanın en iyi örneklerini bir araya getiren ‘BFI Flare Kısa Seçkisi’ni görmek isteyenler festivalin ilk gününde Goethe Ensitüsü’nde buluşuyor. Yine BFI Flare işbirliğiyle festival programında yerini alan ‘Qara Kuir’ bölümü ise, Britanya siyah kuir sinemasının önemli ismi, sinema ve tiyatro yönetmeni, oyuncu Topher Campbell’ı konuk ediyor. Yönetmenin, 1987’de Londra’da gerçekleştirilen ilk Ulusal Siyah Eşcinsel Erkekler Konferansı katılımcılarının 20 yıl sonra, 2007’de yeniden buluşmasını belgeleyen filmi Şu Hayatlarımızda: 20 Yıl Sonra Yeniden’de (In This Our Lives: The Reunion, 2008) 22 Ocak Cuma günü, Goethe Enstitüsü’nde gösterilecek. Gösterimin ardından, Britanya siyah kuir sineması ve siyah kuir hareketin tarihi, filmin yönetmeni Topher Campbell ve BFI Flare programcılarından yazar Jay Bernard’ın katılımıyla tartışılacak. Bölüm kapsamında ayrıca, Campbell X’in ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu Azgın Hayat (Stud Life, 2012) da görülebilir.

Festival, İstanbullu animasyonseverleri unutmuyor. Dünya festivallerinde adından söz ettiren, ödüllü kuir animasyonlar, DOK Leipzig programcılarından Annegret Richter’in hazırladığı, seçki kapsamında 23 Ocak Cumartesi günü Goethe Enstitüsü’nde izleyicilerini bekliyor.

Pembe Hayat KuirFest beşinci yaşını sürprizlerle kutlarken, festival programına bu yıl ilk kez kısa film yarışması dâhil ediyor. İzleyiciler İsveç’ten Tayland’da pek çok ülkeden kısalar için Goethe Enstitüsü’nü mesken tutuyor olacak.

KuirFest, geçtiğimiz yıl talihsiz bir trafik kazasında kaybettiğimiz yoldaşlarımız, LGBTT aktivistleri Boysan Yakar ve Zeliş Deniz’i anmadan festivali kapatmıyor. Boysan ve Zeliş’in ürettiği Beyaz Atlı Prens Boşuna Gelme (2009) ve Yürüyoruz (2006) belgeselleri, festivalin son gününde Goethe Enstitüsü’nde gösterilecek.

KuirFest’in dopdolu gösterim programı ve heyecan verici söyleşilerinin ardından biraz soluklanmak, birbirinden kuir danslarla İstanbul gecelerini hep birlikte renklendirmek isteyen festival dostları, parti günü ve mekânı için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeye devam edin!

FESTİVALDE BUGÜN:

Dün Ankara yolculuğunu tamamlayan KuirFest, bugün ayağının tozuyla İstanbul’daki takipçileriyle buluşuyor! Festival İstanbul’daki ilk gününde, dünyanın dört bir yanından ödüllü belgesel ve kurmaca uzun metrajları, BFI işbirliğiyle hazırlanan kısa film seçkisi ile siyah kuir sinemasını mercek altına alan ‘Qara Kuir’ bölümüyle Taksim semalarını gökkuşağı renklerine boyuyor olacak.

İstanbul ‘Gökkuşağının Altında’

KuirFest’in dünya festivallerinde ilgi gören kuir uzun metrajları bir araya topladığı ‘Gökkuşağının Altında’ bölümü bugün saat 14.30’da Fransız Kültür Merkezi’nde, yetişkinliğin kıyısındaki iki genç erkeğin aşk ve dostluk arasında gidip gelen ilişkilerini konu alan Kıyı (Beira-Mar, 2015)ile açılıyor. İlk gösterimi geçtiğimiz yıl Berlinale’nin ‘Panorama’ bölümünde gerçekleşen Kıyı, genç oyuncularının güçlü performansları ve otobiyografik unsurlar taşıyan senaryosuyla dikkat çekmiş, Rio de Janeiro Film Festivali Jüri Özel Ödülü ve Yeni Yaklaşımlar En İyi Film Ödülü’ne lâyık görülmüştü. Yine Berlinale’de yankı uyandıran ve bir ilk film olan Mavi Saati (Onthakan, 2015) bugün 19.45’te Fransız Kültür’de izlenebilir. Şehrin karanlık köşelerinde geçen, macera ve arzu dolu Mavi Saati, Tayland sinemasından alışık olduğumuz bir dille kurmaca anlatının sınırlarını zorluyor ve gerçekçi olduğu kadar fantastik bir hikâyeye imza atıyor. Farklı kuşaklardan karakterleri aracılığıyla Güney Afrika’nın yakın tarihini cinsiyet ve sınıf merkezli çatışmalar üzerinden ele alan Sen Bakmazken’i (While You Weren’t Looking, 2015)bugün Pera Müzesi’nde saat 15.00’te izlenebilir. 19.30’da ise, festivalin en ilgi gören kurmaca uzun metrajlarından Kırık Gardenyalar (Broken Gardenias, 2014) yine Pera Müzesi’de gösterilecek. Terk edilme ve ayrımcılık gibi ciddi meseleleri esprili bir dille anlatan Kırık Gardenyalar, Kai Alexander’ın yönetmenliğini yaptığı ilk uzun metrajlı filmi.
‘Kuir Belgeseller’de Bugün

