“ALTIN ORAN”A GÖRE EN GÜZEL GÖZLÜ ÜNLÜ: ONE DIRECTION ÜYESİ HARRY STYLES

Bilim insanları, İngiliz müzik grubu One Directon üyelerinden Harry Styles’ın gözlerinin mükemmelliğini tescilledi. Ünlü şarkıcının gözleri ve çenesi, ‘altın oran’daki ölçülere neredeyse birebir uyuyor.

İngiltere merkezli Gelişmiş Yüz Kozmetiği ve Estetik Ameliyat Merkezi (The Centre For Advanced Facial Cosmetic and Plastic Surgery), en çekici yüze sahip ünlüyü belirlemek için ‘mükemmelliğin formülü’ olarak da bilinen altın oranı kullanarak ünlülerin yüzlerini inceledi. Sonuçlar One Direction üyesi Harry Styles’ın, altın orana göre en güzel gözlere ve çeneye sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Ünlü şarkıcının gözlerinin arasındaki mesafenin uzunluğu, altın orandaki ölçüyü yüzde 98, çenesi ve dudağı arasındaki mesafe ise yüzde 99.7 oranında karşılıyor.

 

 

CLOONEY BİRİNCİ

Yüzün geneline bakıldığında ise, altın orana göre en çok yaklaşan ünlü kişi George Clooney oldu. 56 yaşındaki ünlü ABD’li ünlü oyuncu, yüzünün, göz, burun, dudak, çene ve elmacık kemiklerini içerecek şekilde tamamına bakıldığında altın orana yüzde 92 oranında uyuyor.

Söz konusu incelemeyi yapan merkezin başında bulunan İngiltere’nin en ünlü estetik cerrahisi Julian De Silva Daily Mail’e “George Clooney on yıllardan beri dünyanın en yakışıklı insanı olarak anılıyordu. Bu durumun artık bilim tarafından da tescillenmesi harika” diye konuştu.

Antik Yunan’da da kullanıldığı bilinen altın oran, parçanın bütüne bölünmesiyle elde ediliyor ve 1.6 sayısına tekabül ediyor. Söz konusu oran, yalnızca estetik alanında değil, matematik, mimari ve doğa bilimlerinde de kullanılıyor.

Kaynak: Sputnik Türkiye