ANKARA’DA YAŞAYAN 19 YAŞINDAKİ TRANS KADIN EVİNDE ÖLÜ BULUNDU

10 Mart Cumartesi günü Ankara’nın Kolej semtinde yaşayan 19 yaşındaki trans kadın Nefes, kaldığı evde öğle saatlerinde ölü bulundu.

Ankara’da yaşayan 19 yaşındaki trans kadın Nefes, Kolej semtinde yaşadığı evde ölü bulundu.

Beraber çalıştığı trans arkadaşlarının verdiği bilgiye göre Nefes Cumartesi sabahı kuzeni ve bir grup arkadaşıyla bir süre vakit geçirdi. Daha sonra kuzeninin işe gitmesi ve arkadaşlarının ayrılmasıyla evde yalnız kalan Nefes dinlenmeye çekildi. Saat 15:30 civarında işten dönen kuzeni kapıyı açtığında genç kadının cansız bedeniyle karşılaştı.

Nefes’in cansız bedeni kapı eşiğinde oturur pozisyonda boynuna kapı koluna bağlanmış bir kablo dolanmış şekilde bulundu. Odadaki sehpanın üzerinde ise annesine yazılmış bir not bulundu. İlk görünüşte intihar olduğu düşünülerek derhal polise haber verildi.

Olay yerine gelen polis memurları ve Olay Yeri İnceleme ekibi evi derhal emniyet şeridine alarak ilk bulguları toplamaya başladı. Tanık anlatımları ve olayın şekli itibariyle intihar dışında bir ölüm olabileceği üzerine duruluyor.

Olayı haber alan trans kadınlar Nefes’in evi önünde toplandılar.

Çevresi tarafından hayat dolu, neşeli ve hayalleri olan bir genç kız olarak anlatılan Nefes’in ölüm haberi herkes tarafından büyük bir üzüntü ve şokla karşılandı.

Olayın duyulmasının hemen ardından Ankaralı trans kadınlar Nefes’in evi önünde toplandılar. Polisin ve Olay Yeri İnceleme ekibinin işini kolaylaştırmak için yardımcı oldular. Nefes’i en son ne zaman gördükleri, en son konuşmalarında keyfinin ve moralinin nasıl olduğuna dair olayı aydınlatabilecek bilgiler sundular.

Ailesi perişan oldu.

Polisin olay yerine intikal etmesiyle ailesi de Nefes’in ölümünden haberdar oldu ve olay yerine geldiler. Anne babası, kardeşleri ve kuzenleri geçirdikleri şokun etkisiyle perişan halde polisin incelemeleri bitirmesi ve cenazenin evden çıkarılmasını beklediler.

Pembe Hayat yönetim kurulu, çalışanları ve avukatı oradaydı.

Olayı haber alan Pembe Hayat ekibi Nefes’in yakınları ile dayanışmak ve polisin etkin bir inceleme yaptığını gözlemlemek için olay yerindeydi. Dernek Avukatı Emrah Şahin tanıklar, polis ve savcı ile görüştükten sonra olayın şüpheli ölüm olduğu bilgisini aktardı.

 Otopsi sonrası kesin ölüm nedeni belli olacak.

Nefes’in naaşı otopsi yapılmak üzere Keçiören Adli Tıp’a götürüldü. Burada yapılacak otopsi sonucunda kesin ölüm nedeni anlaşılacak. Olay yerindeki deliller, annesine yazdığı düşünülen not incelenmek üzere alındı. Nefes’in el yazısını nottaki el yazısı ile karşılaştırabilmek için ailesinden Nefes’e ait daha önceden yazılmış defter, ajanda gibi şeyleri getirmelerini istedi.

Avukat Emrah Şahin, Nefes’in arkadaşları ve ailesinin yanı sıra Ankara Emniyeti ve Savcılıkla irtibat halinde kalarak kovuşturmanın nasıl ilerlediğini ve süreci takip edecek.

*Görsel temsilidir