91.OSCAR ÖDÜLLERİNE EŞCİNSEL İÇERİKLİ FİLMLER DAMGA VURDU

91'inci Oscar Ödülleri'nde eşcinsel içerikli filmler olan 'Green Book', "The Favorite" ve "Bohemian Rhapsody" önemli ödüller kazandı. Gey ikon Lady Gaga da "En İyi Film Şarkısı" ödülünü aldı.

91’inci Oscar Ödülleri’nde Yılın en iyi filmi ‘Green Book’ olurken ‘En İyi Yönetmen’ Oscar’ını ‘Roma’nın yönetmeni Alfonso Cuarón aldı. ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Olivia Colman, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ise Rami Malek seçildi. Eşcinsel içerikli filmler olan ‘Green Book’, “The Favorite” ve “Bohemian Rhapsody” önemli ödüller kazandı. Gey ikon Lady Gaga da “En İyi Film Şarkısı” ödülünü aldı.

‘Black Panther’, ‘Roma’ ve Green Book’ 3’er Oscar kazanırken ‘Bohemian Rhapsody’, 4 Oscar ile bu yılın rekortmeni olmayı başardı.

Türkiye’de ‘Yeşil Rehber adıyla izlenen, yönetmenliğini Peter Farrelly’nin gerçekleştirdiği komedi – drama türündeki filmde başrolleri Viggo Mortensen, Mahershala Ali ve Linda Cardellini paylaştı.

Ödülleri kimin kazandığına geçmeden önce geceyle ilgili iki not düşelim:

Şu anda Netflix’te de yayından olan FX’in “Pose” dizisinin yıldızlarından Billy Potter, cinsiyet bükücü kıyafetiyle kırmızı halıya damga vurdu.
Geceye, “A Star Is Born” filminin oyuncularından biri olan, RuPaul’s Drag Race’in “Shangela”sı da katıldı.

Eşcinsel içerikli filmlerden kazananlar şöyle oldu:

EN İYİ FİLM
Green Book

EN İYİ ERKEK OYUNCU
Rami Malek (Bohemian Rhapsody )

EN İYİ KADIN OYUNCU 
Olivia Colman (The Favourite)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU
Mahershala Ali

2017’de ‘Ay Işığı’ filmindeki rolüyle Oscar kazanan ilk Müslüman olan Mahershala Ali, iki yıl aradan sonra bu ödüle bu kez ‘Yeşil Rehber’ ile layık görüldü.

EN İYİ KURGU
Bohemian Rhapsody

Diğer tüm ödüller ise şöyle:

EN İYİ FİLM ŞARKISI
Shallow (Lady Gaga)

Lady Gaga ve Bradley Cooper’ın “Shallow” performansı gecenin en dikkat çeken anlarından biri oldu.

EN İYİ YÖNETMEN
Alfonso Cuarón (Roma)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
Regina King – If Beale Street Could Talk

EN İYİ SES EFEKTİ
Bohemian Rhapsody

EN İYİ SES KURGUSU
Bohemian Rhapsody

EN İYİ BELGESEL
Free Solo

EN İYİ SAÇ VE MAKYAJ
Vice

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI
Black Panther

EN İYİ PRODÜKSİYON DİZAYNI
Black Panther

EN İYİ SİNEMATOGRAFİ (GÖRÜNTÜ YÖNETMENLİĞİ)
Roma

EN İYİ YABANCI DİLDE FİLM
Roma

EN İYİ ANİMASYON FİLM
Spider-Man: Into the Spider-Verse

EN İYİ KISA ANİMASYON FİLM
Bao

EN İYİ KISA BELGESEL
Period. End Of Sentence

EN İYİ GÖRSEL EFEKT
First Man

EN İYİ KISA FİLM
Skin

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO
Green Book

EN İYİ UYARLAMA SENARYO
BlacKkKlansman

EN İYİ FİLM MÜZİKLERİ
Black Panther

‘GREEN BOOK’ SÜRPRİZİ
Oscar Ödülleri büyük bir sürprize sahne oldu. Herkesin favorisi ‘Roma’yı geride bırakan ‘Green Book’ (Yeşil Rehber) En İyi Film dalında Oscar’ı kaptı.

Bir süredir aralarında ustu yönetmen Steven Spielberg gibi isimlerin de bulunduğu Holywood’un önde gelen isimlerinin “TV için çekilen filmler televizyon filmidir” türü Netflix karşıtı açıklamaları Akademi üyelerinden karşılık buldu. Akademi, birçok sinema yazarı tarafından ‘başyapıt’ olarak gösterdiği Netflix yapımı Roma’yı değil ‘Green Book’u tercih etti.

Geçen hafta New York Times’a konuşan bir Akademi üyesi, birçok üyenin bir ikilem içinde olduğunu ‘sinemayı bitireceği’ iddia edilen Netflix yapımı bir filme oy vermeyeceklerini söyleyip ekliyordu: “Vicdanlarını rahatlatmak için En İyi Yönetmen ödülünü Roma’nın yönetmeni Alfonso Cuaron’a verip, En İyi Film için başka bir filmi tercih edecekler!”

MEKSİKALILARIN ZAFERİ
Trump’ın sınırına duvar örmek istediği Meksika filmleriyle Hollywood’u fethetmeye devam ediyor.
Son 5 yılın 4’ünde Meksikalı yönetmenler Oscar ödülünü kazandı.
2013’te Alfonso Cuaron, 2014 ve 2015’te Alejandro Gonzalez Inarritu ve 2017 Guillermo del Toro’dan sonra 2018’de bir kez daha Alfonso Cuaron En İyi Yönetmen dalında Oscar’ın sahibi oldu.

SUNUCUSUZ TÖREN SEVİLMEDİ
Oscar töreninde 50 yıl aradan sonra ilk kez bir sunucu yoktu. Çeşitli sanatçılar sahneye çıkıp ödülleri sundu. Tören beklenenden çok daha yavan geçti. Eski yıllardaki şaşalı gösteriler yoktu. Geçmiş yıllarda sunucuların yaptığı espriler de olmayınca düz bir tören oldu. Süreyi kısaltmaya çalışan akademi tüm çabasına rağmen 3 saatten fazla sürdü.