ALEXANDER MCQUEEN’İN HAYATI FİLM OLUYOR, ALEXANDER MCQUEEN KİMDİR?

2010 yılında, henüz 40 yaşındayken intihar ederek hayatını sonlandıran, moda dünyasının dahi tasarımcısı Alexander McQueen’in hayati sinema filmi oluyor. 

Eşcinsel yönetmen Andrew Haigh tarafından sinemaya uyarlanacak olan biyografik filmde, İngiliz tasarımcının hayatı beyaz perdeye aktarılacak. Henüz rol alacak aktörler hakkında bir bilgi verilmeyen filmin senaryosunu ise Chris Urch hazırlayacak. 2016 yılının son aylarında çekime başlanması planlanan film 2017 yılında sinema severlerle buluşacak.

ALEXANDER MCQUEEN KİMDİR?

17 Mart 1969’da, Lewisham, Londra’da, İskoç taksi sürücüsü Ronald ve sosyal bilimler öğretmeni Joyce McQueen’in çocukları olarak doğdu, McQueen altı çocuğun en küçüğüydü. Stratford’da bir apartmanda sosyal konutta büyüdü. Carpenters Road Özel Okuluna katıldı, genç yaşta üç kız kardeşi için elbiseler yapmaya başladı ve bir moda tasarımcısı olmak istediğine karar verdi.

McQueen daha sonra Rokeby Okuluna gitti ve 1984’te, 16 yaşında ayrıldı.

Savile Row’dayken, McQueen’in müşterileri arasına Mikhail Gorbachev ve Prens Charles da girdi. 20 yaşında bir dönemini Koji Tatsuno için çalışarak harcadı. Daha sonraMilano, İtalya’ya gitti ve Romeo Gigli için çalışmaya başladı.

McQueen 1994’te Londra’ya geri döndü ve desen kesici olarak çalışmak için Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Koleji’ne başvurdu. Belgelerinin sağlamlığından dolayı Head of the Masters kursu tarafından bir öğrenci olması için ikna edildi. Moda tasarımında yüksek lisansını yaptı ve McQueen moda kariyerini başlatmadan önce orta adı Alexander’ı kullanması için ikna eden Isabella Blow tarafından mezuniyet koleksiyonu bütün olarak satın alındı.

Bu dönemde McQueen Hüseyin Çağlayan ve Pauric Sweeney gibi diğer yeni tasarımcılara da ev sahipliği yapan Hoxton’a taşındı. İkinci koleksiyonu “McQueen’s Theatre of Cruelty”yi yaratmasından kısa bir süre sonra, McQueen yakında “sağ eli” olacak olan Katy England ile tanıştı. Kings Cross’taki üçüncü koleksiyonu “The Birds” için “yaratıcı yönetmen” olarak acilen kendisine katılmasını istedi. Buna karşılık Katy England McQueen ile çalışmaya devam etti ve çalışmalarını, “ikinci görüş”ünü oldukça etkiledi.

1997’de İzlandalı şarkıcı Björk albümü Homogenic’in kapağı için McQueen’in çalışmasını istedi. McQueen aynı zamanda aynı albümden “Alarm Call” şarkısı için müzik videosunu yönetti ve daha sonra “Pagan Poetry” videosu için ona ikonik üstsüz elbise tasarladı.

Camilla Belle bir 2009 Alexander McQueen elbisesiyle, InStyle dergisi tarafından “10 Yılın En İyi 100 Elbisesi” sıralamasında yer aldı.

McQueen’in ilk pist koleksiyonları tartışma ve şok taktikler için (“l’enfant terrible” ve “İngiliz modasının serserisi” unvanlarının verilmesi), uygun bir şekilde “bumster” olarak adlandırılan pantolonlarla ve “Highland Rape” başlıklı bir koleksiyonla saygınlığını geliştirdi.

McQueen açıkça geydi ve cinsel yönelimini altı yaşındayken farkettiğini söylemişti. 18 yaşındaylen ailesine söyledi, ve sallantılı bir dönemin ardından ailesi onun yönelimini kabul etti. Coming out’u genç yaşta “Kendimden, cinselliğimden ve saklayacak bir şeyim olmadığından emindim” şeklinde tanımlamıştır.

2000 yazında, McQueen belgesel yapımcısı eşi George Forsyth ile İbiza’da bir yatta evlilik töreni yaptı. Evliliği resmi değildi. İlişkisi bir yıl sonra bitti ve McQueen ve Forsyth yakın bir arkadaşlık sürdürdü.

McQueen’in ölümü 11 Şubat 2010 öğleninde duyuruldu. Sabah, hizmetçisi onu Londra, Green Street’teki evinde asılmış olarak buldu. Acil sağlık görevlileri çağrıldı ve olay yerinde öldüğünü bildirdi.

McQueen Londra Moda Haftasından günler önce, ve 75 yaşındaki annesinin kanserden ölmesinden dokuz gün sonra öldü. Tasarımcının arkadaşı David LaChapelle, öldüğü zaman McQueen’in “çok sayıda uyuşturucu aldığını ve çok mutsuz olduğunu” söyledi.

McQueen “Köpeklerime bak, üzgünüm, seni seviyorum, Lee.” yazan bir not bıraktı.