AK LGBT GZONE’A KONUŞTU

BİZ DE BUNU AK PARTİ DIŞINDA BİR PARTİNİN ASLA VE ASLA ÇÖZÜME KAVUŞTURAMAYACAĞINA İNANIYORUZ.

Röportaj: Yeşer Sarıyıldız
Durum bence daha önce Tunca Özlen’in de yazdığı gibi “kendi katiline aşık olma sendromu”. Sorular yanıtlanmadan önce ne çıkacağını az çok tahmin ederken, yanıtlandıktan sonra da kendi adıma zerre ikna olamadım. Gelen yanıtları okurken tekrar kendi kendime “keşke yüz yüze yapabilseydik röportajı” dedim. Maalesef yüz yüze gelmek istemedikleri için mail yoluyla yaptığımız bu röportajın yanıtlarını okurken, aslında her yanıtın daha garip sorular çıkarmakta olduğunun farkındayım. Sadece o soruları da yanıtlasalar daha farklı şeyler söyleyeceklerini düşünmüyorum. Bu röportaj sizi Ak LGBT oluşumunun mantığıyla ilgili aydınlatır mı bilemiyorum; ancak sizi şaşırtacak söylemlerle karşılaşacağınız kesin. Ve söylemeden geçemiyorum, bu oluşum bana o kadar ironik geliyor ki, gerçek olup olmadıklarından şüphe ediyorum. Kimbilir, belki de LGBT özgür olsa dünyanın yerinden oynayacağını bilen bir partinin, LGBT’nin içine sızma ve ortalığı karıştırıp spekülasyon yaratma projesidir.

Bu seneki Onur Yürüyüşü’nde bir grup AKP’li “AK LGBT” olarak yürüyüşe katılmak istediğini açıklayana kadar sizleri tanımıyorduk. Peki siz aslında ne zamandır varsınız, ne zamandır bilinçli bir topluluksunuz ve ne zamandır adınız AK LGBT?

30 Mart yerel seçimlerin olduğu gün bugünkü ismiyle devam eden ” AK PARTİ LGBT OLUŞUMU ” olarak kuruldu, kurulduğu gün 4 kişi ile başlayan bu yol, bugün itibari ile 1000 kişiyi geçmiştir.

Grubumuzda sadece Ak Parti’yi destekleyen insanlar yok, farklı görüşlere sahip muhafazakar eşcinseller de var . LGBT olarak düşündüğümüzde gaylerin sayısı daha fazla. Bizler Onur yürüyüşüne Katılma kararımızı yine oluşum olarak almış ve gidilmesi yönünde karar vermiştik, ta ki olamaz edilemez denilene kadar, ki kaldı ki ülkemin bağımsızlığın sembolü olan Türk Bayrağımız bile yasaklandı. Lakin yürüyüşe yine de katılan arkadaşlarımızın gördükleri ve bazılarımızın paylaşılan resimlerde  gördüğü kadarıyla farklı marjinal grupların bu yasakları dinlemediğini gördük. Bu sırf Ak Partiliyiz diye bize yapılan bir ayıp ise gerçekten kınıyorum.

Zira biz bu oluşumu kuruna kadar Ak Parti’ye oy veren eşcinsel yok muydu? Elbette var idi. Onları görmezden gelmek demek “kusura bakma sen eşcinselsin; ama sen Ak partilisin senin haklarını savunmuyorum” demekle eşdeğerdir.

AK LGBT’nin kuruluş amacı nedir? Hala troll olduğunuzu düşünenler var, en iyisi sizi sizden dinleyelim.

AK LGBT ; kurulduğu günden bu yana Ak Parti’yi destekleyen; ama kendi içerisinde Ak Parti’nin politikalarını tartışan, beğenmediği yönlerini dile getiren (bunların içinde LGBT politikaları dahil olmak üzere) bir oluşumdur.

Kurulduğu günden bu yana sayısı her geçen gün artan , dikkat çeken bilmem kaç bin üyelik LGBT sayfalarından daha çok ses getiren içinde avukatlarından tutun da,

bürokratlarına kadar bir çok kesimin bulunduğu bir gruptur.