‘Kuir Belgeseller’in İstanbul’daki ilk gösterimi bugün saat 13.00’te Pera Müzesi’nde, ödüllü belgeselci Jannik Splidsboel’in yeni filmiUygunsuzlar (Misfits, 2015) ile gerçekleşecek. Belgesel, Amerika’nın en muhafazakâr bölgelerinden Tulsa’da yaşayan LGBTT gençlerin gündelik hayat tecrübelerini akıcı bir dille aktarıyor. Bugünkü program kapsamında ayrıca, 16.45’te Fransız Kültür’de, Madam Phung’un öncülüğündeki translardan oluşan gezici bir kumpanyayı takip eden Vietnam yapımı Madam Phung’un Son Yolculuğu (Chuyến Đi Cuối Cùng Của Chị Phụng, 2014) ile 17.30’da Pera Müzesi’nde gösterilecek olan, bol ödüllü yönetmen Jeffrey Schwarz’ın yeni filmi Gizli Dosya: Tab Hunter (Tab Hunter Confidential, 2015) izlenebilir. Film, 1950’lerin Hollywood yıldızlarından, “genç kızların sevgilisi” Tab Hunter’ın bir gey aktör olarak stüdyo sisteminde var olma çabasını anlatırken, Hollywood’un ayrımcı kurallarını da mercek altına alıyor.
BFI Flare İstanbul’da

Festival ilk gününe hızlı bir giriş yaparken, Goethe Enstitüsü’nde gün boyu söyleşiler ve gösterimlerle ‘BFI Flare Kısa Seçkisi’ni ve ‘Qara Kuir’ bölümünü ağırlıyor.

İlk kez Ankara’da Türkiye izleyicisiyle buluşan ‘BFI Flare Kısa Seçkisi’ bugün 13.30’da Goethe’de olacak. Seçkide; Evan Ifekoya’nın ırk, cinsiyet ve kimlik üzerine düşünürken kuir kavramını tartışmanın merkezine oturtan kısa müzik videosu Cinsiyet Şarkısı (The Gender Song, 2015), izleyiciyi 1988 Thatcher İngiltere’sine davet eden Anın Devrimcisi (Small Time Revolutionary, 2010), şişmanlık aktivizmi ve LGBT hakları üzerine çalışan yazar Charlotte Copper’ın çektiği, üç kuir’in egemen estetik anlayışının dayattığı zayıf ve ince görünme baskısıyla dalga geçtikleri eğlenceli müzik videosu Tatlı ve İnce (Lovely and Slim, 2010), kuir ikon JD Samson’un Medea rolünde yer aldığı Medea (2013), drag queen’lerin dünyasına yakından bakan belgesel O (s’HE, 2013), Raindance’te En İyi Kısa Film ve Afrika Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Uluslararası Kısa Film seçilen Görünenin Ötesinde (Beyond Plain Sight, 2014), Tanya Shed’in 16 mm ile çekilmiş, ritüeli andıran siyah-beyaz filmi Gönülçelen (Delilah, 1994), fotoğraf ve trans kimlik arasındaki ilişkiyi mercek altına alan Bütün Gözler Üzerimde (All Eyes On Me, 2013) ve inanç-yalnızlık ilişkisini araştıran Müritler (The Followers, 2015) yer alıyor.

BFI Flare işbirliğiyle hazırlanan ‘Qara Kuir: Britanya’ seçkisi ise, saat 15.30’da Campbell X’in ilk kez yönetmen koltuğuna oturduğu ve yönetmen Topher Campbell’ın küçük bir rolle oyuncu olarak yer aldığı Azgın Hayat (Stud Life, 2012) ile İstanbul izleyicisiyle buluşmaya başlıyor. Azgın Hayat, izleyenleri arkadaşlık ve aşk arasında kalan JJ ve Seb üzerinden, toplumsal cinsiyetin havada uçuştuğu, arzunun ise çok katı kurallara tabi tutulduğu Londra’nın kentsel ortamının daha önce hiç görülmemiş bir yaşam dilimine götürüyor.

‘Qara Kuir’ bölümüne ünlü yönetmen Topher Campbell konuk oluyor. Yönetmenin 1987’de Londra’da gerçekleştirilen ilk Ulusal Siyah Eşcinsel Erkekler Konferansı katılımcılarının 20 yıl sonra, 2007’de gerçekleşen yeniden buluşmasını belgeleyen filmi Şu Hayatlarımızda: 20 Yıl Sonra Yeniden’de (In This Our Lives: The Reunion, 2008) 17.30’da Goethe Enstitüsü’nde izlenebilir. Filmin gösteriminin ardından saat 19.30’da, Britanya siyah kuir sineması ve siyah kuir hareketin tarihi, filmin yönetmeni Topher Campbell ve BFI programcılarından yazar Jay Bernard’ın katılımıyla ‘Qara Kuir Paneli’ başlığı altında tartışılacak.