ARMAĞAN ÇAĞLAYAN’IN PROGRAMINDA NEFRET SÖYLEMİ

Televizyon dünyasından sonra Youtube'da da başarılı programlarıyla adından söz ettiren Armağan Çağlayan son youtube videosunda nefret söylemi ve ırkçılığa çanak tuttu.

Televizyon dünyasından sonra Youtube’da da başarılı programlarıyla adından söz ettiren Armağan Çağlayan son youtube videosunda nefret söylemi ve ırkçılığa çanak tuttu.

196 Sekiz kanalında yer alan “KOMŞULUK: LGBTIQ+ BİREY, SEKS İŞÇİSİ, SURİYELİ, MUSEVİ, SİYAHİ” başlıklı videoda konuk edilen Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Emir Faruk Uzunpınar ve İnsan Hakları Savunucusu Eren Keskin yer aldı.

İki karşıt görüşün savunulduğu, aslında fikir özgürlüklerine önem veren program, nefret söylemi konusunda ayrımcı fikirlere sahip olan insanlara mikrofon uzattığı zaman baltayı taşa vurdu.

Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Emir Faruk Uzunpınar hem ırkçı hem de LGBTİ+’ların “Avrupa’dan fonlandığı” “Türkiye ahlakına yakışmadığı” “LGBTİ+’ların kendilerini tahrik ettiği ve saldırdığı” “Onur Yürüyüşü’nün bir ahlaksızlık yürüyüşü olduğu” “LGBTİ+ olmanın bir hastalık olduğu” ve “PKK’dan destek aldığı” gibi bildik nefret söylemlerini ardı ardına sıraladı.

Bu söylemleri nötr hale getirmek için İnsan Hakları savunucusu Eren Keskin’in değerli fikirlerine yer verilmiş olsa da, aynı kişinin LGBTİ+’ya karşı söylediklerine ek olarak hem Suriyeliler, hem Museviler hem de seks işçileri ile ilgili söyledikleri de nefret söylemine giriyor.

Editörün Notu: Sevdiğimiz isimlerden biri olan Armağan Çağlayan’ın bu videosuna gerçekten anlam veremedik. Yıllarca hepimize şiddet uygulayan bir topluluğun üyesini nasıl oturur da bizden neden nefret ettiğini sorarsınız? Hitler’e neden Yahudileri sevmedin diye sormaktan farkı nedir bunun?

Sanki biz onların bizden nefret ettiğini bilmiyormuşuz gibi bir de oturup onunla empati kurmaya mı çalışacağız? Bu nefretin nedenini çok iyi biliyoruz, bunu defalarca da duyduk. Nefret söylemi meşru değildir, muhattap alıp bu insanı konuşturtmazsınız! Burada uzlaşmacı bir tutum yoktur. “Siz hastasınız sizi tedavi ettireceğiz” diyen biri ile ve yıllarca bizleri farklı yöntemlerle bizleri tehdit etmiş bir grup ile nasıl uzlaşacağız?

LGBTİ+ nefretini geçersek, videoda ırkçılık da var. Eren Keskin’in olması ve bu söylemlere karşı durması bir şeyi değiştirmiyor. Bu söylemler yayılmamalı. Böyle “içerik” olmaz. Bu video acilen yayından kaldırılmalı!