Kuruluş amacına gelirsen Sağ ve Muhafazakar eşcinselleri bir çatı altında toplamak, onlara siz de varsınız , siyasi görüşünüzle eşcinsel olmanızı bağdaştıramayanlara karşı siz de varsınız imajı vermektir. Zira bazı kesimler eşcinsel olmayı dinsizlik, dini kabul etmeme gibi görebiliyor; ama durum asla böyle değil. Troll olayına gelince Konuşan kitlenin çoğu sol görüşlü ve eşcinsel kesim, eee soruyorum onlara hani ortak amacımız LGBT idi?

HDP ile ortak şeyler yapabiliyorsunuz, ama iş Ak Parti’ye geldi mi tahammülsüzlük gösteriyorsunuz. İstanbul içinde Başbakanımızın grubumuzun oluşumundan sonra 2 mitingi oldu biri YHT açılışı, diğeri Büyük İstanbul Mitingi , oluşumumuz iki mitingte de bayrak açmıştır. Üstelik bunu yanında Türk Bayrağı açarak yapmıştır. Bunu da resimlerini çekerek dile getirmiştir ve hala troll deniyorsa bende El İnsaf derim.

LGBT bugüne kadar hep solla anıldı, hatta Gezi Direnişi’nin simgelerinden biri oldu. Sizce LGBT siyasetle ilgili midir, yoksa siyasetler üstü bir direniş midir?

Şimdi bu bana göre tamamen yanlış bir tutum, bugüne kadar demeyeceğim; daha önce de belirttim, bu oluşum olmadan önce de eşcinseller sağ görüşteki siyasileri desteklemiştir belki ailesi öyle istediği için, belki de gerçekten kendisi öyle uygun gördüğü için. Sadece solla ilişkilendirmek pek uygun düşmez. LGBT siyasetle çözüme ulaştırılabilecek bir durumdur. Nitekim biz de bunu Ak parti dışında bir partinin asla ve asla çözüme kavuşturamayacağına inanıyoruz. Bakınız çözüm süreci, bakınız türban meselesi. Bakın ayrıca güzel bir yere değindiniz; Gezi direnişinin sembolü oldu dediniz, aklıma da şunu getirdiniz. Bizi eleştiren insanların çoğu o bayrağın anlamını oradaki insanlar bilmez yönünde idi. Gezi direnişinde LGBTli arkadaşlarımızın bizleri yanlış tanıtmasını bir kenera bırakıyorum, o konuya hiç girmiyorum bile. Nitekim gökkuşağı bayrağını orda temsil etmediler mi? Biz 2 milyon insanın arasına 15 tane gökkuşağı bayrağıyla girip farklı iki noktada bayrak açıyoruz ve bayrağın manasını o 2 milyondan kimsenin bilmemesini bekliyorlar. Bu bana komik ve sırf eleştiri yapmak için konuşmak gibi geliyor.

Bildiğiniz gibi Gezi Direnişi de aslında bireysel özgürlüklere müdahale temelinde başlamış bir isyandı. Bireysel özgürlükler konusunda bugüne kadar en çok yarayı alanların eşcinseller olduğunda hemfikiriz sanırım. Siz AK LGBT olarak, Gezi’de ne yapıyor ve ne düşünüyordunuz?

Grubumuz bu olaylardan sonra kuruldu biliyorsunuz; ama soruldu giden arkadaşlarımız oldu mu diye? Birkaç arkadaşımız gittiğini söyledi, gittiklerinde gördükleri manzara ile gerçekten orda bulunma amaçlarının birbirinden çok farklı olduğunu, savunmaktan ve desteklemekten vazgeçtiklerini söylediler. Nitekim şahsi fikrimde gerçekten iyi niyetten çıkmış, Geziyi destekleyen ve sürekli yardım eden kişilerin orda bulunan insanların amacını saptırdığı ve kullandığı yönündedir. Yoksa özgürlükler kapsamında değil sol partiler, Ak Parti de bir kısıtlamaya gidiyorsa bizler karşı çıkmak zorundayız. Zira özgürlük engellenebilecek bir durum değil.

Hele ki eşcinsellere reva görülecek bir durum hiç değil.

Facebook’ta yer alan sayfanızı incelediğimde LGBT sorunlarındansa, ağırlıklı olarak Ak Parti propagandasını ve “AK LGBT’ler de var” gibi söylemleri görüyoruz. Bunun nedeni nedir? Henüz kabul ettirme çabası içinde olmanız mı?

