AÇILARAK İLHAM VERENLER: PABLO ALBORAN

Başarılarıyla bizlerin takdirini kazanan, LGBTİ+ olduğunu açıklayarak bizlere ilham veren isimlerde sıra İspanyol şarkıcı Pablo Alboran'da.

Başarılarıyla bizlerin takdirini kazanan, LGBTİ+ olduğunu açıklayarak bizlere ilham veren isimlerde bu kez İspanyol müzisyen, şarkıcı, söz yazarı Pablo Alboran’ı mercek altına alıyoruz.

Pablo Alboran, Youtube kanalından yayınladığı videolar ile tanınmaya başladı. İlk videosu iki milyondan fazla izlendi. İlk single olan Solamente Tú, İspanya ve Latin Amerika’da 180 milyondan fazla izlenerek büyük bir başarıya imza attı. İki yıl sonra yapımcı Manuel Illán ile tanıştı. Diana Navarro’nun Déjame De Volverme Loca isimli şarkısına taslak kayıt çekildi. Tüm beğenileri üzerine topladı ve pek çok sanatçı tarafından ilgi gördü. Şarkıcı Kelly Rowland sesine ve yeteneğine hayran kalıp sosyal medya aracılığıyla tanınmasına katkı sağladı. 2010 Ekim ayının ilk yarısında ona büyük bir başarı. kazandıran ilk teklisi Solamente Tú, dijital satışa sunuldu. Pablo Alborán (2011)’da yer alan ilk single olan Solamente Tú (Sadece Sen), Şubat 2011’de Warner Music İspanya etiketiyle yayınlandı. Albüm satışa çıkışının ilk haftasında listelerde birinci sıraya yerleşti. Bu albüm kendisini İspanya’nın 1998’den beri bir albümle zirveye çıkış yapan ilk sanatçısı derecesine yükseltti

Küçük yaşlarından beri müzik aletlerine meraklı olan Alboran piano, klasik, flamenko ve akustik gitar çalabiliyor. Bugüne kadar dört stüdyo albümü, iki de canlı albüm yayınlayan ve Warner Müzik İspanya ile çalışan 31 yaşındaki şarkıcının Youtube’da yaklaşık 4,8 milyon abonesi ve Instagram’da da 5,8 milyon takipçisi var. Alboran, Türkiye’de olduğu gibi dünya çapında da geniş bir hayran kitlesine sahip.

Daha önce Grammy’e de aday gösterilen İspanyol şarkıcı Pablo Alboran, 2020’nin Haziran ayında Instagram hesabından yayınladığı duygusal bir videoyla eşcinsel olarak açıldı ve cinsel yöneliminden gurur duyduğunu ifade etti. Pablo Alborán, videosunda cinsel yönelimi nedeniyle hiçbir zaman ayrımcılığa maruz kalmadığını açıkladı, ancak bunu duyurmaktan ve gizlemek zorunda kalmamaktan daha rahat hissettiğini söyledi. Alboran bu konuşmasında ayrıca “Cinsel yönelimini açıklama konusunda birçok insan benim kadar şanslı değil.  Bu yüzden bugün, korkmadan verdiğim bu mesajla bir kişinin kendini keşfetme yolculuğunu kolaylaştırmayı ümit ediyorum. Ama hepsinden önce, kendim için” dedi.

Alboran’ın bu açılımından önce 2016 yılında, Ricky Martin’le birlikte olduğuna dair dedikodular çıkmış ancak bu ilişki taraflar tarafından doğrulanmamıştı. 2017’de Ricky Martin’in Yvan Attal ile olan ilişkisinin duyurulması ve sonraki evlilikleri ise bu dedikoduları önemsiz kılmıştı.

Pablo Alboran, 2010’daki onunla olan tanışmamızdan sonra pek çok başarılı hit şarkının ardından geçtiğimiz haftalarda “VERTIGO” isimli albümünü yayınladı.