5 YIL SONRA YENİDEN GZONE’DA! ÖZEL RÖPORTAJ: AYŞE HATUN ÖNAL

GZone Dergi'nin sizlerle buluştuğu Eylül 2014 sayısının kapağını süsleyen Ayşe Hatun Önal, tam 5 sene sonra Kasım-Aralık 2019 sayımızın kapağını şereflendirdi.

GZone Dergi’nin sizlerle buluştuğu Eylül 2014 sayısının kapağını süsleyen Ayşe Hatun Önal, tam 5 sene sonra Kasım-Aralık 2019 sayımızın kapağını şereflendirdi.

Bizim için çok özel bir yeri olan Önal’ın kapak fotoğraflarını New York’ta Selim Akar çekti. Önal, Rufat İsmail kostümüyle kapağımızda yer aldı. İşte tam 5 yıl sonra Ayşe Hatun Önal’la arayı kapatıyor ve yeni şarkısı “Efsane”nin şerefine ona yeni sorular yöneltiyoruz.

“Efsane” şarkısı nasıl ortaya çıktı. Bu şarkının özel ekibinden ve şarkının çıkış sürecinden bahseder misin? Uzun sürenden beri titizlikle üzerinde çalıştığım bir şarkı oldu. DMC etiketiyle çıktı. Kariyerimin beşinci single çalışması “ Efsane” oldu. “Efsane” adı verilen fotoğraflarım Selim Akar tarafından New York’ta Çekildi. “Efsane” şarkısının sözü ve bestesi Fikri Karayel’e, düzenlemesi Ufuk Kevser’e ait. Kostümlerim ise dünyaca ünlü yıldızların modacısı Rufat İsmail tarafından hazırlandı.

Efsane klibindeki çeşitlilik vurgusu ve Çağlar Almendi ile olan bu buluşma nasıl gerçekleşti? Klipte 40’a yakın kast kullanıldı. Toplumda bir arada yaşayan farklı karakterlerin metroda buluşması sonucu ortaya güzel bir iş ve güzel bir klip çıktı. Yönetmenlerimiz İdil Dizdar ve Said Dalveren’in fikriydi. Bende bu konuda her zaman olduğu gibi farklılıklara karşı sahiplenici ve kapsayıcı oldum.

Mankenlikten müziğe geçmendeki kırılma noktası neydi? Buna nasıl ve ne zaman karar verdin? Aslında bunun için “mankenliği yapmayayım artık şarkı söyleyeceğim” diye bir karar vermedim. Yorumculuğunun beğenilmesi benim şarkıcı olarak devam etmem için bana daha fazla güç verdi. Şarkıların başarısı ve benim bu anlamdaki başarıdan mutlu olmam şarkıcılığı daha on plana koymama vesile oldu ve öyle de devam ettim.

Müzik kariyerinin son yıllarında dans ve house müzik soundundan daha Türkçe Pop sounduna kaydığını görüyoruz. Bunun nedeni nedir? Pop müzik bazen başka trendlere karşı koyamamış gibi gözükse de uzun vadede yarışı hep şampiyon olarak bitirir. Trend olmakla kalıcı olmak arasındaki ince çizgiye “Türkçe Pop” denir. Bu yüzden ben bir “kayma” göremiyorum.

Elbette son çalışmalarını da çok seviyoruz ama senden “Sustuysam” gibi sürprizlerle dolu, sound olarak çığır açan bir albüm beklemeli miyiz yoksa Ayşe artık o kafada değil mi? 🙂 Tekli şarkılarımı zamana yayıp piyasaya çıkarmak beni daha fazla motive ediyor. Bu aralar tekli tekli şarkılarımı beğeninize sunacağım. Yakın zamanda bir albüm düşüncem yok.

Ayşe Hatun Önal LGBTİ+ kitlesi için değerli bir gey ikon. Sence seni gey ikon yapan özelliklerin nedir? Bu özel konuya olan samimi yaklaşımım ve ötekileştirmeden herkesi sahiplenici tavrım olabilir.

Müziğini yaparken, videolarını çekerken yani kısacası sanatında kendini ifade ederken kendini özgür hissediyor musun? Otosansürün var mı? Oldukça özgür hissediyorum. İstediğim klip senaryosu konusunda zaten özgür olmayı, kendi fikirlerimde sınır tanımamayı tercih ederim. Şarkının konusuna uygun bir görsel dünya seçerim. Hayalime koyamadığım otosansürümü kliplerimde de yoktur.

Seninle ilgili 2020’de bizi neler bekliyor? Müzik ve müzik dışında seni nerelerde görebileceğiz? 2020’de sadece müzik ve müzik yapacağım. Yeni projelerim için takipte kalın