863269c786
anayasa

ANAYASA MAHKEMESİ, “CİNSİYET GEÇİŞİNDE KISIRLAŞTIRMA” MADDESİNE İTİRAZI GÖRÜŞECEK

AYM, yerel mahkemenin cinsiyet geçişinde “üreme yeteneğinden sürekli yoksunluk” maddesinin Anayasa’ya aykırılığı gerekçesiyle yapılan iptal başvurusunu esastan görüşme kararı aldı. Avukat Hun, “AYM’nin elinde tarihi bir fırsat var” dedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Edirne 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nin cinsiyet değişikliğinde “üreme yeteneğinden sürekli yoksunluk” maddesinin Anayasa’ya aykırılığı gerekçesiyle iptali için yaptığı başvuruyu önceki gün görüştü.

Cinsiyet değişikliğinde insan hakları örgütlerinin ve LGBTİ yapılanmasının karşı durduğu Türk Medeni Kanunu’nun (TMK) 40’ıncı Maddesi’nde yer alan cinsiyet değişikliği koşullarında “üreme yeteneğinden sürekli biçimde yoksunluk” zorlamasını görüşen AYM, isteği “esastan” görüşme kararı aldı. Ön incelemenin ardından iptal istemini esastan görüşecek AYM’nin maddeyi yürürlükten kaldırması durumunda cinsiyet değişikliği için artık insanların kendilerini “kısırlaştırması” gerekmeyecek.

‘Mahkeme tarihi bir kararın eşiğinde’
AYM’nin ön incelemeye ilişkin aldığı “esastan görüşme” kararını BirGün’e değerlendiren Avukat Sinem Hun, yüksek mahkemenin tarihi bir kararın eşiğinde olduğunu söyledi. AYM’nin elinde büyük bir fırsat olduğunu dile getiren Avukat Hun, “Yasa koyucunun zihin çarpıklığını düzeltmek ve trans bireylerin yasal tanınma hakkını iade etmek için olumlu bir karar” dedi.

‘Türkiye aleyhine çok karar çıkar’
AYM’nin ilgili maddeyi iptal etmemesi durumunda bile bu görüşmenin ardından sık sık bireysel başvurularla konunun muhatabı olacağını dile getiren Avukat Hun, şunları söyledi:

“TMK’nin 40’ıncı maddesi yürürlüğe girdiğinden beri LGBTİ aktivizminin merkezinde ‘üreme hakkı’ ve ‘beden bütünlüğü’ gibi hakların özel hayata saygı kapsamında korunması ve bu haklar gözetilerek yeni bir yapım sürecinin başlatılması mücadelesi vardı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) üreme hakkının engellenmesinin suç olduğuna yönelik kararları var. Bu kararların ardından AYM’nin üreme yeteneğinden sürekli yoksunluk şartı ile ilgili olumsuz bir karar vermesini ve maddeyi iptal etmemesini mümkün görmüyorum. Eğer iptal edilmez ise AİHM’den Türkiye aleyhine çok sayıda karar çıkacaktır.”

Kaynak: HÜSEYİN ŞİMŞEK- BirGün 

Ayrınca Bakın

weibo

ÇİN’İN SOSYAL MEDYA PLATFORMU WEIBO LGBTİ’LERİN TEPKİSİ YÜZÜNDEN GERİ ADIM ATTI

Çin’in dev sosyal medya platformu Sina Weibo, sitesindeki eşcinsel içeriklerin kaldırılmasına ilişkin kararını protestolar sonrasında ...