ARAŞTIRMA: AĞIZ BAKIM ÜRÜNÜ BELSOĞUKLUĞU HASTALIĞININ ÖNÜNE GEÇİYOR

Avusturalya’da yapılan bir araştırmada, Listerine markasının ağız bakım ürünlerinin belsoğukluğu hastalığına neden olan bakteriyi yok ettiği ortaya çıktı.

Sexually Transmitted Infections dergisinin salı günü yayınladığı araştırmaya göre, Listerine ağız bakım ürünlerinin belsoğukluğu hastalığına yol açan “Neisseria gonorrhoaeae” bakterisinin de önüne geçtiği açıklandı. Melbourne’daki Cinsel Sağlık Merkezi’nden Dr. Eric Chow iki farklı araştırma yaparak antiseptik ağız bakım ürününü incelemeye aldı.

İlk araştırma da ”gonorrhoeae” bakterisini içeren bir petri kabına Listerine markasının “Cool Mint” ve “Total Care” ağız bakım ürünleri inceltilmeden ilave edildi. Uzmanlar bir dakika sonra bakterinin tamamen kaybolduğunu görürken, 4:1 su ile inceltildiğinde bile bakterilerin çoğunun öldüğünü gözlemledi.

İkinci araştırma da ise “gonorrhoeae” pozitif teşhisi konulmuş 58 eşcinsel/biseksüel erkek ikiye ayrılarak farklı ağız bakım ürünlerini denedi. Bir grup Listerine ile ağız gargarası yaparken, bir diğer grubun tuzlu su ile gargara yapılması istendi. Sonuç olarak tuzlu su ile gargara yapanların %84’ünün ağızında bakteriye rastlanırken, Listerine ile yapanlarda bu oranın yaklaşık %42 olduğu görüldü.

Araştırmacılara göre Listerine’in ön ağızdaki bakterileri yok etmesinde etkin rol oynadığı tespit edilirken, ağızın arka kısmındaki bakterileri öldürmekte ise çok işe yaramadığı neticesine varıldı. Hangi bileşenlerin bakteriyi öldürmeye yardımcı olduğu ise henüz bilinmiyor.

Belsoğukluğu, “neisseria gonorrhoeae” bakterisinin neden olduğu, sperm ve idrar yollarında görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Cinsel yol ile bulaşan hastalık tedavi edilmediği sürece kısırlık gibi önemli hastalıkların yolunu açabiliyor.

Haber: Serkan Gökçe