ARAŞTIRMA: ABD’DE 1.4 MİLYON TRANSEKSÜEL VAR

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, ülkede yaşayan 1.4 milyon kişi kendisini açık transeksüel olarak tanımlıyor.

University of California’da bulunan araştırma enstitüsü Williams Institute, son araştırmasında ABD’nin transeksüel yanını mercek altına taşıyor. 2104 yılından beri 19 eyalette yapılan bir araştırmaya göre, şu anda ABD’de yaşayan 1.4 milyon açık transeksüel bulunmakta.

2011 yılında yapılan benzer bir araştırmada bu sayı 700.000 olarak belirlenirken, bu sayı son 5 yılda iki katına çıktığı ortaya çıkıyor.

Williams Institute’dan Jody Herman’ın açıklamalarıyla detaylandırılan araştırma sonuçlarına göre, trans bireyler ülkedeki bazı eyaletlerden kendilerine yapılan haksız ötekileştirmeye karşı ses çıkarmak amacıyla açılarak daha görünür olmaya başladı. Araştırmacıya göre, son yıllarda ABD’de LGBTİ dünyasını destekleyen koşullar oluşsa da, trans bireylerin özellikle WC kullanımı konusunda büyük tartışmalara yol açan bir ötekileştirmeyle mücadele etmeleri bu açılımı tetiklemiş olabilir.

Araştırmaya göre trans popülasyonun en az bulunduğu eyaletler, %0.3’lük bir oran ile North Dakota, South Dakota, Iowa, Wyoming ve Montana olurken; En yüksek oldukları eyaletler ise %0,8’lik bir oran ile Hawaii, Georgia, New Mexico ve California.