80’LERDEKİ AIDS KRİZİNİ ANLATAN KUİR DİZİ “IT’S A SIN” YAYINDA

Queer as Folk’un yaratıcısı Russel T. Davies’in yeni dizisi “It’s a Sin”, 22 Ocak’ta başladı. Dizi, 1981 yılında Londra’ya taşınan ve “AIDS krizinin” ortasında hayatlarına yön vermeye çalışan 18 yaşında beş gencin hikayesini konu alıyor.

Davies, diziyi yazma planlarını 2015’te duyurmuş, 2018’de ise Edinburgh Uluslararası Televizyon Festivali’nde önceleri “The Boys” daha sonra “Boys” adıyla anılan dizinin Kanal 4’te yayınlanacağı kesinleşmişti. Davies’in verdiği bir röportajda “Şimdiye kadar yapacağım en araştırmaya dayalı eser olacak. Birinci bölüm 1981’de 18 yaşındaki bir çocuğun evden ayrılmasıyla başlıyor. O çocuk benim” diyerek senaryoda kendi deneyimlerini yazdığını ifade ettiği dizinin çekimleri 2019’un sonbahar aylarında Manchester’da başlamıştı.

Geçen sene Olly Alexander, “Bu projenin bir parçası olduğum için dünyanın en şanslı çocuğu gibi hissediyorum. 14 yaşında Queer As Folk’u gizlice izlediğimden beri Russell T. Davies hayranıyım. Onun çalışmaları eşcinsel bir kişi olarak kimliğimi şekillendirmeme yardımcı oldu. Bu nedenle birlikte çalışacağımız için çok mutluyum. Senaryoyu okumak harikaydı, güldüm ve çok ağladım, bu hikayeyi anlatmaya yardımcı olmak bir ayrıcalık ve çok heyecanlıyım” demişti.

Russell T. Davies ise “O zamanları yaşadım ve bunu inşa etmem onlarca yılımı aldı. Ve zaman geçtikçe, hikayenin unutulma tehlikesi vardı. Bunu kaybettiklerimiz ve hayatta kalanlar için yazmak bir onur” demişti.

Başrollerini Olly Alexander, Omari Douglas, Callum Scott Howells, Lydia West ve Nathaniel Curtis’in paylaştığı “It’s a Sin” Birleşik Krallık’ta Kanal 4 ve Amerika Birleşik Devletleri’nde HBO Max’ta ekranlara geldi. Türkiye’de hangi platformda gösterileceği ise henüz bilinmiyor.

Years & Years grubu 80’lerin en önemli müzik gruplarından ve LGBTİ+ ikonlarından Pet Shop Boys’un “It’s A Sin” şarkısını bu özel dizi için coverladı.