BABASININ CİNSİYET GEÇİŞİNİ ÖĞRENEN SUSAN FALUDİ’NİN GERÇEK HİKAYESİ: KARANLIK ODADA

Pulitzer 2017 Biyografi Ödülü’nün üç finalistinden biri olma başarısını gösterilen ve New York Times editörlerince yılın en iyi on kitabı arasında gösterilen "Karanlık Odada" babasının cinsiyet geçişini öğrenen Susan Faludi'nin gerçek hayatını anlatıyor.

Susan Faludi, yetmiş iki yaşındaki babasından aldığı bir e-postayla onun artık bir kadın olduğunu öğrenir. Stephen/Stephanie Faludi kızından kendisinin kitabını yazmasını istemektedir. Faludi, ergenliğinden sonra pek az gördüğü bu ceberrut, suskun ve gizemli insanın aslında kim olduğunu öğrenmek için kolları sıvar. Bir Macar Yahudisi olan Stephen/Stephanie Faludi’nin Budapeşte’de başlayan hayatı, ırkçılık ve cinsiyetçilik meselelerinin alev aldığı zamanlarla kesişir.

Susan Faludi, babasının Macaristan’da başlayan, ilk gençliğinde Nazi İşgaliyle şekillenen, Danimarka, Brezilya ve ABD’ye uzanan hayat hikâyesi üzerinden bu meselelerin dün ve bugününü iyi bir gazetecinin titiz araştırmacılığı ve yalın bir dille kitaba döker. Kitap Yurtdışında Büyük İlgi Gördü: Kitap, Pulitzer 2017 Biyografi Ödülü’nün üç finalistinden biri olma başarısını göstermiştir. Kitap hakkında İngiltere’nin saygın gazetelerinden Guardian, Amerika’nın en büyük gazetelerinden New York Times’ ve Financial Times’ta yazılar yayınlanmıştır. Kitap, New York Times editörlerince yılın en iyi on kitabı arasında gösterilmiştir.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :