AIDS MÜCADELESİNİ ANLATAN ÖDÜLLÜ LGBTİ FİLMİ “KALP ATIŞI DAKİKADA 120” GÖSTERİMDE

Bu senenin en dikkat çeken ve ödüllere boğulan LGBTİ temalı filmi “Kalp Atışı Dakikada 120-120 Beats Per Minute” bugün Türkiye’de gösterime girdi. 

ACT-UP Paris, 1990’ların başında sayısız hayatı karartan ve sonlandıran AIDS’e karşı dünyanın her yerinde oluşturulan sivil örgütlerden biridir. Nathan Sean, Sophie ve Jeremie önderliğinde bu epidemiye karşı toplumun duyarsızlığı, bilgisizliği ve ilaç şirketlerinin çıkarcılığıyla savaşan gruba yeni katılanlardandır. İnsanları bilinçlendirmek için ACT-UP Paris ile verdiği mücadelede Sean’ın hayatına girmesiyle, onun için her şey kökünden değişecektir.

Robin Campillo’nun yazıp yönettiği, AIDS mücadelesini anlatan filmin oyuncu kadrosunda Nahuel Pérez Biscayart, Arnaud Valois, Adèle Haenel, Antoine Reinartz, Félix Maritaud gibi isimler yer alıyor.

Filmloverss’tan Tolga Demir Kalp Atışı Dakikada 120 için şunları söylemiş:

“Oyunculukların etkileyici derecede başarılı olduğu Kalp Atışı Dakikada 120 için otuzuncu yılına yaklaşan özel bir mücadele için yapılmış bir saygı duruşu niteliğinde diyebiliriz. Toplumun tabularının cehaletle nasıl beslendiğinden tutun da, derin ve romantik bir ilişkiden sağ çıkmanın nasıl bir yük olduğuna kadar geniş ama bir o kadar da gündelik konulara dokunan vurucu bir yapım.”

Bu seneki Cannes Film Festivali’nde Büyük Ödül ile Kuir Palmiye kazanan ve geçtiğimiz aylarda Filmekimi’nde gösterilen “Kalp Atışı Dakikada 120” bugün Başka Sinema salonlarında gösterime girdi.

İşte filmin fragmanı:

Detaylı bilgi için tıklayın.