BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DE SESLER YÜKSELDİ: BİZ EŞCİNSEL DEĞİLİZ

Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada ‘Biz eşcinsel değiliz’ diyerek şaşkınlık yarattı.

Parlamento açılışında, 1 ay önce yaptığı ulusa sesleniş konuşmasının aynısını okuyan ve durumu fark etmeyen Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, BM Genel Kurulu’ndaki hitabında da metne uymadı ve eşcinsel olmadıklarını söyledi.

Sputnik’te yer alan habere göre, BM kürsüsünü eşcinsellik karşıtlığını bir kez daha göstermek için kullanan ve eşcinsel haklarının ‘dayatılmasına’ karşı çıkan 91 yaşındaki Zimbabve lideri Robert Mugabe, “Biz eşcinsel değiliz!” diye bağırdı.

Batı’yı çifte standart uygulamakla ve kendi ülkesinin değerlerine zıt olan ‘yeni haklar oluşturmakla’ suçlayan Mugabe, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin devletlere diğerleri hakkında karar alma yetkisi vermediğini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu bağlamda, kendini ilan eden bazı insanlar var. Bu ilahlardan bağımsız düşünme ve hareket etme cesareti gösterenler de var. Bu cesareti gösterenlerin kurban edilmesine yönelik çifte standartlar uygulanmasına ve bu önemli meselenin siyasallaştırılmasına karşı çıkıyoruz.”

Bu sözlerinin ardından ‘Biz eşcinsel değiliz’ diye bağıran Mugabe, karşı karşıya gelme, iftira ve çifte standartların değil, karşılıklı işbirliği ve saygının insan haklarını geliştireceğini söyledi.

Editörün notu:

Kaynak gösterdiğimiz Hürriyet’in orjinal haber çevirisinde, Zimbabwe’nin LGBT hakları konusunda dünyanın en kötü ülkelerinden biri olduğu ve Zimbabwe yönetiminin eşcinsellere “domuzlar, keçiler ve kuşlardan daha adi yaratıklardır” dediğinden bahsedilmemiş.

Orjinal haberde “dayatma” olarak geçen de en temel insan haklarıdır. Haber dilinde sanki kötü bir şeyin empoze edilmesi söz konusuymuş gibi bir yaklaşım bulunmaktadır. GZone olarak bunu da kınıyoruz. 

Kaynak: Hürriyet