BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DEN ÇEÇENİSTAN’DA EŞCİNSELLERE YAPILAN ZULÜMLE İLGİLİ BİLDİRİ

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Çeçenistan’da eşcinsellerin uğradığı istismar ve alıkonmalarla ilgili bir açıklama yayınladı.

Rusyalı LGBT aktivistleri, Çeçenistan’da eşcinsel erkeklerin vahşi işkencelerle karşı karşıya olduğunu söylemişti. Eşcinsellere karşı yürütülen operasyonlarda polisin 100’den fazla insanı alıkoyduğu, bazılarına da işkence yaptığı açıklanmıştı.

Gelen bu dehşet verici haberler karşısında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği bir bildiri yayınladı.  Bu bildiride, Mart ayından beri eşcinsel bireylere yapılan işkenceler ve haksız gözaltına alınma haberlerinin insan haklarına aykırılığından bahsedildi ve alıkonulan kişilerin acilen serbest bırakılması gerektiğini söylendi.

Gelen haberler arasında “onur cinayeti” olarak adlandırılan ve genelde bireylerin aileleri tarafından işlenen eşcinsel infazları da olduğuna dikkat çekilerek, işlenen suçların Argun isimli şehir yakınında gerçekleştiği bilgisi alındığı söylendi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, yetkili kişilerin yaptığı homofobik açıklamların da durdurulmasını söyledi ve Rusya’yı gerçekleşen tüm bu talihsiz durumlarla ilgili acil önlem almaya çağırdı.

Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov
Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov