AVRUPA BİRLİĞİ HIV İÇİN PREP TEDAVİSİNİ ONAYLADI

HIV’in yayılmasının önlenmesi için HIV Virüsü taşımayanların da ilaç kullanması anlamına gelen PrEP’in kullanımı, 28 Avrupa Birliği ülkesinin tamamında Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı.

Geçtiğimiz 22 Ağustos tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından duyurulan habere göre, Avrupa Birliği üyesi olan 28 ülkenin tamamında PrEP(Pre-Exposure Prophylaxis for HIV) kullanımına onay verildi. Konunun uzmanlarına göre, PrEP için kullanılan Truvada adlı ilacın 6 ay içerisinde ülkelerdeki ilaç satan marketlerde yer alacağı belirtildi. Truvada adlı ilaç 2013 yılından beri PrEP amacıyla zaten geniş bir kitle tarafından HIV enfeksiyonundan korunmak için kullanılmaktaydı.

2016 yılında Durban’da yapılan uluslararası AIDS konferansına katılan Avrupa AIDS Hareketi tarafından sunulan rapor, PrEP’in başarılı olduğunu ilk kez kanıtladı. Sunulan rapora göre Amerika’da bulunan San Francisco ve Avustralya’da bulunan New South Wales şehirlerindeki HIV görülme oranında anlamlı bir azalma var. Ayrıca Güney Afrika’da da seks işçileri için PrEP kullanımına başlandı

Bütün bu güzel haberlere rağmen ne yazık ki PrEP çok yüksek bir ücrete sahip ve birçok sigorta tarafından geri ödeme kapsamında değil. Bu yüzden sadece çok küçük bir azınlıktaki insan PrEP kullanımına erişebiliyor. Umarız ki gelecekte HIV enfeksiyonundan korunmak için daha fazla seçenek olur ve bu seçenekler birçok insan tarafından ulaşılabilir olur. Yakın bir gelecekte jenerik* ilaçların piyasaya girmesiyle PrEP ücretinin düşmesi ve jenerik üretim yapan firmaların ilaçlarının sigorta tarafından karşılanması bekleniyor.

*Aynı etken maddeye sahip olup farklı bir ilaç firması tarafından daha düşük bir maliyetle üretilip tüketime sunulan ilaç

Haber Çeviri: Ata YÜCEEL (Aids Action Europe kaynağından)