avusturya-homofobi-turnuva

AVUSTURYA’DA FUTBOL SEVERLER HOMOFOBİYE KARŞI BULUŞTU

Geçtiğimiz hafta sonu Avusturya’da futbol severler homofobiye karşı buluşarak ayrımcılığa karşı olduklarını gösterdi.

Avusturya devlet televizyonu ORF’nin haberine göre, Avusturya’nın başkenti Viyana’da geçtiğimiz hafta sonu Viyana Spor kulübünün de desteğiyle homofobi ve ayrımcılığa karşı bir futbol turnuvası düzenlendi. “Fairplay” düşüncesi ile hareket edilen turnuvaya Avusturya’nın yanı sıra Almanya, İsviçre ve Slovenya’dan da futbol takımları yer aldı. Toplam 20 takımın homofobi için katilim gösterdiği turnuvanın ana kuralı her takımda kadın ve erkek oyuncuların olması şartıydı.

Turnuvanın sözcüsü Stefanie Gunzy, spor dallarında homofobinin çok daha sık görüldüğünden dolayı bu tür etkinlikler ile herkesin eşit olduğunu göstermeyi amaçladıklarını belirtirken, özellikle futboldaki sözlü homofobinin günümüzde “normal” olarak karşılanmasını son derece üzücü karşıladığını söyledi.

İlk kez Viyana’da düzenlenen turnuva, daha önce Almanya’nın çeşitli şehirlerinde üç kez ayrımcılığa karşı etkinlik gerçekleştirmişti.

Haber: Serkan Gökçe

İlginizi Çekebilir

lgbt-almanya

İZLE: ALMANYA’DAN MAĞDUR EDİLEN EŞCİNSELLER İÇİN TAZMİNAT

Almanya “Paragraph 175” yasasının mağduru olan eşcinsellere tazminat ödeyecek.  Alman hükümeti 1949-1969 yıllarında yürürlükte olan ...