50 YAŞ ÜSTÜ OLUP EŞCİNSEL EVLİLİK YAPANLAR BEKARLARDAN DAHA MUTLU

Yapılan araştırma 50 yaş üzerinde olan ve eşcinsel evlilik yapan LGBT bireylerin aynı yaşlarda bekar olan LGBT bireylere oranla daha mutlu olduğunu ortaya koydu.

GayStarNews’un haberine göre, Washington Üniversitesi tarafından yapılan araştırma uzun ilişki içinde olan ve evli olan 50 yaş üzeri LGBT bireylerin stres ve mutluluk seviyelerini gözlemledi. Son birkaç yılda yürürlüğe giren evlilik eşitliği yasalarının özellikle uzun ilişkide olan ve hayatlarını birleştirmek isteyen 50 yaş üzeri LGBT bireyler arasında büyük mutluluk yarattığını, bunun basit bir değişim değil, onların hayatlarında büyük bir sosyal etkisi olduğunu ortaya koyan araştırma görevlileri bu araştırmayı 50 yaş üzeri 1.800 kişiyle yapmış.

Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından biri ise bekar yaşayan 50 yaş üzeri bireylerin sağlık sorunlarının daha fazla olmaya meyilli görülmesiymiş.

Yasa değişikliğinin, her beraber olan 50 yaş üzeri LGBT çift için evlilik anlamına gelmediği sonucuna da ulaşan araştırma, kağıt üzerindeki bir evlilik herkese göre değil zaten uzun süreli beraberliklerle çok sağlam bir bağ kurulduğunun altını çiziyor. Araştırmanın denekleri arasında 23 yıldır beraber olan çiftler bile yer alıyormuş.

Bosse-cift