ATA YÜCE YAZDI: SEYAHATLERİNİZ SIRASINDA SAĞLIĞINIZA DİKKAT EDİN

GZone sağlık yazarı Ata Yüce, Ocak-Şubat 2019 sayımız için sık seyahat edenlerin bu gezileri sırasında dikkat etmesi gereken sağlık kurallarını yazdı. 

Seyahat etmek günümüzde birçoğumuzun hayatının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Gerek iş için, gerekse tatil için ya da eğitim için olsun, seyahate çıkmadan önce gideceğiniz yerde sağlığınızı korumanız için yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Yapılması gereken şeyleri ikiye ayırabiliriz. Seyahate çıkmadan önce ve seyahat sırasında yapılması gerekenler.

Seyahat çıkmadan önce, eğer kronik herhangi bir hastalığınız varsa ya da yakın zamanda herhangi bir rahatsızlık geçirdiyseniz hekiminize bu konuda danışınız. Düzenli kullanmanız gereken bir ilacınız varsa gerekenden bir miktar fazla ilacı yanınıza alın.

Gitmeden önce mutlaka yıllık grip aşısınızı yaptırın. Tıbbi literatürde grip aşısının ciddi bir zararı olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Bu konu hakkında tıbbi literatürde yeri olmayan beyanlarda bulunan kişilere itibar etmeyiniz.

Gideceğiniz yerin özelliklerini önceden araştırın. Bölgeye özgü bulaşıcı bir hastalık olup olmadığını öğrenin. Eğer gidilmeden önce yaptırılması gereken herhangi bir aşı veya koruyucu ilaç (örneğin sıtma ilacı) varsa bunları gitmeden önce halledin.

Seyahate çıkmadan önce mutlaka geniş kapsamlı bir seyahat sağlık sigortası yaptırın. Eğer vize başvurusunda bulunacaksanız seyahat sağlık sigortası yaptırmanız günümüzde zorunludur. Sigorta belgelerinin kopyalarını yanınıza almayı unutmayın. Seyahat durumunda, seyahat sağlık sigortasına ihtiyaç duymanız halinde, sigortayı nasıl kullanmanız gerektiğini önceden öğrenin. Sigortanın hangi koşulları kapsadığını öğrenin.

Seyahat sırasında,

Şehrin güvenli olmayan bölgelerinden uzak durun. Kesinlikle pişmemiş herhangi bir şey yemeyin. Özellikle tam pişmemiş yumurta, salata, pastörize olmayan süt ürünleri, yıkanmamış ve soyulmamış meyveler ve sokakta satılan yiyeceklerden uzak durun.

Bazı yerlerde çeşme suyuyla dişlerinizi fırçalamanız hasta olmanıza yol açabilir eğer böyle bir yere gidiyorsanız içme suyuyla veya kaynatılıp soğutulmuş suyla dişlerinizi fırçalayın.

Deniz veya havuza girerseniz mümkün olduğunca su yutmamaya çalışın.

Bazı doğru bilinen yanlışlar

Yanlış: Yediğime ve içtiğime eğer sadece gelişmemiş ülkelere gidersem dikkat etmeliyim. Gelişmiş ülkelerde böyle bir sorun yoktur.

Doğru: Dünyanın her yerinde içme suyundan ya da yediğiniz şeylerden hastalık kapmanız olasıdır.

Yanlış: Gıda zehirlenmeleri büyük bir önem teşkil etmez. Çoğu kendi kendine iyileşir.

Doğru: Gıda zehirlenmeleri eğer zamanında etkili bir şekilde tedavi edilmez ise, ölüme dahi yol açabilir.

Yanlış: Dış görünüşlerine bakarak bir gıdanın güvenli olup olmadığını anlayabiliriz.

Doğru: Gıdada bulunan zararlı mikropların çoğu gözle görülmez.