90’LAR ÖZEL: GEÇMİŞİ ÖZLEYENLERE 90’LAR DİZİLERİ

GZone yaşam yazarı Yeşer Sarıyıldız, Eylül-Ekim 2018 sayımız için, daha Netflix’in N’si yokken, 90’ların en sevilen ve en özlenen tv dizilerini yazdı. 

İşte bu yazı:

Belki hiçbirimiz “ah ah, ben gençken…” diyebileceğimiz kadar yaşlanmadık; ama içinde bulunduğumuz koşullarda, hepimiz geçmişi biraz daha özler olduk.

Solo test yerine Twitter’da takılıp taso yerine Candy Crush’a sardığımız bu çağın hızı, bazen gerçekten kalbimi yoruyor.

Bir haftada yaşanan olayları listeleyince yeni bir tarih kitabı yazılabilecek kadar madde çıkıyor, üstelik bu süreçte sosyal medyadaki manipülasyonlar nedeniyle doğru habere ulaşabilmek iyice zorlaşıyor, herkes her şeyi fotoğraflayıp paylaşmak için yaşıyor. Ekonomik krizse, aldı başını gidiyor.

Hayat üstümüze üstümüze gelince, hepimizde bir geçmiş özlemi doğuyor. Geçmiş gerçekten daha mı iyiydi, beynimiz bize oyun mu oynuyor asla bilemiyoruz.

Benjamin Storm ve Tara Jobe tarafından Psychology Science Dergisinin Kasım, 2012 sayısında yayınlanan makaleye göre, insan beyni kendisiyle ilgili olumlu imajı ayakta tutabilmek için, geçmişteki olumlu anıları aklında tutuyor. Aslında geçmiş de bugün kadar zor, ama geçmişi düşünürken “Acaba ne olacak” stresinden de uzak düşünüyoruz. O yüzden, geçmiş her zaman sığınılacak güvenli bir liman gibi battaniyemizin altında bizi bekliyor.

Hazır kış geliyorken, herkes “O eski günler…” diyorken ve bu sayıda da 90ları konuşuyorken, sizi 90ların dizileriyle bir zaman yolculuğuna çıkarayım istedim.

Ayrılsak da Beraberiz

Boşanmış bir çiftin aynı evde yaşaması mümkün mü? “Instagram’dan kiminle dm’leşiyorsun, bakıyorum Hornet’e geri girmişsin” kavgaları yapmazlarsa neden olmasın? Tahminimce, Feridun hala köşeyi dönemedi…

Ruhsar

Yağmur yağdığında kocasının yanına gelemeyen Ruhsar’ı, Mazhar’ı, abisinin kankasına aşık olan Firdevs’i unutmadık. Sırası gelmişken, Ruhsar’ın Mazhar’a kızıp onu gay’e çevirdiği bölümü de yad edelim.

Dawson’s Creek

Toplam 128 bölüm oynayan Dawson’s Creek’ten aklımda tek bir sahne kaldı. Jen “Dondurmayı yalayarak mı, yoksa ısırarak mı yersin?” diye soruyor ve cevaba göre karşısındakinin ön sevişme anlayışını değerlendiriyordu.

Friends

Ve tabii ki de Friends. Rachel’ı, Monica’sı, kafasına her daim ulaşmak istediğim Phoebe’si, Chandler’ıyla Friends, uykusuz gecelerde koştuğum eski bir dost gibi internette beni bekliyor.

Bizim Ev (Full House)

Bazı ortamlarda Full House’tan bahsedince kimse hatırlamıyor, umarım siz hatırlıyorsunuzdur. Eğer izlemediyseniz, evdeki rocker amca Jesse, gerçek hayattaki John Stamos’un çocukluk aşkınız olmasını kaçırdınız demektir.

Evimiz Hollywood’da (Beverly Hills 90210)

Herkesin sıradan Dylan’a aşık olduğu, aslında Brandon’un ona beş bastığı nam-ı diğer Beverly Hills, 90210. Ama işte ne yaparsın, Brandon bilinçli ve Dylan serseriydi. Dylan kaos, Brandon düzendi ve serseri adam tercihi o yıllarda çoktan popüler olmaya başlamıştı bile.

Ally McBeal

Hala ara sıra izlediğim, favori hukuk dizilerinden Ally McBeal’daki tüm karakterler nev-i şahsına münhasırdı. “Kimin eli az önce benim cebimdeydi” sorusunun en çok sorulduğu bu hukuk şirketi ve aldıkları enteresan davalar nedeniyle, nice yiğitler hukuk okuyup adliyedeki ekose gömlekli göbekli amcalar yüzünden hayal kırıklığı yaşadı.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :