BALERİN OLMAK İÇİN ÇABALAYAN TRANS BİREYİN HİKAYESİ “KIZ” GÖSTERİMDE

Profesyonel bir balerin olmak için çabalayan 15 yaşındaki ergen trans birey Lara’nın hikâyesini anlatan KIZ-THE GIRL, geçtiğimiz cuma gününden itibaren gösterime girdi.

Cannes’ın En İyi İlk Film’i seçilen Kız, Belirli Bir Bakış bölümünde dünya prömiyerini yaptı ve başta Altın Kamera olmak üzere birçok ödül kazandı. Kız, profesyonel bir balerin olmak için çabalayan 15 yaşındaki ergen trans birey Lara’nın hikâyesini anlatıyor. Lara, bir yandan ergenliğin getirdiği huzursuzlukla başa çıkmaya çalışırken bir yandan da bale eğitimindeki zorlukları aşmaya çalışıyor.

Yönetmen Dhont, “böyle bir cesaret öyküsü, benim ilk filmimim konusu olmalı” diyerek 2009’da Belçika’da bir gazetede okuduğu haberden yola çıkmış. Kız, Oscar and the Wolf’un “Strange Entity” şarkısına çektiği kliple de tanınan Dhont’un yönettiği ilk uzun metrajlı film.

Filmin başrol oyuncusu Victor Polster bu filmle birlikte, Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış Bölümü’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünün sahibi oldu. Ayrıca film, “Altın Kamera”, “Kuir Palmiye” ve “FIBRESCI” ödüllerini de kazandı.

KIZ-THE GIRL, geçtiğimiz cuma gününden (4 Ocak 2019) itibaren Türkiye’de  gösterime girdi.

Filmin gösterildiği sinemalar ve detaylı bilgi için tıklayın.

İşte bu filmin fragmanı: