ARAŞTIRMA: DÜNYA ÜZERİNDE 8 ÜLKEDE EŞCİNSELLER ZORUNLU ANAL TEST İLE FİŞLENİYOR

Eşcinselliğin yasak olduğu bazı ülkelerde bireylerin cezalandırmaları için zorunlu anal seks test uygulanıyor.

Human Rights Watch’ın yaptığı bir araştırmaya göre, toplam 80 ülke de nefret cinayetleri işlenirken, İran, Suudi Arabistan, Katar, Yemen, Sudan ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere 6 ülkede eşcinsellik ölüm ile cezalandırılıyor. Mısır, Kamerun, Kenya, Lübnan, Zambiya, Türkmenistan, Uganda ve Tunus ise eşcinselleri deşifre edebilmek ve cezalandırmak adına bireyleri anal seks teste tabi tutuyor.

İnsan hakları organizasyonu Human Rights Watch ise bu tür testlerin son derece insanlık dışı ve aşağılayıcı bir davranış sergilediğini ifade etti. Yapılan test sonrası bir çoğunun ağır travmalar geçirdiği ve psikolojik destek gördüğü de alınan sonuçlar arasında yer aldı.

Uzmanların 5 yıllık araştırması doğrultusunda 32 erkek ve transseksüel kadın ile röportaj yapılarak uygulanan testin gerçek olduğu kanıtlanmış oldu. Röportajda, anal muayenenin 19. yüzyıldan kalma geleneklere göre yapıldığı vurgusu yapılırken, eşcinsel olduklarına anüsün ya da sifinkterin değişik rengi veya formundan anlayarak karar verildiği belirtildi.

Bu tür testi yapan doktorlar ise araştırmanın doğruluğunu onaylarken, testin tıbbi olarak son derece zararsız olduğunu ifade etti.

Haber: Serkan Gökçe