ABD YENİ YASA İLE İŞ YERİNDE AYRIMCILIK YAPILMASINA KARŞI LGBTİ+ BİREYLERİ KORUMA ALTINA ALDI

ABD Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararla LGBTi bireyler eşcinsel ya da trans birey oldukları gerekçesiyle işten çıkarılamayacak. İşten çıkarma Medeni Haklar Yasası'nın ihlali olarak kabul edilecek

ABD Anayasa Mahkemesi, LGBTi hakları açısından zafer olarak görülen bir karara imza attı. Mahkeme işyerinde ayrımcılığı yasaklayan federal kanunun eşcinsel ve trans bireyleri de koruduğu hükmüne vardı. Yani mahkeme işverenlerin, çalışanlarını eşcinsel ya da trans birey oldukları gerekçesiyle işten çıkartmasının ülkenin Medeni Haklar Yasası’nı ihlal ettiği hükmüne varmış oldu.

VOA’nın haberine göre 3’e karşı 6 oyla kabul edilen karar, ABD’de Anayasa Mahkemesi’nin eşcinsel evliliklere ülke genelinde izin verdiği 2015 yılının ardından LGBT topluluğunun en büyük zaferi olarak değerlendiriliyor.

1964’te kabul edilen Medeni Haklar Yasası’nın ilgili maddesine göre işverenlerin ırk, ten rengi, ulusal köken ve dinin yanı sıra cinsiyet temelli ayrımcılık yapması yasak. Karara göre, eşcinsel ve trans bireyler de bu yasa kapsamında koruma altında.

İşyerinde ayrımcılık konusunda ABD’de 28 kadar eyalette kapsayıcı önlemler bulunmuyor. Bu eyaletlerde işyerinde eşcinsel ve trans çalışanlara yönelik ayrımcılık şu ana kadar yasa dışı olarak görülmüyordu.

Georgia ve New York’ta eşcinsel hakları ve Michigan’da trans birey hakları konusunda görülen üç dava çalışanları koruyan yeni önlemlerin tanınmasını sağladı.

MUHAFAZAKAR YARGIÇLAR KARŞI OY KULLANDI

Karar, Başkan Trump tarafından 2017’de atanan muhafazakar yargıç Neil Gorsuch tarafından kaleme alındı. Muhafazakar Anayasa Mahkemesi Başkanı John Roberts da Gorsuch’la beraber mahkemenin dört liberal üyesiyle aynı yönde oy kullandı.

Yargıç Gorsuch karar metninde ‘‘Bir bireyi eşcinsel ya da trans birey olduğu için kovan işveren, bu kişiyi başka bir cinsiyetteki bireyde sorgulamayacağı eylem ya da özelliklerinden dolayı kovmuş oluyor. Cinsiyet bu kararda tartışılmaz rol oynuyor. Bu da 7. Madde’nin tam olarak yasakladığı şey’’ ifadelerini kullandı.

TRUMP KARARI KABULLENDİ

Başkan Donald Trump da Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararın çok güçlü olduğunu söyledi. Beyaz Saray’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Trump, kararı kabulleneceğini söyledi.

Mahkeme cinsiyetlerinden dolayı işten kovulduklarını söyleyen iki eşcinsel bireyin birleştirilmiş davasında bu kararı verdi. Bu davalardan biri Georgia eyaletinden ilçe çocuk esirgeme kurumu eski koordinatörü Gerald Bostock’un davası, diğeriyse New Yorklu serbest atlama eğitmeni Donald Zarda’nın davasıydı. Zarda dava başladıktan sonra hayatını kaybetmişti.

Mahkeme ayrıca Detroit kentinde bir cenaze evinden kovulan trans cenaze koordinatörü Aimee Stephens hakkındaki davayı da sonuçlandırdı. Stephens erkek olan cinsiyetini kadın olarak değiştirme planını açıklayınca işinden olmuştu. Stephen’ın da Mayıs ayında hayatını kaybettiği belirtildi.

Demokrat Başkan Barack Obama döneminde Adalet Bakanlığı, Medeni Haklar Yasası’nın ilgili maddesini cinsel eğilim ve cinsel kimliği de koruma altında tuttuğu şeklinde yorumluyordu. Ancak Bakanlık bu tavrını evanjelik Hıristiyan seçmenden de destek gören Başkan Donald Trump döneminde değiştirdi.

Kaynak: BirGün