BEDİRHAN TAŞÇI YAZDI: KIŞIN DA GEZMEYİ SEVENLERE İSTANBUL’DAN 10 ÖNERİ

GZone Dergi ekibinden Bedirhan Taşçı, yaklaşan kış mevsiminde de gezmekten vazgeçmek istemeyenler için İstanbul’dan 10 tane “Kış Mekanı” önerisi hazırladı.

İşte bu yazı:

Sararan yapraklarından mıdır yoksa yağmurlu günlerinden midir bilmiyoruz ama uzun yürüyüşler daha bir keyifli, eski semtler daha bir nostaljik oluyor kış aylarında. Biz de bunu fırsat bildik ve kış aylarında gitmekten hoşlandığımız 10 mekanı sizler için bir araya getirdik.

Haber ana görseli: Ufuk Karaca


1. Atatürk Arboretumu
Kış aylarında kapalı mekanlara kalmak istemiyorsanız Atatürk Arboretumu’nu görmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum. Adeta canlı bitki müzesi olan arboretum, Türkiye’nin ilk fidanlığını da içinde barındırıyor. Sıra sıra ağaçlar arasında yürüyüş ve göl kenarında huzurlu vakit geçirmek isteyen doğa severlerin sevebileceği bir mekan.


2. İstanbul Akvaryum
Kötü hava şartlarında gezebileceğiniz yerlerden biri olan İstanbul Akvaryum, 1.500 farklı türden 15 bin canlının bulunduğu ailenizle veya arkadaşlarınızla yeni yerler keşfet için uygun mekanlar arasında. Yıllık 2,5 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği akvaryum 1.2 kilometrelik gezi rotasına sahip.


3. Leb-i Derya
Eski ama hala güzel mekanlardan biri Leb-i Derya… Özellikle de terası kış akşamları vakit geçirmek için harika. Manzarasına gibi yemekleri de oldukça iddialı. Gidince Armutlu Panna Cotta’sını yemeden çıkmamanızı tavsiye edebiliriz.


4. Perili Köşk
Borusan tarafından hem ofis hem de müze olarak kullanılan Perili Köşk, hem mimarisi hem de manzarasıyla oldukça etkileyici. Müzenin ikinci katındaki kafesi özel anlarınız için ideal. Ayrıca müze terasından seyredebileceğiniz Boğaz manzarası keyfi ise paha biçilemez.


4. Moda Teras
İstanbul’u Anadolu yakasından izlemeyi seviyorsanız, bu manzara hoşunuza gidebilir. Romantik akşam yemekleri için olduğu kadar, düğün organizasyonları için de tercih edilen bir mekan Moda Teras.


5. İstanbul Modern
İstanbulluların olmazsa olmazları arasında yer alan İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, sanat ufkunuzun gelişmesine katkıda bulunacak mekanların başında gelir. Birçok sanatçının sanat eserine ev sahipliği yapan mekanda resimden heykele, enstalasyondan videoya uzanan farklı disiplinlerden yapıtlara ev sahipliği yapmakta.


6. Victor Levi
İlle de şarap diyenler için, alternatif ise Victor Levi. Moda’daki şubesi sevdiğimiz mekanlardan. İçerisi ferah ve huzurlu. Karşının taksisiyseniz, Rexx sinemasını arka sokağındaki Victor Levi’ye uğrayın deriz.

7. Arkeoloji Müzesi
Tarihe meraklı biriyseniz, Arkeoloji Müzesi sizin için doğru bir durak olabilir. Müzeyi gezdikten sonra, bahçede muhakkak zaman geçirin. Heykel bahçesinde birlikte eğlenceli fotoğraflar çekebilir, tarihi ağaçlar altındaki cafede birşeyler atıştırabilirsiniz.

8. Moda İskelesi
Uzun ve keyifli pazar kahvaltılarını, deniz ve manzara eşliğinde romantizm katmak isteyenlere Moda İskelesi’ni önerebiliriz. İskelede belediyenin işlettiği mekan oldukça kaliteli bir hizmet sunuyor. Açık büfe olan kahvaltısında, meyvasından tatlısına, yumurtasından peynirine envai çeşit bulabilirsiniz.


9. Cachi Restoran
Asmalımescit’teki Adahan Istanbul’un terasında Cachi Restoran…  Mekanın ahşap ağırlıklı dekorasyonu sıcak ve samimi bir atmosfer yaratıyor. Gece İstanbul’un ışıklarını izlemek için en iyi adreslerden biri. Ev yapımı makarnalarını denemenizi kesinlikle öneriyoruz.


10. Eminönü Balık Ekmekçileri
İstanbul  kurulduğundan bu yana balık şehrin temel gıda maddesidir. Kış denildiğinde aklınıza ilk balık sezonun açıldığı geliyor ise ve hala Eminönü’nde balık ekmek yemediyseniz bu kış bu nu kesinlikle gerçekleştirin.

 

GZONE DERGİ KASIM 2017 SAYISI’nın tamamını aşağıdaki görsele tıklayarak okuyabilirsiniz.

https://track.adform.net/C/?bn=47497305 1x1 pixel counter :