Yo bunu kabul etmemiz mümkün değil, zira hemen hemen her gün LGBT konusu hakkında sayfamızda konuşulmakta. Hiç olmazsa bile 1 tane soru sorulmakta ve cevap beklenmektedir. Lakin farklı görüşlerdeki insanların ağıza alınmayacak cevapları ve yaralamaları paylaşımların kaldırılmasına sebep oluyor! Zira ister sol görüşte ol, istersen siyasi bir kimliğin olmasın, ben LGBT için çalışıyorsam inandığın değerler adına destek vermelisin.

Kabul ettirme çabasına gelince elbette bu doğru yaklaşım aslında kendimizi kabul ettirme, biz de varız anlayışı içindeyiz. Nitekim bazı Ak Parti gençlik kolları bizleri desteklediklerini söylediler. Biz kısa zaman içinde bu kadar ses getirebiliyor isek, diğer oluşumlara baktığımda bir çok yıldır oldukları yerde duruyorlar bir adım ilerleme yok.

LGBT Yürüyüşü’ne Ak Parti bayrağıyla katılmanız ve katılmamanız yönünde birçok tartışma oldu. Her ikisini savunan farklı kitleler vardı ve siz daha sonra geri çekildiniz. LGBT eylemlerini düşünüyorum, etrafta “homofobik devlet” dövizleri, “Faşist devlet” sloganları.. Orda bulunsaydınız tepkiniz ne olacaktı? 

Geri çekilmemizin nedeni birincisi kurallar çerçevesinde oldu, bizler kuralları çiğneyen bir grup değiliz, katılmamızda hiç bir engel yoktu, yapabilirdik; ama insanları ve eşcinsel toplumu orada germeye gerek yoktu.

Ama yasakları çiğneyen bazı arkadaşlar olmadı değil, orada ben kafasına farklı bir görüşün simgesini bağlayan insanlar da gördüm, ellerindeki kağıtlarda siyasi görüşünü yazan insanlar da. Bir kural var ise bu herkes için geçerlidir, çifte standarda gerek yoktu diye düşünüyorum. (Ali) Şahsım adına ordaydım, orada olmadığımı neden düşündünüz bilemiyorum, evet bir iki slogan atıldı ve sessizlik olduğu anda kocaman bir yuhhh çekerek tepkimi gösterdim. Herkes birden yüzüme baktı, sanırım tükürseler boğacak gibiydiler, lakin korkmuyordum. Yine oluşumun kurucularından olan Melih’in bir arkadaşı “sende mi Tayyipçisin” dedi. “evet” dedim. “seni öldürmek istiyorum” dedi. Ben de “o halde öldür bakalım” dedim. Ben kendi adıma tepkimi ortaya koyduğumu söyleyebilirim. Herkesten de inandıkları için korkmaması ve savunması gerektiğini söylüyorum.

AKP’nin eşcinsellere karşı olan tutumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Öncellikle şunu belirteyim; AK Parti belirli bir bölgenin, belirli bir kesimin partisi değil, 77 milyonluk Türkiye’nin partisidir. Ak Parti’de yaratılanı yaratandan ötürü sevmek politikası vardır. Ben inanıyorum ki,  Ak parti sadece inandığımı bilmediğimi belirterek söylüyorum, eşcinsel konusu muhakkak gündemlerindedir; lakin bilemiyorum. Muhakkak bunun için çalışmalar yapılmaktadır. Nitekim 2002 yılındaki söylemi bunu gerektirmektedir. Bizler de bu sözünün yerine getirilmesini istiyoruz. Neydi bu sözü eşcinsellere özlük haklarının verilmesi ve anayasa ile korunması.. Türkiye’de bunu Ak Parti dışında yapabilecek başka bir parti yok .

 Türban meselesinden bahsetmiştim, çözüm sürecinden bahsetmiştim… Bunlar da aşılacak konular değildi; ama sindirilmesi beklendi. Ak Parti eşcinselleri hiç sevmiyor olsa bile bu lafımı olasılık üzerine söylüyorum yanlış anlaşılmasın  büyük bir kitlenin hakkını yiyecek bir parti değil.

Sağ/Muhafazakar kesimin yöneticileri, eşcinselliği hastalık olarak gördüğünü belirten söylemlerle eşcinsellik karşıtlıklarıyla sivriliyor. Sizleri tedaviye zorlamasalar bile, bireysel özgürlüklerinizden “onlar da söylemeyiversinler canım” şeklinde yaklaşımlarla alıkoyuyorlar. Bu nedenle herkesin kafasında soru işareti var. AK LGBT bugüne kadar gördüğümüz en ironik oluşum değil midir?

