AŞK 101 EŞCİNSELLER ÜZERİNDEN PRİM Mİ YAPTI YOKSA O SAHNELER KESİLDİ Mİ?

Yayına girmeden önce çıkan hakkında eşcinsellik tartışması ile dikkat çeken "Aşk 101" yayına girdi ancak dizide eşcinsel karakterin olmaması akıllara "tanıtım hamlesi miydi?" ya da "eşcinsellik içeriği sansürlendi mi?" sorularını getirdi.

Netflix’in 24 Nisan’da yayına giren yerli dizisi “Aşk 101” yayına girmeden önce dizide var olduğu iddia edilen eşcinsellik içeriğiyle ilgili yobaz internet trollerinin hedefi olmuş ve linç edilmişti.

Dizinin ana karakterlerinden biri olan Osman’ın eşcinsel olduğunu iddia eden ve “bizler renkli gökkuşağı altındaki karanlık insanlarız” sözleriyle dikkat çeken gayrıresmi Aşk101 hesabının bu tweeti tartışma çıkarmış ve homofobiklerin öfkesine maruz kalmıştı.

Konu hakkında önce sessiz kalan Netflix, resmi Twitter hesabından bir açıklama yapmış ve Aşk 101 için heyecanlı olduklarını ancak yeni dizileri için açılan sahte hesaplar üzerinden pek çok yanlış bilginin yayıldığını söyledi. Konuya ilişkin bir de tavsiyede bulunan Netflix, platformdaki dizi ve karakterler için tek kaynağın kendileri olduğunu vurguladı.

Dün (24 Nisan) yayına giren dizide hiçbir kuir içeriğin olmaması, eşcinsellikle alakalı olmayan alt metin ise akıllara iki soru getirdi. Netflix nefret dolu olsa da 1-2 gün Twitter gündemi meşgul eden bu linç kampanyasının ekmeğini yemek için olmayan bir içeriği malzeme edinip konuya çanak mı tuttu? ya da dizide var olan bu sahneler yayına girmeden önce kurgu masasında çıkarıldı mı?

Editörün Notu: Bu tartışmalar sırasında sessiz kalan ve “öyle bir içerik varsa da ne olacak?” diyemeyen dizi oyuncuları Alina Boz, Kubilay Aka, Selahattin Paşalı, Mert Yazıcıoğlu, senaristi Meriç Acemi ve yapım firması Ay Yapım’ı kınıyoruz.