BEĞENİLEN RAP KLİBİNDE LGBTİ+ SORUNUNA NEDEN YER VERİLMEDİ? #SUSAMAM

Şanışer ve bir grup sanatçının yayınladığı ve sosyal medyada ses getiren, Türkiye'nin sorunlarının anlatıldığı SUSAMAM videosunda LGBTİ+ mücadelesine yer verilmemesinin nedeni neydi?

6 Eylül günü yayına giren iki rap videosu, Türkiye’nin sosyal medya gündemini değiştirdi. Ezhel’in OLAY isimli videosuyla beraber aynı gün yayına giren SUSAMAM isimli video Şanışer isimli rapper’a eşlik eden bir grup sanatçının eseri.

Şanışer’e bu videoda eşlik eden isimler :Fuat, Ados, Hayki, Server Uraz, Beta, Tahribad-ı İsyan, Sokrat St, Ozbi, Deniz Tekin, Sehabe, Yeis Sensura, Aspova, Defkhan, Aga B, Mirac, Mert Şenel, Kamufle

Videoda “#” ile, doğa, adalet, hukuk, kadına şiddet gibi ülkenin en önemli sorunlarına yer verilirken LGBTİ+ konusuna yer verilmedi. Kadın cinayetlerinden hayatını kaybeden önemli isimler listelenirken, öldürülen trans kadınlardan herhangi birinin ismine de yer verilmedi.

Ülkenin pek çok sorununa değinen bu videoda LGBTİ+ hakları konusunun yer almaması, ister istemez şarkının içinde yer alan, Pit10 adıyla bilinen Server Uraz’ın başka bir şarkısındaki “Piyasadaki toplara karşıyım” şeklindeki şarkı sözlerini akıllara getirdi.

Server Uraz (Pit10)

Öte yandan, Ezhel, yine ülkedeki çürüme ve yozlaşmaya tepki olarak yayınladığı OLAY isimli videosunda ODTÜ Mezuniyet Töreni’ndeki LGBTİ+ bayrağı ve Hande Kader görüntüleri ile LGBTİ+’lara selam çaktı.