863269c786
avusturya-homofobi-turnuva

AVUSTURYA’DA FUTBOL SEVERLER HOMOFOBİYE KARŞI BULUŞTU

Geçtiğimiz hafta sonu Avusturya’da futbol severler homofobiye karşı buluşarak ayrımcılığa karşı olduklarını gösterdi.

Avusturya devlet televizyonu ORF’nin haberine göre, Avusturya’nın başkenti Viyana’da geçtiğimiz hafta sonu Viyana Spor kulübünün de desteğiyle homofobi ve ayrımcılığa karşı bir futbol turnuvası düzenlendi. “Fairplay” düşüncesi ile hareket edilen turnuvaya Avusturya’nın yanı sıra Almanya, İsviçre ve Slovenya’dan da futbol takımları yer aldı. Toplam 20 takımın homofobi için katilim gösterdiği turnuvanın ana kuralı her takımda kadın ve erkek oyuncuların olması şartıydı.

Turnuvanın sözcüsü Stefanie Gunzy, spor dallarında homofobinin çok daha sık görüldüğünden dolayı bu tür etkinlikler ile herkesin eşit olduğunu göstermeyi amaçladıklarını belirtirken, özellikle futboldaki sözlü homofobinin günümüzde “normal” olarak karşılanmasını son derece üzücü karşıladığını söyledi.

İlk kez Viyana’da düzenlenen turnuva, daha önce Almanya’nın çeşitli şehirlerinde üç kez ayrımcılığa karşı etkinlik gerçekleştirmişti.

Haber: Serkan Gökçe

Ayrınca Bakın

mobbing-lgbt

EŞCİNSEL ÇALIŞANA MOBBING DAVASINDA ERTELEME KARARI

Uluslararası tekstil firması GAP’ın Türkiye şubesinde eşcinsel bir çalışanın mobbinge maruz bırakılması ve istifaya zorlanması ...