Şimdi toplumda şu anlayış mı hakim; 20 kişi hep bir ağızdan bir şey söyleyecek ve o mu geçerli olacak? Elbette her siyasi oluşumun içinde bazı çatlak sesler vardır. Zira her şeyin desteklenmesini bekleyemezsiniz.

Bunun için zaman ve konuşmak gereklidir. Bu fırsatlar verildikten sonraki istemesini bilmek de önemli, çözüme ulaşabilir her şey. Sadece eşcinsellik olarak düşünmüyorum, bu her konu için böyle. Herkes her zaman

sizin için en doğru olan şeyi savunamaz. Bunu beklemek de bir ütopya. Ben her fırsatta dile getiriyorum; karşımızda toplumu anlayan dinleyen bir Ak Parti var. Siz yeter ki, anlatmak istediğinizi anlatın, o muhakkak dinleyecektir.

Eşcinsellik meselesini Ak parti dışında bir partinin çözeceğine inanmıyorum, HDP veya Sol görüşlü partiler yıllarca eşcinsellerin kendilerini değil; ama oylarını kullandılar. Ve soruyorum nerde ne yaptılar?

AKP’nin LGBT dostu olduğunu ya da olabileceğini düşünüyor musunuz? Ve nasıl?

Bizler kısa zaman içinde kendimizi kanıtladık ve bir ispatın içine girdik, alnımızın akıyla çıktık. Ak Parti’nin bizden haberdar olduğuna eminim diyebilirim. Ben inanıyorum seçimlerden sonra Ak Parti LGBT konusu üzerine gidecek ve çözüme ulaştıracaktır . Sorunuza gelince, bunu tersini düşünmem için herhangi bir gerekçe var mı?  Bir birey olarak herkesi sevdiğini zaten söylüyor. Bunu her fırsatta dile getiriyor. Tersini düşünmem mümkün değil.

Sizler sosyal hayatlarınızda kimliklerinizi açıklıyor musunuz? 

Şu an için hemen hemen girdiğim her ortam için konuşmuyorum, açıklayabileceğim vakitler oluyor; zira herkes kendi sosyal ortamını ve çevresini bilir. Ben herkesten her zaman anlayış bekleyemem.

Ama anlayışlı olduğunu düşündüğüm arkadaşlarıma ve/veya iş arkadaşlarıma bunu açıkça söylüyorum.  Ama ben İsmailağa/Çarşamba’da yaşıyorum. Burada beni bilen medrese hocası da var, camii imamı da. Bana söyledikleri şey şu ”Ben kendi günahlarımı görmezden gelip, senin günahlarını eleştiremem. Kaldı ki, benim Müslüman ölüp ölmeyeceğim bile şüpheli”. Ben herkesten bu anlayışta olmasını istiyorum.

İslamiyet’te fobik durumlara yer yoktur. Nefret etmek kalbi karartan bir durumdur. Kişi benden eşcinsel olduğum için nefret edip kesin kurallarla beni eleştiriyorsa, bu Allah’ın varlığını inkar etmekle eş değerdir.

Türkiye’de LGBT hareketinin zirve yaptığı, asıl gücünü elde ettiği dönem şüphesiz ki geçen Haziran, yani Gezi Direnişi. Gezi Direnişi ile birlikte anılan LGBT’ye, siz AK LGBT’liler olarak dahil olmak istiyor musunuz? 

Açıkçası şahsım adına istemiyorum, lakin Gezi olayları sırasında LGBT’nin tutum ve davranışlarının nasıl olduğu hakkında duyum ve bilgiler edindim. Bahsetmeyeceğim; ama bu beni üzdü, çünkü topluma yanlış mesajlar verildi.

Hatta kaldı ki, onlar yüzünden birçoğumuz yanlış anlaşılıyoruz.

Gezi Şehitleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şehitlik mertebesi herkesin ulaşmak istediği, inanan kişiler inançlı kişiler için söylüyorum, ben de içlerinde olmak üzere, bir mertebedir. Allah herkese şehit olmayı nasip eylesin. Amin. Ben Gezi’de ölenlerin yalnız dünyada şehit sayıldığına inanıyorum; ama bu söylemimden onların inançsız olduğu gibi bir sonuç çıkmasın. Ne için oradaydılar önce bunu anlamamız gerek. Ülkesini menfaat için mi? Canını ve malını korumak için mi?

