ARJANTİN’İN İLK TRANS POLİS MEMURU GÖREVİNE BAŞLADI

2008 yılında transeksüel olarak açılan Analia Pasantino isimli bir polis memuru, yapılan yasa düzenlemeleri sonrasında, cinsel yönelimi sebebiyle kaybettiği 20 yıllık mesleğine 9 yıl aradan sonra geri döndü. Pasantino bu şekilde Arjantin’in ilk trans polis memuru oldu. 

2008 yılında transeksüel olarak açıldıktan sonra, Arjantin’de trans bireylerin devlete bağlı çalışamaz oluşu sebebiyle mesleğini kaybeden Pasantino, yaklaşık 9 yıl sonra, bahsi geçen kanunun düzeltilip, trans bireylerin devlet memuru olabilmesinin önü açıldıktan sonra eski mesleğine geri döndü. 1998 yılından beri Arjantin Polis Departmanı’nda narkotik bölümünde yüksek pozisyonda görev alan Pasantino, mesleğine geri dönmesi ardından güzel ve umut dolu açıklamalar yaptı.

 

 

Latin Amerika’nın ilk trans polis memuru olduğunu açıklayan Pasantino, ”Yapılan güncellemeler ülkemizin insan eşitlikleri için çok güzel sonuçlar doğuruyor. 9 yıl boyunca hayatımı adadığım mesleğimden sadece cinsel yönelimim sebebiyle uzak bırakılmış olmam bu zafer adına verilmiş bir bedeldir. Elde ettiğimiz bu başarının bizlerden sonraki jenerasyonlara etkisi inanılmaz olacak.” dedi.