AVRUPA BİRLİĞİ LGBTİ+ HAKLARI İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Avrupa Birliği tarihte ilk kez LGBTİ+ hakları konusunda resmi düzeyde stratejik planlar hazırladığını kamuoyuna duyurdu.

Avrupa Birliği tarihte ilk kez LGBTİ+ hakları konusunda resmi düzeyde stratejik planlar hazırladığını kamuoyuna duyurdu.

KaosGL’den Oya Özgün Hazan’ın aktardığına göre planlar çerçevesinde Avrupa Birliği Komisyonu “AB Suçları” listesi kapsamına nefret suçu ve nefret söylemi başlıklarını da almayı planlıyor. Bu sayede LGBTİ+ haklarının yasal düzlemde daha kuvvetli olması hedefleniyor.

AB genelinde eşcinsel birlikteliklerin ve ebeveynliğinin tanınması için gökkuşağı ailelerinin haklarının yasal zeminde bütünlüğe kavuşması da yine planlar arasında.

‘Herkes özgür hissetmeli’

AB Bloğunun yürütme organı birliğin dış ilişkilerinde LGBTİ+ haklarına duyarlılığın tüm ülkelerce tanınması yönünde çaba sarf ediyor. Uluslararası destekten yoksun hak mücadelesinin belli etaplarda kısır kaldığı biliniyor.

AB Komisyonu Değerler ve Şeffaflıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Vera Jourová yaptığı bir açıklamada “Herkes korku hissetmeden, eziyet görmeden kendi öz niteliğiyle nasılsa öyle özgür hissetmeli” ifadelerini kullanmıştı.

‘AB’de ayrımcılık arttı’

Eşitlikten Sorumlu Komisyon Üyesi Helena Dalli ise “AB bugün çeşitlilik ve kapsayıcılık noktasında kendisini rol model olarak gösteriyor. Ayrımcılık karşıtlığı ve eşitlik hakları AB’nin en temel değerleri ve kazanımlarıdır” diyor.

Yine başka bir basın toplantısında Dalli, “Doğuş şeklimiz ideolojilerin sahasına girecek bir konu değil. Bu doğa meselesi, artı biyoloji eşittir bilimin sorumlu olduğu bir alan. Ancak bütün bunlara rağmen LGBTİ+ bireylere Avrupa Birliği’nde ayrımcılık ne yazık ki artmıştır” diyerek baskıcı görüşlere eleştirisini dile getirdi.

Bu nedenle her üye devletin kendi ülkesi üzerinde LGBTİ+ insanlara yapılan ayrımcılığı ortadan kaldıracak adımları acilen hayata geçirmesi ve eşitliği sağlama yolunda mücadele etmesi isteniyor.

Kaynak: KAOS GL