90’LAR ÖZEL: İŞTE DOKSANLARIN ÖNEMLİ POP İKONLARI

GZone Dergi yaşam yazarı Serhat Pabuççu, 90’lar Özel sayımız için, doksanların en önemli ikonlarını ele aldı. İşte bu keyifli yazı: 

90’ların şov dünyasında her ne yaşandıysa her biri birer köklü değişikliğe, aykırılığa, etkileşime ve üne neden oldu.

Müzik dünyasından, moda dünyasına hatta TV şovlarına her şey kendi içinde kendi ünlülerini yarattı ve o isimler günümüzün saygı duyulan, imrenilen, özenilen ve ikonikleşen isimler haline geldi.

Biz de sizler için 90’ların ikon haline gelmiş adını duyduğumuz da bizleri heyecanlandıran o isimlerden bazılarını bir araya getirdik.

Lady Diana;

Onun yaşamı modern peri masalının temsiliydi.

Her ne kadar ölümünün arkasında karanlık sırlar yatsa da genç yaşta bir prens ile evlenerek prenses oluşu onu özenilecek insanların en başında olmasını sağlıyordu.

Hele ki düğününün tüm dünyada yaklaşık 750 milyon kişi tarafından izlenmesi Lady Diana’yı 90’ların en ünlü isimlerinden biri haline getirdi.

Bu düğünden sonra Diana’nın her giydiği kıyafet, her yaptığı hareket, her taktığı aksesuar ve tavırları taklit edilir hale gelmişti.

Madonna;

Aslında Madonna her dönemin sembolik ismi olsa da kraliçeliğini 90’lar da ilan ettiğini söyleyebiliriz.

Özellikle Blonde Ambition turnesi ve Vogue teklisi ile her anlamda kendini kanıtlamış oldu.

Kate Moss;

90’lar öncesi model olmak önemli olabilirdi ama 90’lar da model olmak aynı zamanda efsane olmakla eş değerdi.

Kate Moss’un hikayesi ise 14 yaşındayken New York JFK Havalimanı’nda keşfedilmesiyle başladı.

Dönemin diğer ünlü modellerine göre daha kısa ve zayıf oluşu onu bir adım öne taşıdı. Hatta zayıflığı podyumlara 0 sıfır beden akımını getirdi. Verdiği cesur pozlar ve Johnny Deep ile yaşadığı aşk onu 90’ların en ünlü modellerinden biri haline getirdi.

Jennifer Aniston;

Önceleri birçok Hollywood filminde küçük rollerde yer alsa da adını Friends dizisinde canlandırdığı Rachel Green rolüyle duyurdu. Hatta bu rol ona 2003 yılında Altın Küre ödülü bile kazandırdı.

90’lar da ise hem dizinin popülaritesi sayesinde hem de Brad Pitt ile birlikteliğinin popülerliği sayesinde adını tüm dünyaya duyurdu.

Naomi Campbell;

Adını Vogue dergisine kapak olan ilk siyahi kız olarak duyuran Naomi şöhreti Michael Jackson’ın “In The Closet” klibinde oynaması ile yakaladı.

O modellik kavramını starlık mertebesine ulaştıran nadir isimlerden.

Mariah Carey;

Demo kasetinin ünlü prodüktör Tommy Mottola’nın eline geçmişiyle bir anda Mariah Carey’nin hayatı değişmeye başlar.

1990 yılında kendisiyle aynı adı taşıyan Mariah Carey albümünü çıkarmasıyla bir star olur ve iki adet Grammy ödülü kazanır. 90’lı yıllarda kazandığı başarılar ile

2000 yılında ‘‘Son 10 Yılın En İyi Sanatçısı’’ seçilir ve 100 milyonu geçen satış grafiği ile ‘‘Tüm Zamanların En Çok Satan Kadın Sanatçısı’’ ilan edilir.

Pamela Anderson;

Adını Playboy dergisine verdiği pozlar ile duyurmaya başlasa da 90’lar da tüm dünyada milyonlar tarafından izlenen Sahil Güvenlik dizisi ile tanıttı kendini.

Özellikle 90’ların seks sembollerinden biri olan Pamela yaşadığı birçok sansasyonel olay ile de uzun yıllar boyunca adından sıkça söz ettiren bir ikon oldu.

Lil Kim;

O hip-hop ve rap müzik dünyasının en aykırı isimlerinden biri. Zor bir çocukluk dönemi geçirse de The Notorious B.I.G. ile tanışması onun için bir dönüm noktası oldu.

İlk albümü Hard Core Bilboard müzik listesine 2 numaradan giriş yaptığında ise artık onun her şey değişmişti.

Söylemleri, şarkı sözleri, sahne şovları ve moda anlayışı onu 90’ların en ünlü ve en unutulmaz isimlerinden biri haline getirdi. Albümlerinin başarısı ve ikon hale gelmesi ile 90’lar da rap müziğin kraliçesi olarak anılmasını sağladı.

Alicia Silverstone;

6 yaşında modellik yapmaya başlayan Alicia’nın kaderi oynadığı reklam filmleriyle değişti.

İlk filmi The Crush ile adını duyurmaya başlayan Alicia Silverstone Clueless filmi ile ikonikleşerek 90’ların en popüler Hollywood starlarından biri oldu.

Britney Spears;

90’ları son anda yakalasa da 90’lar denince akla gelen en ikonik isimlerden biri de Britney Spears’dır.

Adını katıldığı televizyon yarışmalarıyla duyurmaya başlayan Brtiney The Mickey Mouse Club’a seçilmesiyle ün kazanmaya başlamıştır. Bu program ile ün kazanmaya başlayan Britney aynı zamanda yapımcıların da dikkatini çekmeyi başarmıştı.

15 yaşındayken Whitney Houston ve Backstreet Boys gibi isimlerin yapımcılarıyla çalışmaya başlayan küçük yıldız 18 yaşında çıkardığı Baby One More Time teklisiyle büyük sükse yaratarak müzik dünyasında köklü değişikliklere yol açtı.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :