AYCELL GÜREL YAZDI: (EŞCİNSEL KOMŞUNUZDAN) BİR AŞURE ALIR MIYDINIZ?

Aycell Gürel GZone için yazdı. (Eşcinsel komşunuzdan) bir aşure alır mıydınız?

Yılın aşure dönemi yine geldi, billboardl’ar, TV reklamları ve Instagram story’leri aşurelerle doldu.

Bu geleneğin paylaşımcı ve insanları bir araya getirici yanını her zaman sevdim fakat bu yıl aklıma KONDA Araştırma’nın 2017’de yayınladığı ve ilginç sonuçları ortaya koyan “Ayıp, Günah ve Suç Algısı” başlıklı raporu aklıma geldi.

Raporun 26. ve 27. sayfalarında toplumun eşcinsellerle bakışına dair bölümler de bulunuyor. KONDA Araştırma’nın yaptığı bu araştırmada, eşcinsellerle ilgili olarak insanlara öncelikle “Eşcinsel bir komşunuz size aşure pişirip getirse hangisini yaparsınız?” sorusu yöneltiliyor ve cevap olarak da şu seçenekler sunuluyor: 

  • Teşekkür eder, alır yerim
  • Alırım ama yemem, çöpe dökerim
  • Kabul etmem
  • Diğer

Katılımcıların %51’i “Teşekkür eder, alır yerim” derken %25’i “Alırım ama yemem, çöpe dökerim” şeklinde cevap veriyor. “Kabul etmem” diyenler ise %21 oranında. 

Böyle bir gelenekte bile toplumun eşcinsellere yönelik bu ayrımcılığı epey bir üzücü olsa da rakamların umut verici tarafları da var. KONDA Araştırma aynı soruyu Mayıs 2012’de de insanlara yöneltmiş ve o zaman daha farklı bir sonuç ortaya çıkmıştı. 

Mayıs 2012’de eşcinsel komşudan gelen aşureyi “Teşekkür eder, alır yerim” diyenlerin oranı %41, “Alırım ama yemem, çöpe dökerim” diyenlerin oranı %28 ve “Kabul etmem” diyenlerin oranı da %29 olarak belirlenmişti. 

Bu açıdan bakınca, aradan geçen 5 yıllık süreçte çeşitli etkenlerle sonuçlar olumlu yönde değişmiş. Fakat bu kadar ilerleme yeterli mi? Hayır. Çünkü eşcinsel ilişkiler 1858 yılında Osmanlı Ceza Kanunnamesi ile “suç” kapsamından çıkarıldı ve 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti de bu konuda aksi bir tutum göstermedi. Hatta 1923 yılından itibaren zaman zaman iktidara gelen muhafazakar partiler de (homofobik söylemlerine rağmen) bu konuda olumsuz bir yasayı gündeme getirmediler. 1858 yılından bu yana bu topraklarda eşcinsel ilişkilerin yasalar ile normal karşılanmasına rağmen, insanların yarısının eşcinsel bir komşudan gelen aşureyi hala yemiyor olması, aşılması gereken çok şey olduğunu gösteriyor. 

KONDA Araştırma’nın 2017 yılındaki raporunda eşcinsellerle ilgili olan bir diğer sorusu da “Öyle bir durum oldu ki, yaşadığınız yerdeki belediye başkanı adaylarının herbirisi şu özelliklerden birine sahip. Hangisini tercih ederdiniz?” şeklinde oldu ve verilen cevap seçenekleri şunlardı:

  • İçki içen
  • Eşcinsel olan
  • Devlet malına el uzatan, hırsızlık yapan
  • Eşini aldatan, metresi olan

Bu konuda da 2012 yılında insanların %11’i seçimini eşcinsellerden yana yaparken, bu rakam 2017 yılında %21’e yükseliyor. 

 5 yıllık süreçte eşcinsellere bu konudaki desteğin 10 puan artması olumlu gibi görünse de 2012’de %3’lük 2017’de de %4’lük kısmın diğer seçeneklere rağmen “Devlet malına el uzatan, hırsızlık yapan” adayı desteklemeleri, üzerinde tartışmaya çok açık bir konu.

Yine de bir süreliğine bu sorulara ve sorunlara ara verip, aşure tatlısının tadını çıkarabiliriz. Eşcinsel bir komşunuz size aşure getirirse alın ve yiyin. Herkese afiyet olsun. 

Kaynak: http://konda.com.tr/tr/rapor/ayip-gunah-ve-suc-algisi/

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :