AVRUPA’DA LGBTİ+ OLMAK İÇİN EN KÖTÜ İKİNCİ ÜLKE TÜRKİYE

Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Birliği’nin (ILGA) Avrupa ayağı, bu yılki Gökkuşağı Endeksi raporunu yayımladı. Türkiye bu konuda Avrupa'da en kötü ikinci ülke.

Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Birliği’nin (ILGA) Avrupa ayağı, bu yılki Gökkuşağı Endeksi raporunu yayımladı. Türkiye bu konuda Avrupa’da en kötü ikinci ülke. Azerbaycan ise en kötü ülke olarak listenin sonunda yer aldı.

Verilere göre Türkiye, LGBTİ+ olmak için Avrupa’da en kötü ikinci ülke. 49 ülkenin yer aldığı endekste LGBTİ+ bireylerin hakları belirli bir formülle puanlanıyor. Raporda ilk beş ülke Malta (89), Belçika (73), Lüksemburg (73), Danimarka (68) ve Norveç (68).

Türkiye 2010’daki değerlendirmede 47 ülke arasında 45. sırada yer alırken sonraki yıllarda Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, Ukrayna, Makedonya ve Belarus gibi ülkelerde LGBTİ+ gruplara karşı artan baskılar nedeniyle bu ülkeler endekste geriye gidince, Türkiye 41. sıraya yükselmişti.

Raporun Türkiye’ye tavsiyeler bölümünde ise “Cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve cinsiyet özelliklerine dayanan tüm suçları kapsayan nefret suçu ve nefret söylemi yasaları uygulanmalı.Cinsiyet tanımlaması için özgür iradeye dayanan adil, şeffaf bir yasal çerçeve geliştirilmeli. Toplanma özgürlüğü önündeki engeller kaldırılmalı” gibi yönlendirmeler yer aldı.