ANDREW GARFIELD VE RUSSELL TOVEY LGBT TEMALI MÜZİKALİN BAŞROLÜNDE

ABD’nin ulusal konuları ve yapısı üzerine bir gay hayalini konu eden, 2003 yılında başrollerini Al Pacino ve Meryl Streep’in üstlendiği bir mini diziye de uyarlanan Broadway oyunu Angels In America, Andrew Garfield ve Russel Tovey’nin de aralarında bulunduğu yeni bir kadroyla Londra’da sergilenmeye başlıyor.

Nisan ayında Londra Ulusal Tiyatrosu’nda sahnelenecek olan yeni Angels In America versiyonunda Andrew Garfield ve Russel Tovey dışında, James McArdle Denise Gough ve Nathan Lane de yer alıyor. Yeni kadrosunun tanıtım görsellerinin yayınlanmasıyla, bilet satışlarının da başladığı yeni Angels In America şu sıralar Londra LGBT dünyasını en çok heyecanlandıran etkinlik olarak adlandırılıyor.

Müzikalin yeni kadrosunun başrol oyuncularından, açık eşcinsel aktör Andrew Garfield yaptığı açıklamada LGBT dünyasının fenomen müzikalinde Prior Walter rolünü canlandıracağını açıklayarak, ”Tony Kushner’ın bu muhteşem eserinde rol alacak olmaktan oldukça heyecan duyuyorum. Şu sıralar neredeyse her günüm Angels In America için prova almakla geçiyor” dedi.

Oyunun bir diğer başrol oyuncusu Russel Tovey ise ”Muhteşem bir iş başlamak üzere. Angels In America’ya yeniden hayat vermek gerçekten de gurur verici bir olay.” cümleleriyle heyecanını ortaya koydu.

Angels In America’nın konusu nedir?

1985 yılında New York City’de oturan Louis, sevgilisi Prior’la yaşayan nevrotik, eşcinsel bir yahudidir. Prior, o zamanlar hakkında çok az şey bilmekte olan AIDS hastalığıyla mücadelenin erken evrelerindedir. Louis ise partnerinin hastalığı nedeniyle yoğun stres altındadır fakat stresiyle baş edememektedir ve Prior’ı terketmiştir. Tüm bunlar olurken gizli eşcinsel, Mormon ve cumhuriyetçi yazman Joe akıl hocası, Roy’dan çok iyi bir iş teklifi almıştır. Joe, işi hemen kabul etmemiştir çünkü Brooklyn’e tutkun olan ve Washington’a gitmek istememiş olan Valium bağımlısı eşi Harper’dan endişe duymaktadır. Prior’da bu zaman sürecinde kendinin bir elçi olduğunu ilan etmiş olan melekler ve hayaletler tarafından rahatsız edilmektedir. Joe ise inancı ile cinsel yönelimini bir arada yaşamak için çabalamaktadır. Louis de ideolojisi ve mutluluğunu tehdit etmekte olan çelişkileriyle yüzleşmektedir. (Prior’ı sevmesi fakat onun hastalığıyla yüzleşememesi, çok sevdiği ülkesi’nin homofobik siyasal ve sosyal yapısı, Joe ya olan sevgisinin Roy’un Joe’nun akıl hocası olduğunu öğrenmesiyle nefrete dönmesi). İlerleyen süreçte South Lake City’de tutucu bir Mormon olarak hayatını sürdüren Joe’nun annesi Hannah, New York şehrine Harper’a yardım için gelmiştir ve bir gün Prior’ın Joe ile başarısızlıkla sonuçlanan tanışma girişiminden sonra tesadüfen Prior’la Mormon ziyaretçi merkezinde o kişinin Prior olduğunu bilmeden tanışmıştır. Bu sırada gizli eşcinsel ve cumhuriyetçi bir avukat olan Roy ise örtbas etmek istediği hastalığı (Eşcinsel hastalığı(!) olarak düşündüğü AIDS) nedeniyle hastanede tedavi (AZT) altındadır. Refakatçileri ise Prior’ın en iyi arkadaşı olan ve hastanede kendisinin hastabakıcılığını yapan Belize ve Komünist Ethel Rosenberg’in hayaletidir.

Oyun kara mizahi, trajik ve eşsiz diyologlarla bezenmiştir. Reagan dönemi yansıtılmıştır yani Amerika’nın muhafazakar ve güçlü olmak konusunda büyük adımların atılması dönemi…

Hastalık, zıtlıklar, hayaller, politika, ihanet, din, mezhep, pişmanlık, bastırılmışlık, ırk ve seks ayrımcılığı, muhafazakarlık, özgürlük, hoşgörü/süzlük, yaşama bağlılık, güç, insanlık ve aldığı hal, adalet, affetmek ve affedilmek, bağımlılık, acizlik, kaçış ve değişim gibi insani kavramlar oyunda yorumlanmıştır ve tüm izleyenlerin eleştirebileceği düzeye indirgenmiştir.

Dizinin müzikleri Thomas Newman tarafından hazırlanmıştır. Angels in america hem sahne oyunu hem de TV Miniserisi olarak birçok ödül kazanmıştır (21 Emmy ödülü dahil olmak üzere).