BAKAN SOYLU LGBTİ+’LARI HEDEF GÖSTERDİ, BOĞAZİÇİ REKTÖRÜ MELİH BULU ONA DESTEK VERDİ

Bakan Soylu, Boğaziçi Üniversitesi protestolarından gerçekleşen bir olay için "4 LGBT sapkını gözaltına alındı" ifadelerini kullanarak tüm LGBTİ+'ları hedef gösterdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yapılan açıklamada, “Boğaziçi Üniversitesi önünde Kâbe fotoğrafının yere serilmesi olayı ile ilgili olarak ‘Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan resmen soruşturma başlatılmıştır” denildi.

ERBAŞ: YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIZ

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Twitter hesabından konuyla ilgili açıklama yaptı. Erbaş, açıklamasında “Boğaziçi Üniversitesi önünde Müslümanların mukaddes mekanı, kıblemiz Kabe’ye ve İslami değerlerimize yönelik yapılan hadsiz saldırıyı kınıyorum. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak konunun takipçisi olacağız ve bu saygısızlığı yapanlar hakkında yasal yollara başvuracağız” dedi.

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olayla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Twitter hesabından bir paylaşım yapan Bakan Soylu, “Boğaziçi Üniversitesi’nde Kabe-i Muazzama’ya yapılan saygısızlığı gerçekleştiren 4 LGBT sapkını gözaltına alındı” dedi. 

Bakan Soylu’nun, LGBTİ+ vatandaşlarının can güvenliğini hiçe sayan bu açıklamasına, Boğaziçi Üniversitesi’ne tepeden atanan ve protestoların hedefi olan Rektör Melih Bulu da destek vererek, Twitter’da açılan “#BoğaziçiLGBTRezaleti” isimli nefret suçu işleyen etikete destek vererek tartışmayı körükledi.

Melih Bulu, gelen tepkiler üzerine aynı tweeti bu kez etiketi silerek paylaştı.