Bu şartları mı taşıyordu orda bulunmasının gereği? Bakın çok açık ve net söylüyorum; elbette ölen 14 yaşında ki Berkin için ve diğerleri için şahsi olarak büyük üzüntü duydum. Kendileri için hayır dualar ettim.

Allah inanan herkesi cehennem azabından ve ateşinden korusun. Bizleri ve inanan herkesi cenneti ile mükafatlandırsın.

AK LGBT’yi araştırdığımda karşıma çıkan genelde gay’ler oluyor. AK Parti’yi destekleyen lezbiyenlerin oranını da merak ediyorum. Hem kadın hem eşcinsel olarak iktidar nedeniyle yaşamakta zorlanıp yine de o partiyi desteklemenin nasıl olduğunu bilmek istiyorum.

Açıkçası bu soruya cevap vermem zor, zira oluşumdaki lezbiyen sayısı çok az ve etkin değiller. Büyük ihtimalle sadece oy kullanan lezbiyenler olarak görüyorum. Ama bu değildir ki, Ak LGBT sadece Gayler için çözüm arıyor, biz özellikle trans bireyler için bir çözüm istiyoruz. Örneğin kamuda %1 ya da 2 lik trans birey çalıştırılması olabilir; ama şu var oy vermek büyük bir sorumluluk ve mesele, zira sadece dünya hayatı diye düşünüp oy vermemelisiniz.

Akp mitinglerinde varlığınızı göstermek adına bayrak açtınız. Önümüzdeki mitingler de slogan atacak mısınız?

Bizler gittiğimiz Maltepe mitinginde de slogan atabilirdik, bunu yapmamıza hiç bir engel yoktu; ama Biz USTAmızla birlikte gururla İstiklal Marşı’mızı söyledik. Şunu özellikle belirtmek istiyorum, bizlere diyorlar ki neden pankart yoktu. Ben de diyorum ki USTAnın resimlerinin bulunduğu pankartlar bile alana alınmadı. Bizde olmadığını size ne düşündürtüyor? Düzgün bir dille ifade edildikten sonra elbette slogan da atılabilir. Bakın altını çiziyorum düzgün bir ifade. “Velev ki i…iz” diyerek, bunu deklare etmek toplumun yıllarca size söylediğini kabul etmek olur ve ben bunu eşcinsel bir birey olarak kabul etmem, edemem. Zira onlar öyleler ise bilemem.

“Sadece Ak değil, bütün renkler seninle! Rengarenk adamlar artık AK, Kalbimiz renkli dünyamız AK” bunlar kulağa hoş geliyor =)

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu “Eşcinseller de özgürlük istiyor, verecek miyiz?” demişti. Bunu hiç aranızda tartıştınız mı? Yorumunuz ne oldu?

Evet tartıştık elbette;  “verecek miyiz?” sorusunu tam tersinde de okuyabiliriz gibi bir sonuca vardık. Verilmemeli gibi kesin bir ifade kullanmadığını düşünüyoruz; ama her fırsatta dile getiriyorum. Bizlere anayasal haklarımızı verecek tek parti kesinlikle AK partidir. Kısa vadede bir beklenti içinde değiliz elbette; ama bizler hem seçtiklerimiz hem de toplumun ağzında yutulmayı bekleyen birer lokma gibiyiz, bizleri midelerine indirip yuttuklarında. Mide asitleri eriyip gideceğiz. Ve bizlere toplumun her kesimi alışacaktır.

3 YORUMLAR

  1. Gülmemek için kendimi zor tutuyorum. Savundukları şey LGBT değil, savundukları altına sığındıkları şey Homofobiğin önde gideni olan Cumhurbaşkanın kurduğu ve koyunlarının desteklediği parti. Bizleri öldürenler de dövenler de hakaret edenler de onların içinden. Çoğu homofobik ak partili. Düşündükçe çıldırıyorum. Mantık yok çünkü. Hangi mantıkla bunu yapıyorlar ki. Mitinglerde bayrak açmışlar siz bayrak açsanız ne olacak o ve onun gibi homofibik düşmanlar sizi ve bizi hiçbir zaman görmeyecek, kabul etmeyecek, desteklemeyecek sevmeyecekler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here