ALMANYA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDEKİ RENKLİ İSİM: DRAG QUEEN OLIVIA JONES

Alman parlamentosundaki cumhurbaşkanlığı seçimine delege olarak katılan isimlerden biri, tarihi oturumdaki diğer tüm katılımcıları gölgede bıraktı: Olivia Jones.

Federal Meclis’te yapılan 12’nci cumhurbaşkanı seçimine; yazar, sinema oyuncusu, müzisyen ve spor dünyasından tanınmış simalar delege olarak katıldı. Türkiye kökenli yazar Feridun Zaimoğlu, dizi oyuncusu ve yazar Renan Demirkan gibi Almanya’nın yakından tanıdığı Türkiye kökenli sanatçıların yanı sıra ülkenin futbol milli takımının teknik direktörü Joachim Löw de delege olarak oy kullandı.

Toplam 22 Türkiye kökenli seçici delegenin katıldığı Cumhurbaşkanlığı seçiminde Hıristiyan Demokrat Birlik ile Sosyal Demokrat Parti’den oluşan büyük koalisyon hükümetinin adayı eski dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier (61), ilk turda bin 239 geçerli oydan 931 oyla 12’nci cumhurbaşkanı seçildi.
Delegeler içinde şüphesiz en renklisi gerçek adı Oliver Knobel olan Olivia Jones’tu. 47 yaşındaki TV yıldızı drag queen, Yeşiller Partisi tarafından delege olarak davet edilmişti.
2.07’lik boyunu altı santim kısalttırmak amacıyla ameliyat olduğu için oylamaya tekerlekli sandalyeyle gelen Jones, oylama öncesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Löw ile samimi bir sohbet içine girdi. Zaman zaman Merkel’in omzuna elini attığı görülen Jones, hem turuncu saçları hem de neşeli tavırlarıyla oylamaya renk kattı.
Almanya’da sıkı bir hayvan hakları savunucusu olarak bilinen ve ırkçılık karşıtı söylemleriyle tanınan Jones, geçtiğimiz günlerde Alman gazetesi Saarbruecker Zeitung’a verdiği röportajda, cumhurbaşkanı olmak istediğini söylemişti. “Bu rolün kendisine çok yakışacağını” savunan Jones, söz konusu makamda eğlenceli vakit geçireceğini tahmin ettiğini belirtmişti.
Kaynak: SonDakika