AYNADA GÖRÜNDÜĞÜNDEN ÇOK DAHA FAZLASISIN!

Spor editörümüz Onur Uçar GZONE DERGİ Aralık sayısı için aynada görünmeyen tarafımız, sırt bölgemizi geliştirmenin yollarından “AYNADA GÖRÜNDÜĞÜNDEN ÇOK DAHA FAZLASISIN!” yazısında bahsetti.

Hepimiz spor yapıyor ya da yapmıyor olalım aynada kendimize baktığımızda ilk gözümüze çarpan yerimiz göğüs, omuz, kollardır ve en önemli yer olan karın bölgemize bakarız. Bu herkesin ortak algısıdır. Buna diyecek hiçbir sözümüz yok fakat vücudumuzun bir yarısı da aynada göremediğimiz bölgemiz olan arka kısımdır. Baştan ayağa değinecek olursak omuz, sırt bel bölgesi, kalça ve bacakların arka bölümüdür ki bu bölgeyi çoğu zaman umursamayız ya da daha çok ihmal ederiz. Bu spor yaparken de böyledir. Örneğin spor salonlarında ağırlık antrenmanları yaparken kendimizi göğüs, omuz, kol bölgesini çalıştırdığımız zaman daha çok motive eder, sıkılarak da olsa karın egzersizleri yaparız. Çoğu zaman sırt kaslarını önemsiz bir şekilde çalışır, kalçaya özel önemi ise boş geçeriz. Bu ayki yazımda sizler için arka kısım kaslarının ne derece önemli olduğundan bahsedeceğim.

Sırt bölgesi aslında bizim vücudumuzun en önemli bölgesi diyebiliriz. Omurgamızın çevresini kuşatan kasların hepsi buradadır ve bu bölgenin kuvvetli olması demek daha sağlıklı bir postür yani duruş ve sağlıklı bir vücuda sahip olmuşuz demektir. Sırt bölgesinde parça parça halinde bir çok kas grubu ve lokal kaslar mevcuttur. Antrenman yaptığımız vakit çoğu zaman duyacağınız kas isimleri latissimus dorsi, trapezius, multifidus, erector spinae olacaktır. Bu kaslar sırt bölgesinin büyük bir kısmını kaplayan ve çok önemli bir yere sahip olan kaslardır. Bunların altında var olan daha küçük boyutlarda ve vücudumuzun sabit durmasını sağlayan stabilizör kaslar dediğimiz bazı küçük derin kas grupları vardır. Bu kasları yeterince çalıştırmadığımız zaman çok ciddi sırt problemleri yaşar ve bozuk bir postüre sahip olmaya açık hale gelmişiz demektir. Bu bölgeyi çalıştıran onlarca hareket vardır ve bunların size uygun olanlarını spor salonunuzda var olan ve sizi iyi tanıyan antrenörlere sorduğunuzda onların vereceği egzersizleri uygulamak, sakatlığı minimuma indirmeyi sağlayacaktır. Aynada göremediğimiz bu bölgemiz göz hizasında olduğu için dikkat çeken ilk yerdir ve bu bölgenin yağsız bir kas kütlesine sahip olması bizim için çok daha çekici olacaktır. Geniş bir sırt bölgesini kim sevmez ki?

 

Bu yazının tamamı G ZONE Aralık sayısında. Aşağıdaki görsellerden dergiye ulaşabilirsiniz.

aral_k_kapak

bilgisayar

mobil

google play

appstore

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here