ABD, İZİN VERİLMEYEN LGBTİ+ ONUR YÜRÜYÜŞÜNÜN YAPILMASINI İSTEDİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, İstanbul Valiliğinin yasakladığı LGBT yürüyüşüne izin verilmesini istedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, LGB’lilerin her yıl düzenlediği yürüyüşün bu yıl İstanbul Valiliği’nce yasaklanması ile ilgili sorulara cevap verdi.

İstanbul Valiliğinin onur yürüşüne izin vermeyeceği yönündeki haberleri gördüklerini kaydeden Kirby, “Bildiğiniz gibi biz LGBT kişilerinin biraraya gelerek barışçıl şekilde ifade özgürlüğünü kullanmalarını güçlü bir şekilde destekliyoruz ve bunun İstanbul’da yapılmasını kesinlikle görmek isteriz.” dedi.
İfade özgürlüğünün sınırlandırılması kaygı verici

Bu yasağın Türkiye’deki insan haklarının erozyona uğamasının bir başka yönü olduğu ve Türkiye’nin demokrasinin gidişatı hakkındaki endişeleri sorulduğunda ise Kirby şu cevabı verdi: ‘

‘Biz Türk liderlerin kendi anayasalarında da korunmuş olan demokratik prensiplere uygun davranmadıklarını gördüğümüzde bundan rahatsız olmaktayız. Türkiye dost ve müttefik ülke. Türkiye’nin başarılı olmasını görmek isteriz. Türkiye ve Türk halkının başarılı olmasının en iyi yollarından birinin bu demokratik prensiplere uygun yaşamaları olduğuna inanıyoruz. Ve bu gibi kararlar (yasaklama) ve Türkiye’de yakın zamanda görülen ifade özgürlüğünün engellenmesi trendlerini gördüğümüzde bizi endişelendirmektedir. Bu derin şekilde kaygı vericidir.”

Kaynak: Haberdar.com