ARAŞTIRMA: 10 EŞCİNSEL ERKEKTEN 4’Ü CİNSEL İLİŞKİDE KORUNMUYOR

İngiltere’de yapılan bir cinsel sağlık araştırması, eşcinsel erkekler arasındaki HIV enfeksiyon riskinin yüksekliğini ortaya çıkardı.

İngiliz cinsel sağlık derneği GMFA’nın, 1500’ün üzerinde eşcinsel ve biseksüel erkek üzerinde yaptığı araştırma sonucu, bu erkeklerin %39’unun geçen bir yıl içerisindeki cinsel birliktelikleri sırasında hiç bir zaman korunmadıkları ortaya çıktı, kalan erkeklerin %25 ise zaman zaman korunmadan seks yaptıklarını söylerken, yalnızca %35’lik bir oran korunmadan sekse karşı olduklarını söyledi.

1.500 HIV- birey üzerinde yapılan araştırmaya göre, bu bireylerin %42’si HIV ile enfekte olmaktan çekinmiyor, %43’ü diğer CYBH’lerden (Cinsel yolla bulaşan hastalıklar) de çekinmezken, yalnızca %47’si bu hastalıkları elde etmekten kaygılandığını açıklıyor.

Araştırmanın bir diğer sonucu ise ortaya başka bir gerçek koyuyor. Araştırmaya katılan bireylerin %54’lük büyük bir bölümü, şu an dünyada geliştirilen hiç bir HIV kampanyasının kendilerine hitap etmediğini söylüyor.

Geçtiğimiz yıl 30 farklı bireyle korunmasız seks yaptım!

Araştırmaya katılan 24 yaşındaki Lorne, geçtiğimiz yıl 30 farklı bireyle korunmadan seks yaptığını söylüyor. ”Diyabet olmaktansa HIV’yi tercih ederim” diyen Lorne, beraber olduğu hiç kimseye HIV durumunu sormadığını söylüyor.

Bir başka katılımcı olan 32 yaşındaki Mike ise Bareback bağımlısı olduğunu, HIV enfeksiyonu riski olan bir zevk olduğunu bildiğini ancak bu riskin yarattığı adrenalini sevdiğini söylüyor.