AYCELL GÜREL YAZDI: ASTROLOJİ DÜNYASINDAKİ TUHAF ŞEYLER

GZone'un konuk yazarı, Twitter'ın eğlenceli kuir hesaplarından Aycell Gürel "Astroloji Dünyasındaki Tuhaf Şeyler"i kaleme aldı. İşte bu ilginç yazı:

Eğlencesine veya ciddiyetle pek çoğumuz burçlarımızı takip ediyoruz, sosyal medyada burçlarımızla ilgili olumlu içerikleri paylaşıp olumsuz olanları linç ediyoruz. Fakat işin arka planında bambaşka gerçekler yatıyor. 

Kişisel ilgi alanım olan Astronomi’den dolayı, yüzyıllardır insan hayatında bir şekilde yer bulmuş olan Astroloji’yi merak ederek bir süredir kurcalamaya başladım. Gerçekten doğduğumuz anda güneşin hangi takım yıldızın hizasında olduğu bizim karakterimizi ve hayatımız boyunca yaşayacaklarımızı etkileyebilir miydi? 

Araştırdıkça burçların hayatlarımızı etkileyemeyeceğini net şekilde görmemin yanında Astroloji’nin pek çok hata ve yalan barındırdığını da gördüm. Üstelik bu hatalar çoğu Astrolog tarafından da biliniyordu. 

Peki neden bu hatalar giderilmedi? Çünkü Astroloji, dinler veya siyaset gibi dünyanın gidişatına doğrudan etki etmiyordu ve kimse bu hataların üzerine gidilmesini gerekli görmüyordu. Kısacası bir astronom bu olayların üzerine gidecek olsa mesleki çevresinden “Derdini sikeyim” gibi tepkiler geleceğini bilmesinden dolayı herkes görmezden geliyordu. 

Fakat hayatlarımızı etkilemese de falcılar, astroloji hakkında kitap yazan yazarlar, astrolojik sembolleri kullanan markalar yalan üzerine kurulu bu alanı bir pazar haline getirip hatırı sayılır bir ekonomi yarattılar. 

Peki neydi bu hata ve yalanlar?

Öncelikle burçların kökenine bakalım. Gökyüzünde pek çok takım yıldız bulunuyor. Büyük Ayı, Küçük Ayı vs. Zodyak Kuşağı, dünyaya yakın olan takımyıldızlar topluluğudur. Bugüne kadar bize söylenen bu kuşakta 12 adet takımyıldız olduğudur ve burçlar da bu 12 takımyıldızın adından gelir; Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık. 

Peki gerçekten Zodyak Kuşağı’nda 12 tane mi takımyıldız var? Hayır! Aslında 13 tane var fakat bir tanesi gizleniyor. 

Herkesten Gizlenen 13. Burç Hangisi?

Yukarıda saydığım ve hepinizin bildiği 12 burç dışında bir de Yılancı adlı burç yani takımyıldızı Zodyak Kuşağı’nda yer alıyor. Fakat astrologlar bu burcu görmezden geliyorlar. Peki bu burç neden saklanıyor? Cevabı yazının devamında.

Bu büyük bir hata gibi görünse de aslında diğerlerinin yanında çok basit kalıyor. Burçları oluşturanların dışında pek çok farklı takımyıldız daha var. Peki bunlar neden var? 

Zodyak Kuşağı’ndaki Takım Yıldızlar Nasıl Oluşturuldu?

Zodyak Kuşağı’nda yer alan ve almayan gökyüzündeki tüm takımyıldızlar ilk astronomlar tarafından, gökyüzünü haritalandırmak ve çalışmalarını kolaylaştırmak amacı ile ortaya kondu. Yaptıkları şey birbirine yakın gibi görünen yıldızları çeşitli şekillere benzeterek, o şekilde adlandırmak. Bunu ilk başta işlerini kolaylaştırmak için yaptılar. Amaçları, nerede çalıştıklarını ve diğer astronomların hangi bölgeyi gözlemlediklerini kolayca anlayabilmekti. Yani insanların tarlalarının yerini belirtmek için kendi arazilerinin etrafını çevirmeleri gibi bir amacı vardı. Fakat oluşturulan bu takımyıldızlar zamanla mistik bir anlam kazandı ve sonrasında burçlar ortaya atıldı ve macera böyle başladı.

Takımyıldızları incelediğimizde ise, aslında takımyıldızların pek de takım olmadıklarını görüyoruz. Yani gökyüzüne baktığımızda yanyana duruyorlar gibi görünen yıldızlar aslında çok farklı mesafelerdeler. Hatta bu mesafeler binlerce ışıkyılı ile ölçülebilen büyük mesafeler. İnsan gözü o kadar uzaktaki cisimlere baktığında derinlik algısını kaybettiğinden dolayı, biz o yıldızları yanyana bir grup olarak algılıyoruz. Dolayısıyla yıldızların gökyüzünde takımlar kurup, sizin kaderinizi değiştirmek ya da flörtlerinizle olan ilişkilerinizi etkilemek gibi bir amaçları yok. 

Tüm Burçların Süresi Gerçekten Eşit mi?

