AYM ÜYESİ ENGİN YILDIRIM BİR DİN ÖĞRETMENİNİN EŞCİNSEL OLDUĞU İÇİN GÖREVDEN ALINMASINA KARŞI OY KULLANMIŞ

Yandaş medya, AYM Üyesi Engin Yıldırım'ın, AYM’nin 2018’de cinsel kimliği nedeniyle meslekten ihraç edilen din öğretmenin görevine devam etmesi hususunda karşı bir oy kullandığı haberini "skandal" olarak servis ederek fobiklerin nefretinden nemalanmak istedi.

Yandaş medya, AYM Üyesi Engin Yıldırım’ın, AYM’nin 2018’de cinsel kimliği nedeniyle meslekten ihraç edilen din öğretmenin görevine devam etmesi hususunda karşı bir oy kullandığı haberini “skandal” olarak servis ederek fobiklerin nefretinden nemalanmak istedi.

Sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı “Işıklar yanıyor” paylaşımıyla darbe iması yaptığı söylenerek yandaş medya tarafından hedef gösterilen Engin Yıldırım, 2018’de AYM’nin eşcinsel olduğu için meslekten atılan din dersi öğretmeninin başvurusuna ilişkin karşı oy vermiş ve bir yazı hazırlamıştı. Yazıda şu ifadelere yer verilmişti:

“Anayasa’da devletin resmi cinsel yönelimi yoktur ve devlet tüm cinsiyetler, cinsel kimlikler, cinsiyet kimlikleri ve cinsel yönelimler karşısında eşit ve tarafsız kalmalıdır. Anayasa’da devletin resmi cinsel yönelimi yoktur ve devlet tüm cinsiyetler, cinsel kimlikler, cinsiyet kimlikleri ve cinsel yönelimler karşısında eşit ve tarafsız kalmalıdır. Cinsel yönelim ayrımcılığı kimi hayatların daha az saygıya ve haysiyete sahip olduğunun kabulü anlamına gelip LGBTİ+’lerin eşit fırsat ve haysiyetle toplumsal yaşama katılmalarının engellenmesi sonucunu doğurmaktadır”