55 YILDIR BİRLİKTE OLAN EŞCİNSEL ÇİFTİN YÜREKLERİ ISITAN HİKAYESİ

Plymouth’ta yaşayan 78 yaşındaki Ted Spring ve 77 yaşındaki Paul Pollard, İngiltere’nin bilinen en uzun süre birlikte olan eşcinsel çifti. Geçtiğimiz günlerde beraberliklerinin 55.yılını kutlayan çift, Plymouth Herald gazetesiyle birlikte henüz eşcinselliğin kanunen suç olduğu 1960’lı yılları hatırladılar ve “birbirimizi hala ilk günkü kadar seviyoruz” dediler.

Çift tanışma hikayelerini şöyle anlattı. 1960 yılında Donanma’da görevli olan Ted, o zamanlar şef olarak çalışan Paul’u, The Lockyer Hotel’deki HMS Vigilant’tan çıkarken kıyıda görmüş. Plymouth’taki iki gey bardan bir tanesinin önünde yaşanan bu ilk karşılaşmada Ted, Paul’ü görür görmez “Hayatımın geri kalanını geçirebileceğim biri” diye düşünmüş.

Beraber bir içki içip sohbete başlayan çift o andan itibaren hiç ayrılmamış ancak eşcinselliğin yasal olacağı 1967 yılına kadar ilişkilerini gizlemek zorunda kalmışlar.

Kadınlarla da ilişkleri olduğunu ancak kendini hep eksik hissettiğini söyleyen Ted, Paul’le tanıştığı zaman da bir kadınla berabermiş. Bu beraberliğini bitiren Paul, ilk dönemlerde “eşcinsel hayat”tan korktuğunu ve endişeleri olduğunu belirtiyor. Ancak Paul onu hep cesaretlendirmiş ve “Eşcinsel olmamızın kime ne zararı var?” diye telkin etmiş.

Paul “Bana kim olduğunun ya da kimi sevdiğinin hiçbir önemi olmadığını öğretti. Onunla beraber olduğum 55 yıldan sonra rahatlıkla söyleyebilirim ki başka hiçbir zaman onunla olduğum kadar mutlu olmadım.” diye devam ediyor.

Geçen yıllar boyunca toplumun da LGBT konusunda bakışının değiştiğini takip ettiklerini belirten Paul, “Çevremiz bizi bilirdi. Biz büyük bir aileydik ve her pazar mutlaka dostlarımızla bir araya gelirdik. Ülke değişti ancak insanların ön yargıları devam ediyor. İnsanların davranışları daha iyi olursa, toplumun da insanların kendi hayatlarını özgürce yaşaması konusuna bakışları daha olumlu olacaktır” diyor.