Burçların tarihlerine baktığımızda da her burcun 1 aylık süreye denk gelecek şekilde ayarlandığı bilinir. 

Yukarıdaki görsel hepinize tanıdık gelecektir. 30’ar derecelik eşit 12 parçaya bölünmüş bir daire. Her 30 derecelik alan bir burca ait ve dolayısıyla her burç için eşit süre. Yani 30×12= 360 derece yapıyor ve 360 derecede bir döngü tamamlanıyor. 

Fakat bu da büyük bir hata. Sebebiyse öncelikle takımyıldızların gökyüzünde kapladıkları alanların birbirinden çok farklı olması. Dolayısıyla güneşin o takımyıldızların önünden geçişi farklı sürelerde oluyor. Örneğin güneş Akrep burcunda sadece 7 gün kalırken Başak burcunda 45 gün kalıyor. 

Peki bu süre farklılıkları neyden kaynaklanıyor? 

Yukarıdaki görselde burç takımyıldızlarının yer, konum ve büyüklüklerini görüyorsunuz. Her birinin boyutu ve kapladıkları alan birbirinden farklı. Hatta bazı yerlerde iç içe geçmiş durumdalar. Dolayısıyla Güneş’in her burçtan geçiş süresi de farklılık gösteriyor. 

Peki Yılancı burcu neden yok ve neden burçların süreleri farklı olmasına rağmen 1 ay sürdükleri varsayılır? Bunun pek çok farklı nedeni olabilir fakat akla ilk gelen hesaplamalarda kolaylık yaratacağı söylenebilir. Yani ilk astrologlar şöyle demiş olabilir: Atalım Yılancı burcunu, diğer 12 tanesini de 30’ar derecelik açılardaymış gibi düşünüp bakalım dalgamıza. Belki de amaçları daha masumdu veya yanlış hesaplamışlardı, bunu bilemeyiz. Fakat günümüzde astrolojinin büyük hata ve yalanlar barındırdığı artık bilinen ve pek çok astrolog tarafından da bilinen bir gerçek. 

Bu hataları güncel bir gök olayı ile anlatmak gerekirse, 2 Temmuz 2019’da gerçekleşen Güneş tutulmasına bakabiliriz. 

Tüm astrologlar 2 Temmuz günü Güneş tutulmasının Yengeç burcunda gerçekleşeceğini söyleyerek çıkarımlarını buna göre yaptılar. Çünkü bilinen, 22 Haziran – 23 Temmuz arasında Güneş, Yengeç burcundadır. Fakat bu yanlış! 

Yukarıdaki görüntü gökbilimcilerin de kullandığı Stellarium adlı programdan bir görüntü. Güneş tutulmasının olduğu tarihe baktığımızda Güneş’in İkizler burcunda olduğunu görüyoruz. Görselin sol üst köşesinde de hakkı yenen Yılancı burcuna ait takımyıldızı görebilirsiniz. 

Astrologlar Gerçekleri Neden Gizliyorlar?

Buna net bir yanıt verebilmek için Astroloji’nin kökenine gitmek gerekir. Benim bu konuda bilgim ve ilgim sınırlı olduğu için o kadar derin bir araştırma yapamıyorum. 

Belki sadece pratik olması için işin içinden böyle çıktılar, belki de o dönemde kullandıkları araçlar yetersiz olduğu için sadece basit bir hata yaptılar. Fakat günümüzdeki Astrologların uğraşılarını bu hatalı bilgiler üzerine sürdürmeleri anlamsız. Yine de bu hataları kabul eden pek çok Astrolog da bulunuyor ve artık yeni yöntemlerle insanları analiz ettiklerini belirtiyorlar.

Burçların Gerçek Tarihleri Ne?

Tüm bu hata ve yalanlara rağmen burç yorumundan vazgeçemeyecekseniz en azından ait olduğunuz burca bakmanız için burçların doğru zamanlarını da yazıyorum.

Burç Adı Bilinen Tarih Gerçek Tarih
Koç 21 Mart – 20 Nisan 19 Nisan – 13 Mayıs
Boğa 21 Nisan – 21 Mayıs 14 Mayıs – 20 Haziran
İkizler 22 Mayıs – 22 Haziran 21 Haziran – 20 Temmuz
Yengeç 23 Haziran – 22 Temmuz 21 Temmuz – 9 Ağustos
Aslan 23 Temmuz – 22 Ağustos 10 Ağustos – 16 Eylül
Başak 23 Ağustos – 22 Eylül 17 Eylül – 30 Ekim
Terazi 23 Eylül – 22 Ekim 31 Ekim – 22 Kasım
Akrep 23 Ekim – 21 Kasım 23 Kasım – 29 Kasım
Yılancı
30 Kasım – 17 Aralık
Yay 22 Kasım – 21 Aralık 18 Aralık – 19 Ocak
Oğlak 22 Aralık – 21 Ocak 20 Ocak – 15 Şubat
Kova 22 Ocak – 19 Şubat 16 Şubat – 11 Mart
Balık 20 Şubat – 20 Mart 12 Mart – 18 Nisan